Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
As vrea sa-mi duc opelul la ''rabla''...poate il schimb cu unul mai nou Very Happy ,dar nu cunosc procedura.Am cautat pe net si nu am gasit nimic concret despre pasii care trebuiesc urmati sa scapi de 'rabla'.Ma intereseaza pasi care trebuiesc urmati in cazul 'programului rabla 2010'.Teoretic cred ca difera de cei urmati in cadrul programului rabla 2009(cel putin o parte din ei), din cauza aparitiei voucherului in schimbul rablei...ne mai fiind obligat sa cumperi masina noua.Poti valorifica voucherul vanzandu-l altei persoane.
Persoanele care cunosc mai multe detalii despre programul rabla 2010 sunt rugate sa posteze...poate mai sunt si alti colegi interesati!
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o Dacie de dus, dar intervine urmatoarea problema: masina e a tatalui meu si vrea sa o dea la rabla, am gasit o colega de servici care doreste sa cumpere o masina noua si vroiam sa facem tranzactia, acum intrebarea e in felul urmator : masina noua va fi trecuta pe numele tatalui meu iar ulterior trecuta pe numele proprietarului de drept ? sau tata poate da/vinde direct cuponul de acceptare de la rabla ?
Cam care sunt pasii de parcurs in cazul de fata ?

Multumesc
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Voucherul pe care il primesti cand duci rabla la remat NU E NOMINAL. E o hartie ce valoreaza 3800lei si o poti vinde/ceda oricui. De asemenea daca nu ma insel o persoana poate sa foloseasca pana la 3 vouchere la cumpararea unei masini noi.
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Voucherul pe care il primesti cand duci rabla la remat NU E NOMINAL. E o hartie ce valoreaza 3800lei si o poti vinde/ceda oricui. De asemenea daca nu ma insel o persoana poate sa foloseasca pana la 3 vouchere la cumpararea unei masini noi.



corect, problema ar fi ca anul trecut Programul a inceput in Martie asadar mai ai un pic de asteptat
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Poate si din cauza ca bugetul pe 2009 a fost gata prin martie. Cool
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am alta nedumerire ... masina care o duci la remat ... trebuie sa fie functionala ? ca ma doare sufletul sa bag iar bani in cazan sa-l pun pe picioare ...
  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
in mare stiu despre ce este vorba....adica voucherul nu este nominal si poti folosii pana la 3 pentru a cumpara o masina.
Nelamuririle sunt urmatoarle:
1-Cel care valorifica masina trebuie sa fie proprietar si pe cartea de identitate sau e suficient sa ai act de vanzare-cumparare?
2-Masina trebuie sa fie functionala..adica sa mearga pe roti proprii sau o poti duce pe platforma?
3-Masina trebuie sa aiba ITP valabil si/sau asigurare valabila in momentul valorificarii?
4-Daca masina nu e radiata din circulatie e suficient sa o poti valorifica(atunci cand ITP si asigurarea nu mai sunt valabile) ?
5-Mai este necesar sa iei legatura cu un dealer de masini daca nu ai de gand sa-ti cumperi alta masina imediat?
6-Este suficient sa mergi cu masina la REMAT sa o radiezi iar cu certificatul de radiere sa mergi la finante sa-ti ridici voucherul...sau mai trebuie sa faci ceva?
  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
http://www.4tuning.tv/PT2VT...in_februarie.html

http://www.afm.ro/main/info...rdin1683-2009.pdf


daca face cineva si practic treaba asta, il rog sa zica exact ce-a facut
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR