Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • BTI
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 26 Jan 2010
  • Vectra 2001 Y20DTH
  • Bucuresti
  • BTI

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am un Vectra B Caravan si intr-o seara geroasa am impins rapid hayonul sa-l inchid si atunci am auzit un zgomot ciudat pe care nu-l mai auzisem niciodata. Am tras concluzia ca i-am stricat amortizoarele de hayon, pentru ca in momentul in care am vrut sa redeschid portbagajul ceva il tragea sa il inchida (ca un vid). Am repetat inchiderea si deschiderea si nu am constatat nici o revenire. Hayonul nu mai sta deschis sus. Precizez ca masina a stat nemiscata cateva zile deci era inghetata bocna.
Am rugamintea sa-mi dati si mie un sfat pentru remedierea problemei.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vezi cand se mai incalzeste putin daca isi revine. Daca nu, alte telescoape (cel mai probabil).
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am patit si eu la un Fiat Brava, s-ar putea sa isi revina.

Si acum la Opel, pe vreme rece lucreaza mai incet ... si nu tin la maxim deschis hayonul.

Bafta
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut si eu. Am avut doar unul defect, problema a aparut peste noapte iar eu obisnuit ca doar "arunc" haionul in sus el va sta singur, m-am trezit cu el in cap. am cumparat un singur telescop de la Tonistorm (sectiunea publicitate ) se inlocuieste in ...30 secunde. Cred ca si la tine tot unul este dus (celalalt n sustine haionul! ) verifica si schimba-l, eu am dat pe el 25 ron iar defectiunea a aparut .....vara.
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut ! Vectra A C20NE,1992,ieri mi s-a intamplat si mie ceva asemenator,in momentul in care am ridicat hayonul pur si simplu a tasnit cu presiune un lichid galbui din amortizoare si gata au fost.Solutia:amortizoarele schimbate astazi,140 lei(70 lei/buc,noi noute).Durata manopera :5 minute.
  • BTI
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 26 Jan 2010
  • Vectra 2001 Y20DTH
  • Bucuresti
  • BTI

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema. Am cumparat 2 amotrizoare de hayon noi la pret de 45RON/buc cu TVA inclus. Precizez ca atunci cand amortizorul este bun, nu poti impinge tija in cilindru cu mana. La amortizorul defect puteam impinge si trage tija fara nici cel mai mic efort. Daca aveti asemenea probleme incercati sa identificati amortizorul defect pentru ca s-ar putea sa fie doar unul defect ca si la mine. De acest lucru nu mi-am dat seama pentru ca doar cu un amortizor capota nu poate fi sustinuta. Am realizat acest lucru cand am montat un amortizor nou in locul celui defect si am constatat ca lucrurile isi revenisera la normal.
  • FL0
  • **
  • 55 mesaje
  • din 09 Aug 2009
  • Vectra 1997 X16XEL
  • Hunedoara
  • FL0

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2009

  • Mesaj Privat
BTI a scris:Am rezolvat problema. Am cumparat 2 amotrizoare de hayon noi la pret de 45RON/buc cu TVA inclus. Precizez ca atunci cand amortizorul este bun, nu poti impinge tija in cilindru cu mana. La amortizorul defect puteam impinge si trage tija fara nici cel mai mic efort. Daca aveti asemenea probleme incercati sa identificati amortizorul defect pentru ca s-ar putea sa fie doar unul defect ca si la mine. De acest lucru nu mi-am dat seama pentru ca doar cu un amortizor capota nu poate fi sustinuta. Am realizat acest lucru cand am montat un amortizor nou in locul celui defect si am constatat ca lucrurile isi revenisera la normal.


de unde le ai cumparat ? cam ce marime au aprox ?
  • BTI
  • OP
  • 5 mesaje
  • din 26 Jan 2010
  • Vectra 2001 Y20DTH
  • Bucuresti
  • BTI

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am cumparat amortizoarele de hayon de la o firma opscura de piese auto din Bucuresti. A trebuit sa dau un avans ca sa le aduca. Ele vin cu tija iesita la maxim afara din cilindru, iar ca sa verific dimensiunea le-am comparat cu cel defect si am constatat ca cilindrul era mai lung cu aprox.3mm la ce nou, dar la montare a fost ok.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR