Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut.Am si eu o problema cu pedala de ambreiaj in sensul ca e moale( ca si inexistenta), nu pot sa bag in viteza decat cu motorul oprit.Daca ii fac pedale (multe pedale) se mai intareste si debraiaza dupa max 1 cm cand ridic pedala.La fiecare oprire daca nu ii fac pedale nu intra in viteza.Eu suspectez pompa de ambreiaj.Se poate repara sau poate defectul este in alta parte desi nu cred.
Masina Astra H z17dth.
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
se mai poate si de la rulmentul de presiune
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca era rulmentul facea zgomot cand apasam pedala jumate sau o lasam libera deci nu e cazul , pedala fiind inexistenta aproape.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Kitul de ambreiaj.
Aceeasi simptomatologie mi-a descris-o si elegance, cand a picat la Z19dth-ul tatalui lui ambreiajul...
Skip ads

  • ZRM

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1996 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
in prima faza verifica nivelul de lichid de frina din vas, este situat pe pompa de frina, dupa care daca este la nivel uitate sub masina si vezi daca ai scurgeri de lichid la imbinarea dintre cutie si motor, daca da inseamna ca ai rulmentul crapat si trebuie inlocuit, daca nu ai pierderi trebuie verificata pompa de ambreiaj, este situata in masina. daca doresti iti pot spune pe PM unde sa te duci in arad la un prieten care are service.
bafta
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Urme de lichid de frana pe cutie nu sunt,deci se pare ca este pompa.Rulmentul de presiune nu haraia ai intra perfect in viteza.Intrebarea este daca se poate repara pompa de ambreiaj.Am auzit ca sunt ceva chituri de reparatie.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Exista kitt de reparatie, se inlocuiesc garniturile. Dar nu cred ca tine prea mult.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Un cod pentru Kit si un pret?
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am dat jos pompa de ambreiaj.Nu are urme de lichid pe ea, dar nici lichid nu avea in ea ( cateva picaturi).Presiune face si o mentine.
Am incercat sa aerisesc dar nu iese decat aer.
Lichidul din vas credeam ca la jumate(unde are semn) este MAX dar de fapt era MIN si nivelul lichidului era mai jos cu 1-2 mm.
Posibil sa fi demontat degeaba si problema sa fi fost nivelul lichidului ? Smile)
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Uita-te si la aerisitorul de pe cutie, are niste garnituri. Sa nu fie umed pe acolo. Acum vad ca ai incercat sa aerisesti si-ti iasa doar aer. Nu e normal, pompa trebuie sa scoata lichid pana la urma.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am primit mai multe pareri: unul ba ca schimba tot chitul de ambreiaj,altu ca pompa de ambreiaj,altu cica cutia Smile).Am demontat un sfert de bord ca sa scot pompa de ambreiaj dar problema era altundeva.
Problema era de la garnitura de la aerisitorul pentru ambreiaj aflat pe cutie.Are garniturile terminate si da lichid pe langa.Problema cred ca era mult mai veche dar s-a concretizat odata ce nu a mai avut lichid in vasul pompei de frana=pedala moale.
Am fost indus in eroare si de faptul ca lichidul meu de frana e negru zici ca e ulei de motor (tre` sa-l schimb) si pe vas au ramas depuneri negre astfel incat ziceai ca lichidul e la nivel.
Mecanicii mi-au recomandat sa schimb tot ambreiaj asta bineinteles ca sa castige si ei un ban.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ai gasit garnitura aia din aerisitor? Eu am schimbat doar oringul care vine pe conducta.
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Deci nu da practic pe la aerisitor ci pe unde intra conducta in cutie (in rulment cred).I-am pus si eu mastic pana gasesc sa inlocuiesc si cu asta basta.Oricum nu da mult.Cred ca oringul(eu ii zic garnitura Smile) )este si la mine.Cat costa unu?Nu-mi zice ca 100 de ron ca o indop de mastic Very Happy Very Happy
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Verifica oringurile de la furtunul care intra in cutie! Se potrivesc cu oringurile de la racorduri apa Very Happy.Vezi sa fie pusa bine si siguranta care il tine infipt acolo!

Numai bine!
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua, as dori sa va intreb, cum se poate remedia " problema " cu pedala de ambreaj. Totul este ok , doar ca pedala are o cursa cam grea, si la inceput are o anumita zona moarta care se apasa foarte usor. Se poate schimba ceva la sistemul de prindere ( amortizor sau ceva ) > Ce se poate face , pentru a obtine o cursa moale si completa la pedala ?

Masina este Opel Astra H , 2008 , 1.6 XER 70.000 km
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Nu ai ce face, se "auto-regleaza" singura Wink
  • marfy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salut am si eu o problema asemanatoare ..dar la mine se tureaza in gol kand apas tare pe aceleratie dar nu miroase a disc incins....debia astazi o duc sa vad ce are am motor de 2000 ,147kw
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
tot la Astra H 1.7 CDTI
Nu conteaza daca e in mers sau la relanti.Cand doar pun piciorul pe pedala de ambreiaj o simt ca vibreaza parca odata cu motorul.Se simte doar la inceputul cursei pedalei.

Vreau sa stiu daca e normal.Cineva a zis ca e normal ca se simte defapt pompa de ambreiaj ca asa sunt ele.
  • sorin_simple

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Astea sunt semne ca volantei cu masa dubla i se apropie sfarsitul.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
esti sigur?Deja m-ai bagat in sperieti.

Ce alte simptome are o volanta care se duce,pentru ca mie nu imi tremura deloc masina/schimbatorul ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR