Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Cocolino

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Hi all!
M-am tot uitat pe forum si nu am gasit mai nimic despre costurile unei revizii in afara Romaniei ( parca era cineva care spunea ca e pe undeva pe la 200-250 EURO in Germania insa mai mute pareri, mai multe optiuni...).
Incerc sa-mi planific pt. anul asta o "tura" de vreo 7K prin Europa si, din pacate mai mult ca sigur cad pe o revizie.
Avand in vedere ca e prima revizie ( in acest moment am cca 6k...pana la vara mai bag maxim 4k...) si nu vreau sa trag de ea din prima, m-ar ajuta sa stiu cam cat sa-mi pun deoparte pt. revizie.
Am de ales pt. aceasta revizie: Austria, Germania, Elvetia, Franta sau Spania.
Daca aveti la activ "experienta" reviziilor in afara tarii pls. help.

10x!
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Simplu : fa-ti revizia la 10.000 inainte sa pleci ca oricum nu e recomandat in Romania sa mergi mai mult cu un ulei .
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sunt dfe aceeasi parere, eventual fa schimbul de ulei la un garaj "rapid" inainte de a reveni.
In Fr de ex. te va costa circa 30 E (sau 45 cu filtru cu tot), dar trebuie sa stii ce alegi de pe lista lor de prestatii, sunt chestii care se cheama "formule comfort" si au multe rahaturi inutile... Tot aici recomand Feu Vert sau NorAuto...
  • pichu

  • Mesaje scrise: 157
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu am facut revizia de 75 000 km la astra diesel 1.7 in anul 2004,in vara,la opel;m a costat 300 de euro,cu verificare pe la tot ,sist franare,becuri,lichid frana etc,schimbat placute de frana si toate consumabilele;in fine..o revizie "tzeapana" de tot acolo;tot ei mi au spus ca nu conteaza in ce tara merg,distributia se schimba la 150 000 km sau 5 ani;eu am schimbat la 100 000 pana la urma si nu aveam uzura nici pe curea si nici la role;masina avea 100 000 de km dar.." pe bune"
si eu sunt de parere sa incerci sa faci revizia inainte ,nu are nici o importanta;asa am facut si eu,am plecat in vara in spania si desi revizia ar fi trebuit sa o fac pe la 105 000 km ,am facut o pe la 99 000 si ceva,m a prins suta de mii pe drum Smile ;asta e varianta cea mai simpla;daca nu vrei,sigur poti merge ,daca ai masina noua,la opel la reprezentanta in oricare tara,spui care e faza si sigur o faci la ei fara probleme;numai ca e posibil sa te intarzie chestia asta,adica nu vei intra cu masina in service exact in ziua/ora cand ajungi acolo
Skip ads

  • Cocolino

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
ok, 10X, m-ati cam lamurit.
Mi-am pus si eu problema ca ma pot intarzia 1 zi pt. programare la revizie...deci ramane solutia cea mai simpla, si anume sa-mi fac din timp programare inainte de a pleca undeva la un service din RO....
  • georsc

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Cocolino ai facut revizia afara? cit a costat? si ce ti-au facut?
  • Cocolino

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
N-am mai facut-o afara...pana la urma m-am programat in RO putin mai devreme....
  • georsc

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2006

  • Mesaj Privat
cit o costat? ce au facut la masina? au verificat tot? inlcusiv faruri, ulei in cutie ..etc?
Skip ads

  • Cocolino

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Deci vorbim de revizia facuta in Romania!
A costat 680 RON si au facut:
-schimbul de ulei
-schimbul de filtre ( ulei, polen, motorina )
-verificare faruri
-verificare lichide ( frana, antigel, ulei, dupa ce l-au pus, normal...)
-verificare roti ( mai exact joc, aspect amortizoare, bucse, etc )
-verificare presiune pneuri

Le-a facut pe toate...avea o foaie de interventii pe care am primit-o ulterior si am verificat-o si eu...acum nu o am la indemana dar stiu ca la momentul respectiv am fost multumit ca le facuse pe toate... Very Happy

Cam asta ar fi...
  • Cocolino

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
...si intre timp a mai venit o revizie...cea de 30.000
Pt. cei interesati, asta a fost doar 610 RON...nu intrebati de ce ca nici eu nu m-am prins, mai ales ca am facut-o la acelasi service si mi-au facut aceleasi lucruri...
  • Batman

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B16SHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Care service?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cocolino a scris:...si intre timp a mai venit o revizie...cea de 30.000
Pt. cei interesati, asta a fost doar 610 RON...nu intrebati de ce ca nici eu nu m-am prins, mai ales ca am facut-o la acelasi service si mi-au facut aceleasi lucruri...

Tu ai dat cam mult dupa mine, dar asta e parerea mea...
La 30,000km se schimba si uleiul de cutie, cea ce ei nu fac ! Si uite asa cad cutiile Evil or Very Mad . Daca nu crezi da o cautare pe forum
Skip ads

  • Cocolino

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
La Dibas.
Cica uleiul de cutie la 50.000....n-am gasit pe forum ceva specific legat de acest ulei de cutie...
Iar de dat mult...mie nu mi s-a parut, ca e diesel si mai apare un filtru, ala de motorina, pe langa ala de polen, de aer si de ulei...plus 5 litri de ulei, ca atat intra...chiar m-am uitat de data asta si au intrat toti 5 litri, data trecuta mi s-a parut ca m-au facut de 1 litru....
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
filtru de motorina costa max 25 ron , si nu inteleg de ce va pun voua astia 5 l de ulei in motor cand producatorul spune EXACT 4,5 l.
  • Cocolino

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Pentru ca incap...?
Laughing
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic ca ai dat banii pe chestii pe care le puteai face si singur, desigur, daca nu ai doua maini stangi... Rolling Eyes
In alta ordine de idei, SE PARE ca uleiuk in cutai de viteza e "pe viata", adica in practica il schimbi pe la 100 k sau cand cumperi o masina second hand...
  • yzf

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 1.7 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
("filtru de motorina costa max 25 ron , si nu inteleg de ce va pun voua astia 5 l de ulei in motor cand producatorul spune EXACT 4,5 l.")

Cocolino a scris:Pentru ca incap...?
Laughing

nu... ci pentru ca sunt niste ageamii mecanicii!
prea multa lume are incredere totala in mecanici.. "stiu baietii"
baietii nu stiu, pentru ca eu la toate reviziile si cu Opel-ul actual si cu masina veche aveam problema surplusului de ulei.
morala "las' domle, punem sa fie..mai bine in plus decat in minus" e gresita.
nu trebuie sa fie nici 4mm peste "full." mai bine imi completez eu cand mai scade 2-3 mm decat sa-mi puna ei cu 400ml mai mult ulei decat e normal.
ma intereseaza daca cineva imi poate explica ca ma insel.
  • Cocolino

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2005

  • Mesaj Privat
[quote="sorin666"]Eu zic ca ai dat banii pe chestii pe care le puteai face si singur, desigur, daca nu ai doua maini stangi... Rolling Eyes
quote]

Man, masina e inca in garantie, macar pana in 2008 in februarie....deci nu am alta alternativa, daca apare ceva "buba" la ea si nu am reviziile.....se pierde garantia, chiar daca defectiunea nu are legatura cu inlocuirea consumabilelor... Mad

Si nu in cele din urma, prefer sa faca altcineva treaba pt. care ( teoretic macar ) este platit si s-a specializat...sincer sa fiu eu incurajez serviciile, pentru ca trebuie sa existe si aceasta forma de castig, daca toti am gandi ca ne pricepem la tot si toate si ne-am face totul singuri...am ramane fara job-uri si ne-am autoadministra, mai bine sau mai rau, in functie de skill-urile fiecaruia... Twisted Evil si decat sa-mi schimb uleiul si filtrele in parcare, prefer sa se intample intr-un spatiu civilizat, pentru ca nici cu "mîzgîlici" de mecanici care carpesc dacii in garajul lor din fata blocului ( ulterior transformat in "atelier mecanic" ) nu ma incurc, iti faci mai multi nervi si de diferenta de bani ajungi sa-ti iei calmante sau alcool... Embarassed

Bineinteles, nu accept treaba facuta de "amorul artei" si nici prosteala pe fata, pentru ca, stiu ce fac aia acolo si nu-i las nesupravegheati....

Toate cele bune si...o saptamana cat mai scurta !
Laughing
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Pai sa fiu scuzat dar prosteala pe fata este chiar ceea ce ti s-a administrat sincer... atata timp cat la revizia aia ti-au luat 680 RON. Gandeste-te ca piesele alea+uleiul ii costa pe ei maxim 230-250 RON iar restul e adaos...si stai linistit ca nu-ti pun 5l, iti pun 4,5l iar jumatea aia e spaga lor. Iar aia cu verificare frane, lumini etc. e tot o caterinca, ce-i drept proasta. Asta e Romania, ce sa-i faci, se pare ca nici sefii de la Bruxelles n-au prea multe sanse sa schimbe ceva pe aici.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR