Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
cine a fost la Bansko? cum este pe acolo? merita o tura?ma bate gindul sa merg la anul la schii acolo ca la noi nu se mai poate. suntem sub orice critica chiar si in Poiana.
ca o paranteza dupa ce ca Poiana era controlata de Copos (un mare zgircit care nu a bagat un ban pt ceva acolo colac peste pupaza s-a bagat si Tiriac alta personalitate cu "mana larga").
decit sa ma duc de 3-4 ori pe iarna la Poiana mai bine ma duc odata undeva la altii care stiu sa faca turism si gata. cred ca ies si mai ieftin.
Skip ads

  • LIVIU_ionutz

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2007

  • Mesaj Privat
http://traficul.org/?p=5261

uite aici un comentariu despre Bansko, sincer si la obiect, cu poze si tot ce trebuie [comentariul nu imi apartine]
  • sla

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Plec eu pe 3 februarie acolo. La intoarcere iti spun ce si cum!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
a mai fost cineva intre timp?
Skip ads

  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Este al doi-lea an cand merg. La fel si ca anul trecut, in vacanta copiilor. Nu se poate compara cu nici o statiune din Romania. Au peste 50 km de partii amenajate la cel mai inalt nivel (utilaje, tunuri de zapada, etc). Am fost de doua ori in Austria si in comparatie, pentru un schior mediu spre bun, nu te plictisesti in Bansko. Am comandat pe booking.com cu 7 zile inainte. Am gasit intr-o locatie (resort de 4 hoteluri) care pentru 5 nopti mi-au oferit pentru 350 EUR intr-un apartament(2 camere+baie+mica bucatarie complet utilata): 4 persoane (2 adulti+2 copii),mic dejun inclus ff bun si consistent, dubita care din 30 in 30 min te duce si te ia de la telegondola, piscina, sauna uda si uscata, jacutzi.
Ca si preturi acolo: ski-pas-ul a costat mai mult decat cazarea si 2 plinuri cat consumi dus-intors. Mancarea la pranz era din sandwich facut la plecare sau din multele restaurante de pe partie (scumpe), seara la bucataria din apartament, gatesti ca acasa. Magazinele la ei au preturi comparabile la alimente.
Ca si drum: sunt 2 rute, gasesti pe harta Michelin, pe ambele am facut aprox 9 ore. Sunt bune ambele ca si asfalt, dar atentie mare la politie. Sunt ciudati, nu te poti intelege cu ei, ia bancnote de 10/20 EUR, cand te opresc da-le intai 10 si apoi creste la 20. Pe mine nu m-au oprit nici la dus si nici la intors din cauza vitezei (gasesti pe drum national limitare la 50km/h in plin camp), m-au oprit din chestii de drum ingustat sau de nu a ceda trecerea. Eu am dat de 2 ori cate 20 EUR, dupa tocmeala si mi-am vazut de drum. Atentie, bulgarii cand spun DA/NU dau invers din cap ca noi sau europenii.
  • sla

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Am fost in Bansko in perioada 03-07.02.2010, in vacanta juniorului. Asa cum a spus si daniel_aoe nu se compara cu nicio statiune din Romania. Am platit 300 euro pentru 5 zile, apartament, all inclusive, 3 persoane, hotel 4 stele, transport la partii gratuit. Locatia a fost excelenta, conditii super, mancare buna, piscina, sauna, jacuzzi incluse. Preturi : ski pass copil 1 zi =30 leva, gondola=18 leva, berea sus pe munte=5 leva, cafeaua =2 leva (si in oras si pe pirtie). Partiile excelente, instructori cat cuprinde, ski police, asistenta medicala, instalatii multe si functionale. Drumuri bune pana acolo , probleme am avut la intoarcere cand am intrat in Romania (Giurgiu-Bucuresti 3 ore). Am cotizat si eu la politia bulgara 10 euro pentru depasirea vitezei.
Traseul : Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Pleven-Sofia-Blagoevgrad-Bansko, 8 ore la dus, 11 la intoarcere (viscolul din Romania).
O sa merg si anul viitor dar nu in vacanta elevilor (aglomeratie mare la gondola, majoritatea romani cu obiceiurile de aici).
Cine mai doreste detalii ii stau la dispozitie.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@sla - 300 euro de persoana?
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Roly, citeste cu atentie!Pretul e pe sejur/apartament nu pe persoana!
  • sla

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, pretul e pentru doua persoane,per sejur . Copiii pana la 12 ani au gratuitate si la cazare si la masa.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca cu vreo 1000 euro 3 persoane, adulti care schiaza, se descurca.
Cit este sky pass-ul pt adulti pe zi?
  • daniel_aoe

  • Mesaje scrise: 650
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Eu am dat 350 EUR: 2 adulti si 2 copii pt cazare 5 nopti in apart hotel. Rezervare prin booking.com, locatia "Four Leaf Clover" (pe romaneste trifoi cu patru foi - pt Bucuresti: patrunjelul). Cu 1000 EUR te descurci lejer. Sky passu-ul difera ca ori unde in functie de perioada pe care il iei. Gasesti foarte simplu cautand pe google "Bansko", sau aici: http://www.banskoski.com/?p...sub=lifts-pricing . Statiunea merita pentru perioade scurte (4-5 nopti) datorita drumului scurt de 1 zi dus/1 intors. Pentru perioade mai lungi de sedere, recomand totusi Austria, Germania, chiar si Italia, dar trebuie tinut cont ca drumul este de 2 zile dus/2 intors si cu copii de scoala generala nu este prea usor.
Recomand rezervarea prin booking (daca as face reclama eram pe forum la Lexus), functioneaza, cat vine oferta atat platesti, este mai rapid si mai ieftin decat prin agentie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR