Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua
  • Hentz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
As vrea sa imi cumpar un alt Opel, pentru ca am deja un Opel Corsa D 1,2 16v, si sunt foarte multumit de el. Eu in general sunt multumit de marca Opel, pentru ca numai Opel am avut pana acum si nu au existat probleme cu masinile. Dar Corsa este a sotiei mele si as dori ca sa imi iau un alt Opel si sunt un pic in cumpana cu cumpararea. Imi place foarte mult Opel Insignia dar si Opel Astra'09, ultimul model ce aparut acum nu de mult.
Puteti sa imi dati o parere?
Mutzu.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
stabileste model si motorizare si facem un vs. Smile
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
In afara de diferenta de dimensiune si cea de pret, masinile sunt cam la fel. Aproximativ aceleasi dotari, cam aceleasi motoare...
Dar de banii pe care-i dai pe o Astra ehipata binisor iti iei o Insignia cu dotari putine si motor slabut.
Eu as lua masina mai dotata, nu masina mai mare, dar, cum zicea si 34KLA, zi-ne la ce nivele de echipare si motorizari te gandesti pentru o comparatie pertinenta.
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
new astra chiar m-a impresionatr

am facut drive test cu notorul de 125 cp si am ramas surprins
de abia astept sa vad cum se comporta motorul de 160 cp
Skip ads

  • Hentz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca Opel Insignia, are doar cateva tipuri de motoare fatza de Astra, fac doar 1,6 benzina si 2.0 Turbo benzina si 2.0 Turbo Diesel , iarasi Astra o sa aiba vreo 6 motoare . Eu as vrea sa am fac comparatie pretz/calitate/consum intre cele doua masini.
Ca si linie imi place mult mai mult Astra, pare mult mai agresiva si mai sportiva, dar ca si dimensiune imi place mai mult Insignia. Asta ma face sa fiu mai indecis in luarea unei decizi. As vrea am mai multe pareri de la voi pentru a ma decide. Si stiu ca voi imi puteti influenta in bine decizia mea.
Oricum va multzumesc .
  • Hentz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
M-ar interesa care ar fi costurile de consumabile intre cele doua tipuri de masini. Daca este foarte mare?
  • irony32

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
doar ce am comandat opel astra 2000 diesel automata sias vrea sa aflu mai multe detalii referitoare la cutia automata precum si pretul reviziilor
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC Eu am 1.3 diesel si pretul reviziilor e in jur de 830 lei/15000km.
si Ontopic: alegerea mea ar fi Insignia pentru ca e Sedan. Astept varianta Astra Sedan si atunci pentru mine ar fi o dilema.
Skip ads

  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Buna,

Parerea mea este sa mergi pe Insignia intr-un nivel mediu de dotare.
Sa stii ca motorul de 2.0 diesel are mai multe variante de putere, nu cred ca se justifica un motor de 1.7 diesel pe Insignia.
Iar la motoarele benzina cred ca cel de 1.6 turbo este fenomenal...

Decizia este a ta.
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Intrebarea ar fi cati bani ar dori Hentz sa cheltuie pentru masina. Pentru ca o Insignia cu echipare medie e cam peste Astra cu o echipare buna.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Insignia, e altceva in comparatie cu Astra. Laughing
  • Hentz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca inclin spre Insignia, cu toate ca este un pic mai costisitoare, dar e altceva, asa cum spunea si TonyTm , e mult mai spatzioasa. Nu stiu cand o sa apara Astra Sedan, acum se asteapta iesirea Astra Coupe si Astra Combi.
Oricum va multzumesc pentru pareri, mi-ati fost de un mare ajutor. Imediat ce o sa o cumpar o sa va spun totul despre ea.
Inca odata va multzumesc.
Skip ads

  • Hentz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Insignia 1,7 diesel nu este iesita inca. Si este adevarat ca nu se justifica, pentru ca este un motor prea mic pentru o caroserie asa de mare. Consumul ar fi foarte mare de motorina.
  • blandeat

  • Mesaje scrise: 508
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Bafta!
  • me.ionutzu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Si eu am avut de ales intre NOUL ASTRA ST echipare COSMO, motor de 1.6 si 180cp si Insignia, echipare EDITION si motor de 1.8 si 140cp si am ales fara prea mare bataie de cap INSIGNIA, datorita spatiului oferit si dinamicii exterioare a masinii, chiar daca bugetul mi-a permis doar o echipare mai slaba, dar totusi, INSIGINA e INSIGNIA Smile
  • dunhill

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Care-i diferenta la interior intre astra si insignia? Scuze ca pun o intrebarea asa idioata dar parerea mea este ca nici una. Motivul: am vrut sa fac un test drive cu insignia, si inainte de a pleca cu ea am reglat scaunul pe pozitia mea de condus, aproape la maxim in spate (1,91 inaltime) si cand am vrut sa ma urc in spate m-am apucat de contorsionism. Nu am mai plecat cu ea in test-drive....am vrut sa fac si cu astra....same space. Parerea mea este ca astra clasic III e la fel de spatioasa, daca nu, un pic mai spatioasa chiar.
Deci insignia pica din punctul meu de vedere. Astra cu echiparea care trebuie si motorizare buna depaseste cu mult insignia. Pacat de designul ei care-i fenomenal
Bafta
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
dunhill a scris:Care-i diferenta la interior intre astra si insignia? Scuze ca pun o intrebarea asa idioata dar parerea mea este ca nici una. Motivul: am vrut sa fac un test drive cu insignia, si inainte de a pleca cu ea am reglat scaunul pe pozitia mea de condus, aproape la maxim in spate (1,91 inaltime) si cand am vrut sa ma urc in spate m-am apucat de contorsionism. Nu am mai plecat cu ea in test-drive....am vrut sa fac si cu astra....same space. Parerea mea este ca astra clasic III e la fel de spatioasa, daca nu, un pic mai spatioasa chiar.
Deci insignia pica din punctul meu de vedere. Astra cu echiparea care trebuie si motorizare buna depaseste cu mult insignia. Pacat de designul ei care-i fenomenal
Bafta


Pai vrei sa mergi in acelasi timp si la volan si in spate ? Poti ridica scaunul fata sau lasa jos,mai castigi ceva ,nu il da de tot inapoi....daca il dai la maxim inapoi,o sa intri cu greu in multe masini ! Problema mai majora in spate e inaltimea pasagerului,poate atinge plafonul cu capul daca sta cu capul spre stalp.La picioare,ai loc in spatele celui cu scaunul mai in fata....
Si eu am loc mai mult in Zafira si la picioare (si in fata si in spate) si am si portbagaj mai mare,dar nu pot spune ca Zafira e peste Insignia.Chiar nu poti sa le ai pe toate !
  • me.ionutzu

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
dunhill a scris:Care-i diferenta la interior intre astra si insignia? Scuze ca pun o intrebarea asa idioata dar parerea mea este ca nici una. Motivul: am vrut sa fac un test drive cu insignia, si inainte de a pleca cu ea am reglat scaunul pe pozitia mea de condus, aproape la maxim in spate (1,91 inaltime) si cand am vrut sa ma urc in spate m-am apucat de contorsionism. Nu am mai plecat cu ea in test-drive....am vrut sa fac si cu astra....same space. Parerea mea este ca astra clasic III e la fel de spatioasa, daca nu, un pic mai spatioasa chiar.
Deci insignia pica din punctul meu de vedere. Astra cu echiparea care trebuie si motorizare buna depaseste cu mult insignia. Pacat de designul ei care-i fenomenal
Bafta

Adica tu vrei sa spui ca poti echipa o ASTRA mai mult ca o Insignia ? Eu zic sa te mai gandesti.....bani sa fie Smile)
  • dunhill

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu am zis ca o pot echipa mai bine decat o insignia, dar o pot face mai buna decat o insignia Very Happy. sa nu ma intelegi gresit, insignia e masina pe care am dorit sa o am de cum a aparut, in special break-ul.....dar iau in calcul si momentele cand mai stau si in spate, si macar vreau sa stau bine....nu yoga. Very Happy
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Au mai fost unii care dupa ce s-au urcat la volan, au spus ca nu pot pune cotul stanga sprijinit pe ceva,geamul incepand prea sus...
Pot cauta o pozitie mai joasa a scaunului si isi pot odihni cotul pe urmatoarea proeminenta a usii,in dreptul comenzilor de geamuri electrice...dar poziti aasta e ceva sport,nu e pentru cei ce vor sa-si vada botul masinii !
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Masina Noua

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR