Ai uitat parola?


  1. Home
  2. In-Car Entertainment
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salutari dragi colegi, iata ca si eu am o problema de ceva zile de cand a venit frigul si ma jucam cu magazia CDurilor. Asa ca hai la razboi. Mentionez ca trebuie sa stii cat de cat sa dezasamblezi deviceuri ca sa nu dai buleaza. Si bineintele sa ai si ceva scule, nu scumpe, dar utile, gen set surubelnite mici 5 lei si torx tot la incredibilul pret de numai 5 lei, din bazar evident Wink
Mentionez ca acest ghid este util doar pentru posesorii de unitati CCR2006 / CCRT2008 / NCDC2013 / NCDC2015 CD Autochanger
Iata sculele...

si sa trecem la treburi serioase...in prealabil am dat jos unitul gen CCR 2006 sau CCR 2015 din consola centrala prin demontarea suruburilor de siguranta cu un imbus si introducerea unor mine facute dintr-un electrod subtire taiat in 4 bucati. Vedeti linkul urmator ca idee in demontarea unitatii CCR pana la dezasamblarea CD changerului http://www.omegaowners.com/...pl?num=1241901023
Dupa ce a fost mai usor trecem la demontarea CD changerului astfel:
- vom scoate cele 2 resorturi/arcuri ce mentin unitatea echilibrata, insa cu atentie;
- vom desface cele 4 suruburi din extremitati cu ajutorul unei surubelnite de 2,3 mm stea;

- vom vedea direct caseta de discuri;


- vom trage de caseta inspre exterior, usor insa pentru a nu deteriora lentila sau alte mecanisme fine;

- acum avem ansamblul motor-lentila si il bagam in locasul de "parcare", usor prin impingere;

- vom actiona mecanismul de ejectare spre iesire fortat, prin rotirea unor rotite astfel:
- rotita va fi actionata in asa fel incat sinele vor culisa inspre iesire, si se va observa cursa sinelor daca este pana in capat; se va repeta si pentru intrarea mecanismului, de asemenea prin observatia cursei.

Mecanismul va trebui sa actioneze asa:

- daca se observa ca nu va culisa cum trebuie in special la intrare: rotita localizata inspre placa de circuite verticala de sub tabla, se roteste in jos;

- daca credeti ca nu mai functioneaza corect mecanismul, atunci puteti sa luati un alt CD changer, pastrand unitatea radio/GSM/GPS, doar scotand modului acesta, deoarece contine memoria ce are legatura cu cealalta parte;


Eu am detasat mecanismul de circuite pentru o mai buna intelegere a actionarii si depistarea defectului.
- am desfacut cu un torx T5 capacele sistemului de amortizare a vibratiilor;

- am impins tampoanele de cauciuc in interiorul carcasei;

- ATENTIE: veti avea foliile de contact care sunt foarte subtiri; le veti scoate cu grija prin inlaturarea piedicii mufei de pe placa de baza...cele 3 o data si cea din dreapta ultima;

- astfel incat veti avea doar mecanismul de actionare a magaziei impreuna cu ansamblul motor-lentila;
MARE ATENTIE LA FOLIA DE CONTACTE! O data rupta greu mai gasiti alta de schimb, poate doar la service de telefoane mobile.

Acum veti putea observa mai bine si actiona mecanismul pentru o buna service-are a defectiunii, care practic cu siguranta nu va fi. Daca tot il aveti demontat nu strica sa il si gresati un pic cu vaselina siliconica pe care o gasiti la tub sub forma de spray firma Denbraven prin magazinele de materiale de contructii sau auto la cca 15 lei.
Restul se intelege de la sine ca se asambleaza in ordine inversa! Multa bafta si mare atentie!

Va astept comentarile si daca v-a ajutat cumva ghidul meu, desi nu cred fiindca este primul meu ghid!
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
poti sa pui o poza cu toata consola!intreaga
este ncdc2013?
  • nedeianu

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Olt
  • Masina: Omega 2003 Y25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2008

  • Mesaj Privat
intrebarea este :
acum merge mai bine dupa ce ai reparat-o?
mie nu prea imi citeste CD decat traxdata si chiar si pe alea foarte greu.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
@ nedeianu: Problema la mine era blocata magazia in unitate, si banuiesc ca din cauza frigului.
@ shaftt24: adi la ce iti trebuie poza cu toata consola, sunt pe net atatea. Voi face poimaine una, dar stai asa ca am ceva...de la proiectul mei cu NIght-Visionul Wink

Skip ads

  • OMEGA B 1995

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Omega 1994 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mi s`a confirmat ca acum ii merge brici unitatea!
SPOR LA REPARAT!
@Nedeianu: Din ce cauza nu le citeste? Nu este cumva lentila de vina? Incearca s`o cureti cu Alcool Izopropilic. Am facut asta la mai multe playere (nu neaparat CCR si NCDR) si mergeau stas CD`urile dupa aceea.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Mda, se pare ca imi da eraore cd 4, insa mecanismele fnctioneaza perfect, cred ca trebuie resetat sau este lentila defecta si trebuie curatata, voi reveni mai pe seara cu amanunte.
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Atentie, am curatat la o unitate CD 6000 de Ford lupa de la laser ce dadea eroare la citire si functioneaza brici, pana si cele f zgariate. Solutia a fost de CD cleaning, insa am desfacut capacul ca sa bag betisorul inmuiat in solutie pe lentila. Deci, succes!
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Dap, cred ca am reusit sa repar unitatea...desi credeam ca am ars laserul. Intai am dat cu alcool izopropilic lentila laserului.
Practic cu cartusul de CDuri scos, MUFA CONECTATA dintre radio si magazie, si laserul fiind ramas exact in pozitia de blocare (jumatate cursa a laserului si blocul fiind deschis la maxim) am miscat catre locul de parcare a blocului optic, acesta retragandu-se spre locul de parcare mai departe singur.

Am simulat introducerea cartusului de CDuri prin actionarea piedicii din partea de jos a meganismelor (este ca un nit -se impinge inspre blocul laser) si am observat ca motorasul s-a invartit putin iar laserul se aprinsese, deci nu era ars.
Dupa aceea am introdus cartusul de CDuri si am observat ca a citit CDul 4 (care nu se afla in cartus), trecand la CDul 3, insa aicea s-a blocat, exact ca prima oara.
Acum eu banuiesc ca ar fi nevoie de gresarea sliderelor ce sunt deasupra locului de parcare a blocului optic, deoarece CDul al 3-lea nu a putut fi pus pe motoras, de aici si eroarea. Asa ca voi gresa cu vaselina alba toate sistemele ce angreneaza, cu precadere cele doua slidere, rotite, s.a.
Atentie, manevrati cu grija foliile de conectori, deoarece riscati sa le rupeti!
Skip ads

  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca cipul EEPROM al magaziei a stocat o eroare si de aceea trebuie resoftat. Aici intervine partea tehnica de specialitate, la care ma pricep cat de cat. Insa cred ca voi apela la un programator care modeaza PSuri. Voi reveni zilele astea cu amanunte.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
acum 2 zile am incercat sa folosesc magazia de cd de pe masina si am constatat ca imi scrie pe cid: error cdc. am incercat sa o deschid si nu iese suportul de cd-uri cu cele 4 cd-uri.mentionez ca am un sistem format din ncdr1100 si magazie de cd-uri separata in torpedou.am si eu citeva intrebari:
ce ai facut tu la magazie , sa o desfaci , se potriveste sa fac si la magazia mea? acelasi mod de desfacere ii are? in cazul in care are cipul EEPROM cu eroare , ai gasit un programator?cind stergi lentila , nu o zgirii?
  • secarianu

  • Mesaje scrise: 885
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 2001 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deci, magazia de desfacut e posibil ca sa se potriveasca cu tutorialul meu sa o desfaci, insa dupa aceea fie trebuie sa inlocuiesti placuta cu memoria EEPROM fie sa o modezi/rescrii prin metoda PlayStation http://forums.afterdawn.com...d_view.cfm/357863
Eu m-am interesat pe forumul OmegaOwners.com care este numai de Opel Omega si un tip specializat pe ICE mi-a sugerat una din aceste variante.
Cica ar mai fi rescrierea cu ajutorul Tech2, insa nu bag mana in foc!
ACUM daca ar fi un electronist care sa ne confirme acest lucru prin una din variante ar fi bine, ca sa stim in ce directie sa o luam, ne construim o interfata sau mergem la Opel si platim?
  • gioni

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salut, eu am avut casta de cd uri blocata am reusit sa o scot dar imi da eroare cd 4.In acest timp bratul cu lentila culiseaza inainte /inapoi cam la intrvale de 20 secunde, asa ca am scos mufa de alimentare .E normal asa face si la voi ? Eu am ncdr 1100 dar magazia e identica .Multumesc si bafta..
Skip ads

  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Dupa ce am facut aceasta operatie cdc-ul meu a decedat definitiv.
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
beu :
ce operatie ai facut?
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
desfacut si curatat cdc-ul
e pa
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si eu am facut asa , dar merge 1-2 zile apoi iar se blocheaza...
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
02tes a scris:si eu am facut asa , dar merge 1-2 zile apoi iar se blocheaza...


A mea s-a duuuusssssssssssssss.......
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ar trebu isa cumperi alta de la dezmembrari si sa pastrezi doar memoria de la cea veche , ca sa ramina imperecheata cu ncdr-ul. si poate din 2 iese una .... sau 3 Very Happy
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
asa am facut
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
beu:
te lasi greu, sau iti place sa fi tras de limba... Laughing
rezultatul ? nu ai scris ce a iesit din 2 cdc-uri... un hibrid? Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. In-Car Entertainment

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR