Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
pana la urma am rezolvat problema.....am cautat la dezmembrari un plafon si lam pus pe ala ma costat 100roni si am rezolvato sunt ff multumit!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Tapiseria originala se poate lipii la loc cu Bison pt. Material textil
  • florinschumi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut fratilor,

E vreunul dintre voi mai luminat la cap sa imi spuna si mie de unde cumpar si eu ceva silon, sau un alt material sa imi refac plafonul, in Bucuresti?

Multumesc mult si astept un semn de la voi.
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Magazinul Obor la parter in zona de textile. Dai ture pana gasesti.
Skip ads

  • florinschumi

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Zdranganitul in plafon.M-am .."lovit" de el acum 5 ani.La inchiderea portierelor,la volum muzica (bass..) etc.Tabla plafonului sta pe niste ramforsari,ne-sudata,doar niste mastic intre ea si respectivele ramforsari transversale.Probabil de la caldura/imbatranire,rahatul ala de mastic s-a pietrificat si a cazut,s-a deslipit,destul insa sa permita tablei plafonului sa se "umfle" la vibratii...Am demontat plafonul,apoi am cracanat cu o surubelnita dreapta,putin,nu exagerat sa creezi basele,vre-o 3mm,apoi am introdus intre ramforsari si tabla plafon un silicon cu rezistenta termica.Nu mai stiu exact ce silicon,l-am luat de la un magazin de constructii,doar am citit la ce temperaturi poate rezista.Cu ocazia asta,din exces de zel,am lipit pe plafon benzi de izolatie acoperis,din alea autoadezive,de vre-o 15 cm latime,pe o parte bitumate,pe cealalta parte cu folie aluminizata,pentru a insonoriza cat de cat si pentru a izola tot cat de cat termic.Rezultatul a fost mai mult decat ma asteptam,nu mai suna a tabla goala,si nici nu se mai incinge asa rapid vara.
Cat despre plafonul "cazut",acum ceva ani,la un Kadett caravan,am schimbat plafonul ,partea textila,cazuta,cu piele ecologica.Am cautat mai intai ca pielea ecologica sa fie din aia mai moale,mai elastica cum se spune,un gri pal la culoare.Apoi am jupuit textilul,am decupat pielea pe masura plafonului,cu el suprapus,lasand cam 5 cm plus.(adancitura plafonului iti mai ia din exterior),apoi am aplicat prenadez pe plafon si pe spatele pieii eco.Dupa aproximativ 5 minute,am suprapus pielea(este nevoie de 2 insi,sa tina suprafata intinsa cat de cat deasupra plafonului,in momentul contactului cu el,sa fie "centrata".)dupa care usor,dinspre centru am inceput sa presez,spre extremitati,astfel incat sa ia si rotunjimile,formele,mai ales in zona parasolarelor.Prenadezul a fost tot din ala,uzual,luat la bidon de 1litru,de la constructii.Nu am mai avut probleme,plus ca se intretinea mult mai usor,nu-mi mai era frica sa sterg sau ca ating cu ceva.Am mai tinut masina vre-o 3 ani (era pe firma,si caravan fiind,caram tot felul de echipamente...)Si dadea si bine ca aspect.
Chestia cu injectia de adeziv este doar asa ,sa nu-ti stea pleascatextilul pe cap,din punct de vedere estetic,n-ai sa-l reusesti,injectezi adeziv,or prenadezul ataca instant buretele,deformandu-l,si-ti apar goluri unde presezi sa se lipeasca...Plus ca,un plafon care a luat-o la vale,o sa continue "coborarea"...indiferent de ce i-ai face.Buretele ala ori imbatraneste natural,ori este ajutat sa imbatraneasca de chimicalele folosite la curatirea textilului.
  • KenzOOO

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!
Imi poate spune cineva de unde pot cumpara si eu acel silon, in Ploiesti?
Va multumesc si astept raspuns! Very Happy
  • geobh

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
silon gasesti cam la orice magazin care vinde materiale textile.
Skip ads

  • Sebi38

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Stie cineva cum se numeste materialul din care se confectioneaza plafoanele asa zise "panoramic" ? tata-socru are o mazda 121 cu asa ceva in dotare prin care ploua ca prin stropitoare si vrea sa-l inlocuiasca. Merci!
  • neludorcu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
salut baieti, chiar daca discutia e veche eu nu am avut aceste probleme pana acum si vreau sa va spun ca in italia anul acesta caldura a atins 40 de grade si dintro data am vazut cum o jumatate din materialul din plafon de la astra g y20dth mi sa deslipit in timp de maxim o saptamana! cand am vazut ca se agraveaza extinzanduse prima ideie mia venit sa iau acul cu ata si sa-l cos! pentru aceasta am cumparat un ac stramb ca jumatate de cerc si cu o ata la fel ca culoarea materialului am inceput sa fac puncte cusund! fapt de care as putea sa fiu multumit doar ca acum citind pe forum ma gandesc la o seringa cu un adeziv cu care sa-l pot lipi la loc! acum ma intreb ce fel de adeziv as putea utiliza care sa nu pateze pentru ca eu am un plafon de o culoare grie! voi ce spuneti?
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu tine ..
Da-l jos si retapiteaza-l ,e mai ieftin ,simplu (nu chiar) si eficient.
Eu umblu cu el prins in popnituri (provizoriu) pana il fac.
Numai bine
  • neludorcu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
ok si ce adeziv sa utilizez? am auzit ca ar fi o marca bison pentru textil! o fi bun? nu vreau sa mi se pateze! ce sa iau?
Skip ads

  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Zilele astea am observat ca imi atarna tapiteria plafonului (cu tot cu dublura) pe mijloc, cred ca aveam ceva de fixare, care a sarit.
Cineva cu Astra Caravan G stie despre ce este vorba?
Am cautat prin masina si nu am gasit nimic de plasic, sa vad macar ce forma are.


  • neludorcu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
parerea mea e ca ai pierdut surubul acela sau nasture cum i se spune, ca vad ca nu-l mai ai in plafon si am observat din poze ca a inceput si sa ti se dezlipeasca materialul acela!
  • neludorcu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2013

  • Mesaj Privat
eu am avut probleme cu dezlipirea materialului la care am cumparat toate felurile de lipiciuri pentru txtile si nu a avut succes niciunul din lipiciuri dupa care am luat un ac jumatate de cerc si iam dat niste puncte cu ata si sunt f multumit de rezultat!
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Acolo e ca un bradut rotund,
Cum a cazut de acolo?
Am observat ca si la mine a inceput sa se deslipeasca putin materialul de pe plafon in 2zone,nu stiu de ce pentru ca nu am spalat plafonul.
  • clawoodiu

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2005

  • Mesaj Privat
@claudiu-cld - nu este buton d'ala de tapiterie, cum este, de exemplu, la tapiteria de pe usa spate/haion. Nu stiu cum arata, daca este prin infigere sau filetare, si ce forma are la palarie.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Se dezlipeste cu timpul chiar daca nu este spalat plafonul.
Motivul ?Are un burete acolo peste care vine un lipici cu tapiteria...cedeaza pe scurt sau se coace de la caldura si nu mai sta lipit silonul acela.Se desface ,se inlatura buretele cu lipiciul si se retapiteaza.
Din comoditate nici eu nu l-am mai facut ,tot zic ca ma apuc de el.
  • geobh

  • Mesaje scrise: 484
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Acel "buton" se gaseste si la piese auto, nu stiu exact cum se numeste. Dar ii poti explica omului la ce iti trebuie sau poti sa ii arati poza asta .
La mine cu dinasta l-am prins si tine destul de bine. Trebuie doar infipt si apoi tragi putin de el sa vezi daca tine. Spor la treaba!
  • D3nyS

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dupa o tentativa de curatare a plafonului acum umblu si eu cu el lasat destul de urat. Am incercat oarecum sa-l dau jos, dar nu am reusit. Asa ca va raman recunoscator daca stiti pe cineva din Constanta care ar putea sa mi-l repare sau schimbe contracost.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR