Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Mirky

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mentionez ca eu am folosit ca material pentru tapitare imitatia de piele (din vinilin), care este un pic mai dur si mai inelastic fata de materialul din silon, dar rezultatul final este super
Skip ads

  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
A pus cineva alt burete sau ceva material intre tapiserie si carton?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Adica?
Si care ar fi scopul.Silonul este el un pic buretos.
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:Adica?
Si care ar fi scopul.Silonul este el un pic buretos.

Pai daca schimbi tapiseria razuiesti buretele ce era intre tapiseria veche si plafon(din cauza lui se dezlipeste tapiseria originala).
Si voiam sa stiu daca a pus cineva altceva in locul lui.
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Buretele ala era parte comuna cu materialul care s-a dezlipit. Dar in timp de la caldurea si umzeala , etc , s-a macinat si stricat si a ramas lipit numai pe carton.
  • easy

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Astra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Bun, am inteles.
Eu credeam ca e parte independenta.La mine s-a dezlipit de tot in fata, deasupra oglinzii, si din cat am vazut acolo mi se parea ca e parte separata. Embarassed

Oare este ceva daca pun un material care nu are "burete"?Deci tapiserie simpla.
  • rabotta

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1991
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mircea[SB] a scris:ce simplu de voi ca nu aveti trapa Smile ... eu tre sa vad cum oi lipi materialul respectiv si pe capacul ala de la trapa.
daca se termina cu ploaia cred ca il schimb si io intr-o saptamana doua. apropo se gaseste adeziv special pentru asa ceva la magazinele de piese auto. mai exact e intro sticla cu pompita (cum sunt cele cu detergent deala de spalat geamurile). o sa incerc cu deala, vedem ce iese ca e mult mai usor de aplicat.
bafta la toata lumea



- ai incercat cu acel adeziv de la magazinele de piese auto, daca da spune-ne si noua cum se numeste si daca e bun.
- ma poate ajuta cineva cu un format electronic al cartilor pentru scoala de soferi? actuale?

multumesc
  • sorin's

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut, stiu ca este un topic vechi, dar am si eu o problema cu tapiteria. Mai exact, din fabrica era de culoare alba, dar acum are o nuanta de gri sobolan. Embarassed
As vrea sa o vopsesc, sa o fac neagra dar nu stiu ce as putea folosi. Are cineva idee ce vopsea sa folosesc si sa nu am probleme dupa aceea?
Skip ads

  • schiller

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva ceva magazine de tesaturi in Cluj unde pot gasi mai multe modele la materialul din silon?
  • minimal.madness

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cu siguranta ne'ar interesa foarte mult un "CUM SA.." pentru ca si eu ma confrunt cu o asemenea problema ! tocmai voiam sa fac un post si am vazut ca mai sunt cateva.astept niste detalii
  • alin_tana

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut.si eu mi-am schimbat materialul de pe plafon , am cumparat material imitatie piele ceva de genu vinil cred 25 lei lipici bizon 22 lei.mana de lucru nu am platito ca m-am chinuit singur adica cu inca 2 prieteni dar a fost de lucru nu gluma. dupa ce am desprins toate suruburile din masina si am scos plafonul a inceput nebunia. am desprins materiall vechi si apoi cu o perie a trebuit sa dau jos tot buretele (asta a durat cam 2 - 3 ore) a fost un chin plus ca la parasolare mergea f greu pt ca buretele nu era copt...apoi cu unu strat de lipici dat pe plafos si pe material (cu o pensula) si apoi a urmat presarea dupa ce sa intarit lipiciul ...montarea pe masina a fost destul de ok cu putina rabdare totul s-aterminat cu bine...am atasat si ceva poze .sper sa fie de folos pt cine doreste schimbarea plafonului.bafta
  • minimal.madness

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1993 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
good job Smile poate o sa incerc si eu sa fac asta . dar nu acum.momentan ma chinui sa strang bani pentru arcuri sport noi si mici retusuri pe la motor . salut
Skip ads

  • gxg_tm

  • Mesaje scrise: 1,176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2002 ARY
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Pe negru nu a incercat nimeni ? Oare?
  • FZZ
  • *
  • 9 mesaje
  • din 11 Apr 2010
  • Kadett 1977 1.2
  • Prahova
  • FZZ

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1977 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cum as putea sa schimb de tot tapiteria? s-a cam si dezlipit si a inceput sa se cam rupa.
  • FZZ
  • *
  • 9 mesaje
  • din 11 Apr 2010
  • Kadett 1977 1.2
  • Prahova
  • FZZ

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1977 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
si cam aceasi problema si cu mocheta... Trebuiesc lipite, sau exista si alta metoda? Si cam cat ar costa un schimb complet?
  • Ioani

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salut. Am urmarit mai multe topicuri cu schimbatu tapiterie. La plafon ii usro de schimbat, parerea mea. Dar la "usita" de la haion cum facem( cei care au haion)? Eu ma gandeam sa fac si panourile. Daca nu gasesc exanct aceasi culoare cum era inainte probabil o s fac tot interiorul in 2 culor. De unde pot cumpara asa material ? Plafonul are ceva sistem de prinde sau in plastice se tine ?
Ms
  • enghin_36508

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2008

  • Mesaj Privat
totul frumos si bine dar cum dau jos plafonul ? niste poze ?
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Plafonul se da jos destul de usor, dupa ce s-au desfacut parasolarele, plafoniera, manerele de deasupra usilor si toate ornamentele de plastic care il sustin. Nu e mare branza, doar ca iti ia ceva timp. Mai greu e de scos din masina, daca nu e combi Very Happy.
In privinta buretelui, cred ca cel mai simplu se curata cu o sita abraziva.
Nelamurirea mea este cu privire la pielea ecologica. Ce se intampla la colturi, nu raman pliuri?
  • VECTRA_C_GTS

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am auzit niste zvonuri sa bagi perlandez cu siringa si cu ac pe ea .am incercat nu trece prin ac e prea gros.asa ca am facut cu pensule si am traso cu spatula .si a esit destul de bine
  • alin_tana

  • Mesaje scrise: 260
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
1-la masinile cu trapa e putin mai multa munca , la inceput trebuie sa dai jos parasolarele , manerele ,plafoniera, totate plasticaraiele de pe stalpi (fata spate si mijloc) cu o cheie torx sau surubelnita in stea, dupa ce ai dat jos totul, plafonul se trage usor in spate(adica spre portbagaj) eu l-am scos prin portbagaj ,
2-urmeaza munca de dezlipire a vechiului material si lipirea noului material ,mie mi-a luat cam 4 ore de munca deoarece am dat jos si buretele , am folosit lipici Bizon (prenandez)care rezista la 110 grade , si ca material am folosit imitatie de piele
3-montarea se face la fel ca si demontarea ,tot prin portbagaj (aici trebuie doua persoane ,una sta in masina si alta afara impingand usor plafonul), apoi urmeaza punerea la loc a plasticaraielor si a suruburilor
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR