Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • musafirul.nepoftit

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ieri mi-am schimbat stergatoarele sofer si pasager.Aveau in targ si pentru luneta, si am fost tentat sa cumpar.Nu stia nici vanzatorul cum se schimba exact.M-am dus la masina si dupa inlocuirea celor pe fata am vrut sa vad exact sistemul de prindere a celui de pe spate.Nu m-am luminat.E putin ciudat si mi-a fost frica sa trag prea tare sa rup ceva.Cel care era la vanzare era tot model doar lamela de cauciuc ca cele de pe fata tip BOSCH AEROTWIN.Alea s-au schimbat usor, dar asta s-o potrivi cu acelasi sistem de prindere, pe bratul de la luneta? Ati schimbat cu asa ceva?Rog pe cei care stiu cum sa dau jos si sa-mi zica daca pot pune tot model ca pe fata.Multumesc!
Skip ads

  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

marius_310383 a scris:Ieri mi-am schimbat stergatoarele sofer si pasager.Aveau in targ si pentru luneta, si am fost tentat sa cumpar.Nu stia nici vanzatorul cum se schimba exact.M-am dus la masina si dupa inlocuirea celor pe fata am vrut sa vad exact sistemul de prindere a celui de pe spate.Nu m-am luminat.E putin ciudat si mi-a fost frica sa trag prea tare sa rup ceva.Cel care era la vanzare era tot model doar lamela de cauciuc ca cele de pe fata tip BOSCH AEROTWIN.Alea s-au schimbat usor, dar asta s-o potrivi cu acelasi sistem de prindere, pe bratul de la luneta? Ati schimbat cu asa ceva?Rog pe cei care stiu cum sa dau jos si sa-mi zica daca pot pune tot model ca pe fata.Multumesc!
am schimbat numai lamela de cauciuc nu cred ca se gasesc modelul acesta poate doar la opel Embarassed
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Exista Bosh pentru astra g fata aerotwin retrofit si spate identic cu cel de fabrica.
Am eu pe a mea. Cauta in forum ca am am postat codurile de la bosh mai demult pe forum era o intebare similara pusa de alt coleg. Am sa caut cand ajung acasa daca nu gasesti intre timp.
  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Da, merge Bosh. Eu am comandat la un magazin obisnuit de piese auto. Au costat 70 lei toate stergatoarele. Nu se gasesc doar lamele de cauciuc de calitate. Nici Bosh-ul nu este stralucit dar e cea mai buna solutie cu exceptia stergatoarelor originale care sunt bineinteles mult mai scumpe.
Skip ads

  • George Pelesca

  • Mesaje scrise: 187
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am uitat ceva: stergatoarea lunetei Bosh este de foarte proasta calitate (conceputa prost). La punctul de prindere al suportului lamelei secundare (ce mica) pe suportul principal plasticul este foarte subtire si se rupe la prima mica fortare (inghet, curatare, scuturare). Deci daca optezi pntru Bosh nu arunca originalul. Stergatoarea se scoate impingand-o afara din clipsul d pe brat. Dupa ce o ridici de pe geam, se aduce la 90 grade fata de brat si se impinge spre luneta.
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Uite si codurile Bosh
Fata Aerotwin Retrofit (lamela) A503S
Spate identic cu cel de fabrica H402

Le am de aproape 2 ani pe masina (anul asta trebuie schimbate sunt cam vechi) si merg impecabil si acum. Parerea mea este ca sunt mai bune decat cele originale. Masina o am de noua deci stiu si cum se comporta cele originale noi.
Probabil cele la 70 ron sunt contrafacute eu am dat acum doi ani 50 ron numai pentru cel de pe spate si 130 ron pentru fata originale bosh.

Marea majoritate a stergatoarelor originale de pe masini sunt facute de Bosh sau Valeo.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR