Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • florincostea10

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
stie cineva cum se demonteaza volanul si contactul la un vectra b?
am desfacut airbag-ul si piulita din mijloc dar volanul nu iese.
la contact nu stiu ce sa desfec.
merci
Skip ads

  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu zic sa stai cuminte cu volanul dat jos, apropo dc vrei sal dai jos? vrei ca sa al inlocuiesti?
  • palkolaci

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
pe carcasa contactului deasupra exita o gaura mica prin care se ajunge la sistemu de blocare a contactului in carcasa cu cv subtire si rotund apasa cu simt si va ceda din locas butucul dar cheia tre rasucit intr-o pozitie anume ca sa iasa contactul.
volanu nu tre dat jos,numa cochilia de la volan , dak desfaci airbagu ramine eroare si tre resetat calculatoru,altfel ramine becu de airbag aprins. am avut ocazie sa schimb si la astra si omega contact fara sa dau jos volanu.


Ultima modificare facuta de palkolaci la Mar 02 Feb, 2010 11:22 am
  • florincostea10

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
palkolaci a scris:pe carcasa contactului deasupra exita o gaura mica prin care se ajunge la sistemu de blocare a contactului in carcasa cu cv subtire si rotund apasa cu simt si va ceda din locas butucul dar cheia tre rasucit intr-o pozitie anume ca sa iasa contactul.

merci, ma duc sa desfac contactul.
dar cum ramane cu volanul?
Skip ads

  • nila04rrw

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
colegu, cu volanul am patit-o si eu in sensul ca dupa ce am desfacut tot ce trebuia inclusiv piulita am constatat ca nu iese si pace. ulterior niste colegi mi-au spus aici pe forum ca-ti trebuie o presa ca sa-l tragi din acele nuturi drept pt care am abandonat.
  • florincostea10

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nila04rrw a scris:colegu, cu volanul am patit-o si eu in sensul ca dupa ce am desfacut tot ce trebuia inclusiv piulita am constatat ca nu iese si pace. ulterior niste colegi mi-au spus aici pe forum ca-ti trebuie o presa ca sa-l tragi din acele nuturi drept pt care am abandonat.

merci mult. am aflat cum se desface si volanul
  • florincostea10

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
bun forumul asta si baieti de treaba aici, va multumesc pt sfaturi
  • hover2008

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca tot ai aflat posteaza sa stie tot poporul
bafta
Skip ads

  • florincostea10

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2009

  • Mesaj Privat
simplu, o platbanda mai groasa gaurita, daua suruburu si daua piulite. si asta e presa.
bagi suruburile de jos(volanul are doua gauri) pui platbanda apoi piulitele. strangi piulitele pana auzi poc.
poti sa pui un distantor intre platbande si axul volanului
pofta buna Razz
  • ct_mix

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salut, cu ajutorul colegilor de pe forum am reusit sa desfac la vectra mea b 2001, tumburelul care este in spatele volanului cu o surubelnita mica. Nimic nou doar ca acel contact tot nu vrea sa iasa. Acum cred k singura solutie ar fi sa gauresc cu o bormasina stiftul acela situat deasupra contactului putin inspre ceasuri chiar sub maneta din dreapta a stergatoarelor. Dak cineva mai are o alta solutie il rog sa posteze ca sa pot si eu rezolva problema.
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/vie...ht=contact+blocat
  • ct_mix

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult, mai vazusem tutoriale asemanatoare dar la VECTRA e putin diferit in sensul ca acea gaurica pe care trebuie introdus un electrod pentru a scoate contactul, este undeva inspre spatele volanului adik spre sofer, nu deasupra cum am vazut pe forum. FOARTE IMPORTANT.
Skip ads

  • marian_85vlm

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ct_mix a scris:Salut, cu ajutorul colegilor de pe forum am reusit sa desfac la vectra mea b 2001, tumburelul care este in spatele volanului cu o surubelnita mica. Nimic nou doar ca acel contact tot nu vrea sa iasa. Acum cred k singura solutie ar fi sa gauresc cu o bormasina stiftul acela situat deasupra contactului putin inspre ceasuri chiar sub maneta din dreapta a stergatoarelor. Dak cineva mai are o alta solutie il rog sa posteze ca sa pot si eu rezolva problema.


salutare. cu o problema asemanatoare m-am confruntat si eu. prima data m-am chinuit putin sa-l desfac, am demontat contactul cu totu de sub volan din pacate, mi-a luat cate ore....dar a mers. se desface foarte usor, din cate inteleg, ar cam fi la fel k la vectra A sistemul de prindere. in spatele volanului, pe suportul metalic al butucului, undeva in partea de sus, cam la 4 cm de capatl butucului ai o gaurica de marimea unei paste de pix. bagi o sarma mai tare (de cupru de ex), apesi pe ia, rotesti cheia 1/4 de tura si misti pana iese contactul. sarma am fost nevoit sa o indoi la 90 de grade cam de la 1,5 cm de capat. e cam greu de bagat, din cauza pozitiei incomode, eventual rotesti volanul in pozitia convenabila....dar merge usor apoi. eu in 5 min l-am schimbat. dak vrei detalii cum sa repari contactul vechi....imi spui, eu l-am facut pe al meu....desi era rupt. succes!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ok, am gasit un volan imbracat in piele, l-am luat si acum caut sa aflu care sunt pasii pentru schimbarea volanului vechi la Vectra B1 cu altul identic, dar un pic mai nou (e de pe un B2 din 1999). M-am uitat in AutoData si vad ca sunt acele referiri la ... 'spiral cable', exista posibilitatea sa-l rup sau sa nu-l pun la loc cum trebuie ?



La ce trebuie sa fiu atent, ca de aici din poze nu am inteles mare lucru ?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Spiral cable este acea banda de fire care se afla intr-o carcasa de plastic.
Este pentru comenzile de pe volan si claxon.
Daca desfaci mufele cu grija si urmezii pasii nu ai de ce sa o rupi.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Bun, azi m-am apucat sa schimb volanul.

Partea buna a fost ca l-am demontat repede si usor : airbag-ul l-am demontat primul slabind cele 2 suruburi torx din spatele volanului, apoi cu o tubulara de 22 am desfacut si piulita de strangere a volanului pe coloana de directie, am desfiletat-o pana la ultimele spire sa nu-mi vina in nas cand trag de volan, din scaunul soferului am tras stanga-dreapta de cateva ori serios de el si a iesit. Volanul si airbag-ul erau fabricatie 1996.
Partea proasta a fost ca : pe volanul imbracat in piele pe care l-am cumparat de pe o Vectra B2 volanul fiind de fabricatie Opel Ianuarie 1999 nu se mai potriveste airbag-ul original al masinii - mai intai a trebuit sa demontez comenzile de radio/CD de pe volan ca sa pot sa-l asez in volan dar din pacate raman ambele butoane de claxon apasate permanent dupa montare.

Daca are cineva un airbag de Vectra B2/Vauxhall Vectra la un pret bun ori la schimb cu al meu+ diferenta rog PM.
  • bandeanlori

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

Am incercat sa dau jos volanul fiindca am luat una cu trei spite. Este vorba despre un vectra b2 si si volanul "nou" este de vectra b2. Problema este ca nu pot sa iau jos. Am luat jos airbagul, am luat jos piulita de 22. M-am pregatit pentru demontare, am facut si o presa, dar supriza, ca nici cu presa, nici cu tras cu nimic, nu s-a miscat. Am dat si cu wd-40, etc.. dar tot nimic.

Este vreo tija sau ceva ce nu imi permite sa iau jos volanul?

Mersi
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Exista o presa speciala.Pentru a da jos volanul.Se da destul de greu jos.Trebuie sa aive 2 picioruse care3 intra pe cele 2 gauri si cand infiletezi acele picioruse trag de volan inafara.
http://www.drapertools-onli...rd/31488_N135.jpg
Si uite si niste pasi aici:
http://www.allcorsa.co.uk/f...7ea4deb5&
  • bandeanlori

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2000 y16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mersi, o sa incerc in curand, insa presa asta am facut. Nu arata ca asta "originbal" insa ca si functionalitate e la fel. Problema e ca nici cu presa nu am reusit, picorusele presei care se agata de spatele volanului prin cele doua gauri, au inceput sa sa taie din volan, insa volanul nu s-a miscat nici un milimetru.

Fac o poza cu presa si postez aici sa ziceti si voi daca e ok, sau daca trebuie perfectionat ceva la ea.
  • Ciprinhio

  • Mesaje scrise: 465
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am desfacut si eu volanu si spirala de fire...am schimabato comenzile la volan imi merg bine dar becul la airbag tot nu se stinge..se stinge cand pun contactul dar se aprinde din nou...trebuie resetat de pe tester eroarea?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR