Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pls spune-ne si noo cum ai taiat sa arate asa bine
Skip ads

  • Muky

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Prima data trebuie sa dai plafonul jos. Dupa aceea razuiesti bine ce a mai ramas din vechiul material inclusiv buretele. Cred ca va merge cu o perie tare. La mine a mers pentru ca era vechi buretele. Cumperi adezivul respectiv si dai si pe plafon si pe silonul pe care l-ai cumparat in prealabil. Trebuie sa ai grija sa fie dat peste tot cu adeziv si sa nu lasi portiuni neacoperite. Adezivul trebuie intins bine (eu am folosit o pensula lata cat sa intre in cutie) pentru ca altfel s-ar putea sa constati ca o cutie de 1 kg nu iti este de ajuns... Dupa ce ai pregatit ambele suprafetefete incepi lipirea. Eu am intins silonul peste pafoniera si am inceput presarea din centru. Mergi din aproape in aproape si ai grija sa nu faca cute. Abia dupa ce ai terminat de lipit incepi taiatul marginilor. Trebuie sa ai grija ca la partea din fata sa-ti ramana vreo 10-12 cm care se vor indoi spre interior. In rest trebuie sa tai silonul cat mai aproape de marginile plafonierei pentru altfel nu vei reusi sa o
pui la loc. Dupa ce ai terminat de decupat (merge foarte bine cu o foarfeca de bucatarie), montezi plafoniera la loc... si te bucuri de priveliste.
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
merci mult de detalii
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Mersi mult foarte mult pt ajutor la fel si la mine asa e cu tapiteria .. sambata asta cred am sa fac si apoi va zic cum a iesit si pun pozele in garajul meu ... Cool
Skip ads

  • Danny-K

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 1992 X17DT (Isuzu)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2006

  • Mesaj Privat
salut,

maine o sa schimb si eu tapiteria de pe plafon - sper sa gasesc silon de cumparat pe undeva.
Am sa fac si poze si apoi o sa postez un "walkthrough". ( daca-mi reuseste Smile )
  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
da, un tutorial ar fi super ok
eu am incercat sa fac operatiunea asta, dar, spre rusinea mea, nu mi-a iesit f bine, pentru ca am folosit vechea tapiterie...
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Adezivul se gaseste la Praktiker trebuie 2 kg (2 cuti) costa cam 10 ron cutia si material tapiterie gasesti la vizavi de Kapa 2, este multe feluri materiale pt plafon te care vrei alegi tu.La mine a trecut 2 ani si nu dezlipeste deloc.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
sau faceti ca mine!in loc de material de scaune de dacie imbracati plafonul in piele!iese mult mai super!iar cu parasolarele tot din piele e moarte curata!multumiri lui @SUPERDRAGOS!
Skip ads

  • alecsstan

  • Mesaje scrise: 77
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pai o poza? nu ne arati si noua ce ai facut?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
astazi e deja intuneric si nu stiu ce ar iesi dar maine pe zii promit sa fac pozele cu plafonul si parasolarele
  • sax1987

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
eu am o vectra cu aceiasi problema, spune-mi , plafonul se da jos usor?
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Ceau, da se da jos usor, mai intai demontezi parasolarele si lumina interior,apoi restu dai jos usor ..... bafta
Skip ads

  • Hordy

  • Mesaje scrise: 307
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1990 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
marius_cyp a scris:Ceau, da se da jos usor, mai intai demontezi parasolarele si lumina interior,apoi restu dai jos usor ..... bafta


turela ... consola principala a turele ... Mad
  • sax1987

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1990
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2008

  • Mesaj Privat
multumesc , cum am timp ma ocup de problema
  • Danny-K

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 1992 X17DT (Isuzu)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Am reusit Cool am sa incerc sa va explic cum ( sry ca nu am facut mai multe poze )

Timp de lucru: ~ 3-4 ore

Materiale necesare:

- 2 m material ( nu am gasit "silon" mai exact cei de la magazin nici nu stiau ce e ala, dar mi-au aratat cateva materiale din care mi-am ales unul, cam 2-3 mm, pe o parte era textura de material (rosu) , celalta atata ca un burete-spuma gri - vedeti in poze)
- 1Kg adeziv Moment - din Practiker Poza
- pesula lata care sa intre in cutia de adeziv.
- trusa scule (atentie unele suruburi erau in stea)
- foarfeca , cutter

Detalii:

1. Dat jos plafonul
- destul de simplu trebuie desfacut tot ce tine de el: parasolare, manere, marginile din plastic etc...
- m-am gandit sa desfac si centurile dar nu am reusit asa ca le-am lasat asa
- dupa ce desfaceti tot ce e de desfacut atentie cum dati jos plafonul sa nu-l rupeti, eu l-am dat jos tragand de el inspre bord, apoi l-am scos prin porbagaj.


2. Curatat plafonul cu o perie tare
- dupa ce dai jos fostul material observi un burete "copt" si lipicios care trebuie indepartat pentru ca sa prinda lipiciul.


3. Am degresat plafonul curatat cu o carpa si putin Alcool Saniatar
- mi se parea ca inca e lipicios

4. Intinderea adezivului pe plafon
- operatiunea trebuie facuta foarte repede deoarece timpul de intarire ~10 min
- initial am inceput sa dau cu pensula, dar cand mi-am dat seama ca nu o sa termin la timp, am rugat pe cineva sa toarne adeziv iar eu in urma lui in intindeam repede.
- inainte de punerea materialului ma da o data cu adeziv pe la margini + locurile in care sunt denivelari


5. Intinderea materialului:
- am pus materialul peste si am inceput sa presez de la mijloc inspre margini
- l-am lasat cam 10-15 min dupa care am inceput sa tai marginile (am lasat cam 5 cm de material pe langa)
- am tariat materialul cu cutterul/foarfeca in lucurile unde trebuiau sa fie gauri (bec, manere)


6. Montarea plafonului inapoi.
- operatiunea a fost destul de complicata deoarece a trebuit da indoi materialul ramas in interior (cei 5 cm) si apoi sa fac cu cuterul gauri pe unde se prindeau parasolarele, becul, manerele etc...

7. Admirarea operei de arta Smile

  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
ce simplu de voi ca nu aveti trapa Smile ... eu tre sa vad cum oi lipi materialul respectiv si pe capacul ala de la trapa.
daca se termina cu ploaia cred ca il schimb si io intr-o saptamana doua. apropo se gaseste adeziv special pentru asa ceva la magazinele de piese auto. mai exact e intro sticla cu pompita (cum sunt cele cu detergent deala de spalat geamurile). o sa incerc cu deala, vedem ce iese ca e mult mai usor de aplicat.
bafta la toata lumea
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am o intrebare.
Suruburile alea mai speciale de la plasticele de la stalpi cu ce se pot desface?
  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cu surubelnita torx(deaia stea) de 25 parca ... sau surubelnita deaia cu capete.(evident capat torx de 25)
  • Mirky

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
si eu am schimbat tapiteria plafonului la Vectra mea, la trapa trebuie multa atentie

  • Mirky

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
materialul trebuie taiat cu grija, pentru a-l lipi pe colturile rotunjite de la fanta trapei se cresteaza cu un cuter la distante de 1cm urmarind curbura. Pentru fixare am folosit multe carlige de rufe.

Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR