Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna tuturor. Am o nelamurire apropo de schimburile de masini: o masina la vanzare are un pret, iar la schimb, creste valoarea cu vre-o 1000 de euro. Care e treaba? nu pricep..
eu am o Omega la vanzare la 1700 negociabil, si vreau un papuc(combo, caddy, berlingo, etc.)autoutilitara..am gasit un Citroen Berlingo din 98 neinmatriculat, era la 900 euro pe net..Am vb cu omul, sa ne intalnim in vederea unui schimb..
a venit omul cu masina, nu era ca in poze, avea o aripa infundata putin, ceva rugina, un maner la usa defect, etc...Na, zic,,asta e..la 900 ce sa gasesc?pt ce imi trebuie mie e ok. Ca sa ma trezesc ca de fapt omului ii mai trebuie ceva diferenta! am zis ca sa imi mai dea vreo 400 si facem targul;..a fost foarte enervat omul ca deja masina lui face 2000 de euro, ca e vb de Variante Smile si sa ii mai dau eu vreo 3-4 sute si opelul..am ramas mut, bineinteles ca l-am scos afara din curte cu citroen cu tot.
Acuma va intreb; asa se scumpesc masinile la variante instantaneu?le creste valoarea...e corecta treaba asta?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Faza e ca la bani ii raman sa plateasca amenzile sa poata sa o scoata de la fisc si etc.
Dar la schimb trebuie platit impozitul si amenzile restante in caz ca nu au fost platite pana acum.Asa ca de aceea unii cer un pret mai mare.Ca sa aive cu ce sa le plateasca.
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Pai da ai dreptate, dar masina nu era inmatriculata..si si daca ar fi, asta ar trebui sa fie problema lui/lor (impozit , taxe, amenzi , etc) nu sa ii faci pretul mai mare ca e vb de Variante, si in cazul de mai sus de la 900 la 2000 e ceva:)
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Ce treaba are plata impozitelor, amenzilor si a altor gestiuni cu cresterea preturilor la variante, mai ales daca ambele masini sunt rulate in tara?De aceste cheltuieli se ocupa fiecare proprietar care accepta schimbul, nu e reglementat undeva ca trebuie sa fie modificat pretul pentru achitarea lor.
Chestia asta cu cresterea pretului la variante am intalnit-o si eu la mai multi "smecherasi", ei isi apara ideea prin sustinerea faptului ca el, cel care detine masina mai scumpa la schimb, trebuie sa se ocupe dupa aceea si de vanzarea autovehiculului tau si daca nu o poate da in cel mai scurt timp posibil, se poate devaloriza intre timp si etc.
La variante trebuie sa gasesti un om serios care sa-si evalueze atat masina lui cat si a ta la un pret corect si sa stabileasca apoi o diferenta logica.
Asa am intalnit si eu un samsar d-asta de Constanta care cerea pe un A4 din 2008 8300E si la variante mai cerea inca 1000E ca vezi doamne el imi da mie un Audi si el se va chinui sa-mi vanda mie apoi Vectra ca sa-si obtina banii inapoi.Vrajeala, vor sa le iasa ceva bani in plus, sperand ca tu, cel care vrei sa initiezi schimbul vei pune botul si vei da in plus niste bani, avand in vedere ca e mai greu sa vinzi o masina in zilele noastre.Si sincer, cui pasa ce face cu masina ta odata facut schimbul?De parca imi pasa mie ca vrea sa o vanda, sa o pastreze, sa o inchida intr-un garaj si alte cele.
I-am zis si eu smecherasului dupa ce m-a informat cum stau treburile ca majorez si eu pretul la variante cu 1000E daca asa sta treaba.A facut niste ochi mari si n-a mai zis nimic, pana la urma fiecare cere cat vrea pe masina lui.
In cazul tau, ai intalnit un mare cioban autohton care se credea prea destept pentru secolul asta, eu aruncam si cu toporul dupa el la plecare, poate ii infundam si cealalta aripa.
Skip ads

  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...nu voi intelege niciodata faza cu schimbul auto. Care e castigul la o adica ? Sau economia ? ..seamana ca un joc de prescolari ....eu iti dau timbrele mele tu imi dai lopatica ta si dif 2 bomboane.
Chiar nu vad unde ar fi un avantaj si pentru cine acum cind gasesti masini la orice pas.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Iti poti schimba masina cu una superioara dpdv al clasei, motorizarii sau etc dand o diferenta de bani in functie de masinile aflate in discutie.
Tocmai asta e problema, gasesti masini la orice pas, iar incercarea de a vinde o masina acum este dificila, unii stau luni de zile cu o masina incercand sa o vanda.Evident, e mai convenabil sa-ti vinzi masina, sa mai pui ceva bani si sa-ti cumperi ceea ce-ti doresti, dar avand in vedere ca piata auto e blocata, optiunea cu variante auto e mai la indemana.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Cumva inteleg asta ...... dar mi se pare totusi varianta in care iti limitezi serios conditiile de negociere. Ma gandesc ca are loc un fel de razboi psihologic de genul care gaseste cite mai multe defecte la masina celuilalt. In fine , daca oamenii ajung sa cada la o intelegere , e ok.
Am respins mereu varianta schimbului ...... .poate pentru ca am nimerit mereu tinerei care ma indemnau la schimbul ala stupid de 1/1 motivand ca s-au plictisit de masina lor.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Auzi la ei sa te plictisesti de o masina. Sa isi caute o amanta atunci, adica un scuter. Interesanta si chestia asta cu schimburile. Asta se aplica mai ales intre tepari, adica fii tu sigur ca nimeni nu isi schimba masina dupa ce a investit x bani in ea. Cel putin la mine in creier nu ar vrea sa functioneze acest principiu.
Skip ads

  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Y-GreK...ai mare dreptate!
eu unu ma intereseaza sa vand masina( cash)..ca mai umblu cu ea foarte rar(sa nu faca os mort)dar cum piata auto e cum e...nu sunt bani, ma interesa un papuc , o rautate deaia de 7-8 sute de euro, ca am o cabana si mai lucrez pe acolosi ceva diferenta, daca tot nu are lumea cash pt o masina. Desi cum spune horaa , eu am masina de 5 ani, si am intretinut-o, fiind masina personala, si imi pare rau sa o dau chiar degeaba...dar treaba cu variantele si calculul numai intr-o parte sa iasa bine, nu o sa o inteleg niciodata.
Da daca tu ai o masina pe care ceri 3500 4000 ,5000 de ex. e si normal sa ne intelegem la o diferenta din partea mea, e clar. Dar o masina pusa la vanzare la 900 automat devine mai scumpa ca a mea..ca e vorba de variante asta nu o inteleg ..ca atunci mai trebuia sa pun si eu 1000 si ce faceam?vorbeam sa ma aflu in treaba si eu., numai asa sa am masina la vanzare.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Sa stii ca unii s-au facut oameni din astfel de afaceri, unul din ei ar fi Mardare din Constanta, are un parc auto pe Bulevardul Tomis cu zeci de masini si face tot felul de afaceri, cumpara, vinde, schimba masini, etc.Dar parerea mea e ca numai nepriceputilor li se pare convenabil sa-si schimbe masinile dand o diferenta in diverse parcuri auto, fiindca iti evalueaza masina la un pret foarte mic, si dupa cum spuneai si tu, iti pare rau sa o dai pe bani putini avand in vedere ca ai ingrijit-o si ai investit bani in ea.
Poti face schimburi convenabile doar cu persoanele fizice care chiar au o masina buna si o vand sau o schimba cu ceva mai ieftin fiindca au nevoie urgenta de bani.
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Asta e foarte adevarat, treaba cu parcurile de masini e aceeasi aproape peste tot Smile Am lucrat si eu acum vre-o 10 ani in Germania intr-un astfel de parc de masini , sa te feresca Dumnezeu ce vindea ala acolo Smile)..toate rautatile pamantului, polisate ,peticite, sa tina 1000 de km. Smile
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am avut si eu o experienta cu unul din parcurile auto din Constanta.
Ma duc sa vad ceva masini,sa imi clatesc ochi( fara sa. intentia de a cumpara masina,sau de a o schimba pe a mea) si vad o masina ok,mai noua ca a mea,mai dotata.Il intreb pe samsar cat face masina si daca e de acord si cu schimb.
Ma intreaba ce masina am si ce an este,ii spun Opel Astra G caravanara sa imi vada masina sa vada cum arata imi spune ca imi da/evalueaza la 2000 € si sa pun diferenta pana la pretul masini din parc.
Am ras si am plecat,m-i s-a parut mult subevaluata si de atunci am zis ca o sa tin masina pana pica de tot si nu mai am ce ii face.
Asta s-a intamplat anul trecut cand masina arata impecabil din perdpectiva mea,cu dedtul de multe dotari fata de una stock din ani ei.Ce e drept ii lipseste AC-ul.
Skip ads

  • doryx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@ claudiu-cld normal ca iti subevalueaza masina. Vor sa castige cat mai mult... Pretul pt caravan este mai mic la orice masina.
Am fost si eu anul trecut intr-un parc de masini in Ruse BG si am vazut un Vw Golf IV care arata bine. Il intreb daca accepta schimburi si a zis ca da. Ii arat masina la care imi spune ca sa ii mai dau 1000 eur. In conditiile in care Vw costa 2500 si nu era nici inregistrat ( a mea fiind). Omul chiar vroia sa o dau 1500 eur... A zis gata il pacalesc pe asta are 20 de ani Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR