Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Oameni, buni, masinile de la Andros sunt pe structura de tuburi, in general motor central si... cu o "coaja" de... ce vrea muschii sponsorului... Laughing
Da unul mai mult, schimbam exteriorul de fibra...
Nu au nimic in comun cu o masina "normala" decat eventual farurile...
In cazul de fata, RReno' vrea sa "bage in fata" Dacia pentru tarile din lumea a treia (Rusia, iran, si altele in care modelul se fabrica)
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si sper ca sunteti informati de "importanta" acestui trofeu... initial sponsorizata de o firma producatoare de... compot de fructe (Andros, il gasesti in Fr. la Carrefour), ideea "ridicata la fileu" de ei (curse pe gheata) a fost preluata de vreo 7-8 statiuni de schi, ca un surplus de publicitate gratuita.
Participantii cunoscuti sunt si ei in mare parte "pensionarii" sportului auto, viteza fiind... adaptata pensionarilor...
Si... am uitat, tot acolo se mai dau in spectacol, cu rezultate modeste si unii din lumea show-bisnitei... Laughing
  • krafft

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Arata bine. Merge Laughing
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Pai daca va place si tot va dati patrioti, vindeti Opel-urile din dotare si cumparati Duster. Altfel, patriotismul doar din gura e simplu.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ce spuneau niste nemti care vindeau Duster: Incredibili romanii astia, fac orice numai sa nu-si repare drumurile...
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:Pai daca va place si tot va dati patrioti, vindeti Opel-urile din dotare si cumparati Duster. Altfel, patriotismul doar din gura e simplu.


Daca tu crezi ca la 2000E (cat am dat pe Corsa) pot lua Duster, maine te caut cu banii sa-mi dai masina! Twisted Evil
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Dai avans 2000EUR si restul faci imprumut la banca. Doar sunteti patrioti: sprijiniti atat Dacia cat si o banca romaneasca.
Skip ads

  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sigur...
Acu' citeste printre randuri: Sunt calic si doar o tigaie de 2000E mi-am permis. Nu zic ca nu-i buna, dar o masina noua parca-i si mai buna. Cu Dacia veche, n-am ramas in pana niciodata in 13 ani, cu Opeleul am ramas, m-au tras la cravata pana acasa, din 6 luni o luna a stat prin service (in total) asa ca ... sa nu exageram cu laudele si intr-o parte doar cu bataia de joc.
Ca nu vrei sa recunosti ...asta-i alta poveste.

A, nu uita: cam ce parere ai tu despre Dacie au posesorii de VW despre masina ta. La fel cei de Mercedes despre VW si tot asa.

Exista un loc pentru fiecare ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Daca tu ai un complex de inferioritate pentru ca detii un Opel, e treaba ta. Eu chiar as vrea sa-l vad pe ala cu VW care rade de mine. Pana acum nu a ras nimeni, cel putin nu prin fata. Cat despre parerea ta, nu pari un om prea rational de vreme ce ti-ai dat Dacia care nu te-a lasat niciodata in 13 ani pe un rahat de Opel care te-a lasat in mai putin de un an, asa ca permite-mi sa nu citesc printre randuri.

Iti repet, poate nu ai inteles ideea: atat timp cat imi permit, nu am sa am Dacie. Si asta nu mai face mai putin patriot decat pe cei care dau din gura despre cum si-ar lua ei Dacie, dar conduc altceva. Apropo, sunt Loganuri in targ la 3000 de euro, cu numai 80mii km.
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
http://www.automarket.ro/st...reusit-28417.html
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am trait s-o vedem si p-asta: dacia suv, ba chiar 4x4, ba chiar dacia la 20k euro. trebuie sa recunosc, la design e ok, arata destul de solid si de masculin pentru o masina de genu. insa...motorizarea este de cacao. niste motoare anemice ex-clio, puse pe un tanc.

iar pretul mi se pare cel putin enorm pentru o dacie submotorizata. imi cer scuze ca nu sprijin ideea patriotica si nationalista de a vinde asa ceva, dar nu ma pot abtine... Very Happy

apropo, a vazut cineva interiorul? mor de curiozitate sa vad si eu cum arata... Shocked
Skip ads

  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Imagini cu interiorul ... Nu departe de LOGAN Smile La partea asta nu au avut inspiratie Razz




  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
multam de poze. da chiar ca arata ca facuta pe intuneric... Shocked drace, daca mana aia de plastice o sa coste 20k, mai bine lipsa...
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Acuma ce a fi a fi Laughing numa ideea e sa se ridice dracu economia tarii ... desi cam greu de crezut Laughing
  • mark

  • Mesaje scrise: 1,429
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Nemtii apreciaza loganul cat apreciez si eu un lastun. Wink Terminati cu avioanele astea, s-au vandut cateva loganuri in germania pt. ca neamtului i s-a parut o idee buna sa nu scoata E class-ul din garaj cand ploua afara si sa isi faca treaba cu un logan de 3000 eur.

Nu vreau sa aprind "focul" prin interventia mea insa nu sunt de acord cu cele spuse de tine elegance.
Se intampla ca eu sa-mi duc traiul intr-o tara tot de nemti si iti spun ca sunt pline strazile de Logan si Sandero si pt ca eram curios, sa stii ca am abordat cateva persoane pt a afla parerile lor despre marca Dacia iar oamenii se declara foarte multumiti. Ceea ce spunea candva James May (Top Gear), am auzit-o si din gura unui austriac si anume "Dacia ne reaminteste tuturor ce inseamna o masina, fara ABS, EBV, MSR, ASR, ESP, EBD, TCS plus plus multe altele, o masina care trebuie condusa de un sofer adevarat nu de oricine isi spune sofer". Diferenta dintre nemti si romani este mentalitatea! Pe nemti nu-i intereseaza sa dea bine in ochii vecinului si sa-l faca sa moara de ciuda. Nemtii vor masini ieftine care le ofera 3 ani garantie, masini cu motoare mici pt a nu plati mii de euro asigurare (eu pt al meu opel platesc 1300 euro asigurare pe an), masini care consuma putin si masini pe care sa le puna la munca iar toate astea au un singur nume "Dacia". Eu am venit acasa in Romania cu Vectra mea si la coltul blocului am auzit 2 vecini bombanind ceva de genul "ia uite si la asta, traieste in tari straine si veni acasa cu opel, masina saracului la nemti" ... ma intreb ce as fi auzit venind acasa cu un Logan cu nr de Austria?!? Laughing
Cat despre "cateva loganuri vandute in germania", eu cred ca 85.000 masini Dacia vandute in Germania in 2009 nu inseamna "doar cateva".
Pe langa Germania se adauga si Franta cu 61.000 de bucati, Italia cu 21.000, Spania cu 10.000 si alte tari pe care nu le stiu ... In 2009 Dacia a produs 300.000 autoturisme iar in Romania au fost vandute mai putin de 45.000 bucati.

Un ultim punct, socrul meu are un Logan cumparat in 2005 iar pana in prezent are 200.000 km facuti in regim de taxi si nu a avut nici macar o problema la motor ceea ce nu pot sa spun despre al meu Opel la care am schimbat 3 debitmetre si pompa de motorina la 120.000 km parcusi numai la plimbare si nu calarita in oras la taxi!

Numai bine!
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut colegu. ai dreptate ca loganul este o masina fiabila, insa arata si p-afara si pe interior ca dracu. e buna ce-i drept de calarit, destul de usor de intretinut ca e simpla, dar pentru mine personal, nu-i de luat. la banii de logan nou chel imi iau un astra, vectra, kadett, golf, ba chiar cielo sau aproape orice masina din perioada '90-'03, bine intretinuta, nu de fite sau impresii, insa cu aspect si performante de masina, nu prea complicate, comode, ergonomice etc.

nu as avea nimic nici cu dacia nici cu baietii de la craiova daca ar face lucrurile gandit, cu ceva mai multa ingrijire si responsabilitate. avem oameni atat de dotati si inteligenti, dar vindem fabrici si uzine apoi ne tocmim sa cumparam tehnologie fumata de la altii...e pacat ca se gandeste asa, ca statul roman prefera doar sa ia si apoi sa ia mai mult. era o vorba...suntem prea saraci sa cumparam lucruri proaste... Confused si totusi o facem. fara suparare domnule mark...iti inteleg supararea, sau macar revolta, insa crezi ca masina de azi, dacie sau altceva o sa dainuie 20, 30, 40 de ani cum o fac masinile de odinioara? nu vreau sa par meschin sau zgarcit, insa prefer o masina veche, un film, o muzica, o carte...austriacul tau avea dreptate, insa dacia nu e un compromis pentru asta.

cat despre romanii batuti in cap...ignora-i.

bafta.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ce-ai , mai elegance cu Lastunu' Laughing Vezi ca ma superi... Laughing Laughing
  • eagle

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 YI7DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am condus si eu un Duster.
Parerea mea, fara sa am pretentia ca as avea mari veleitati de critic auto este ca miroase a Dacia de departe.
Si asta va spune unul care a condus Dacia vreo 10 ani.

P.S. e ''Dust'' - parerea mea.
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dj_badboy_rc a scris:Acuma ce a fi a fi Laughing numa ideea e sa se ridice dracu economia tarii ... desi cam greu de crezut Laughing


Pai o ridica si-nca bine. Dar nu economia tarii ci scoate pe Reno din buda. Banii tot la francezi se duc Mr. Green
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR