Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • gaciu florin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
zilele trecute in timp ce asteptam la trecerea de pietoni am fost lovit violent in spte de un prost care nu stie sa puna frana si m-a proiectat in masina din fata care avea carlig si masina e destul de sifonata .in sfarsit mi-a dat asigurarea sa-mi fac masina dar am inteles ca asigurarea nu imi poate acoperi toata dauna si e posibil sa dau ceva bani din buzunar .a mai patit cineva asta ati mai avut probleme cu asigurarile de genul asta
Skip ads

  • mavster

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2009

  • Mesaj Privat
esti primul pe care-l aud cu asa ceva...de ce ar mai fi masina asigurata daca nu se plateste dauna ?
asa ceva am auzit pe la casco dar si acolo sunt situatii si situatii...
  • valix

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
cand iti faci masina pe RCA (adica nu e vina ta) nu trebuie sa mai platesti nimic ...
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
mare atentie cand se face constatarea sa nu omita ceva agentul si dupa aceea sa spuna ca asa era inainte de accident . fii atent la ce scrie el si nu lasa garda jos , sunt niste jigodii , deasemenea cand duci masina in service , sa-ti faca fisa de P.V. de intrare in care sa fie trecute eventuale nereguli pe care le poti avea ( o zgarietura , etc ) cand iei masina verifica abosult tot fiidca sarlatanii din service pot sa faca jmekerii . numai bine
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Carpatica?
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
mavster a scris:esti primul pe care-l aud cu asa ceva...de ce ar mai fi masina asigurata daca nu se plateste dauna ?
asa ceva am auzit pe la casco dar si acolo sunt situatii si situatii...


Pentru ca in functie de cum e evaluata masina primesti o suma de bani. Depinde de uzura masinii, numarul de kilometri s.a.m.d. Ei bine, se poate ca acea suma sa nu acopere pagubele masinii.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
din cate stiu poti sa-ti repari spatele pe asigurarea celui care te-a busit. fata ti-o faci singurel, ai gresit ca ai stat prea aproape . gresesc?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
respected, gresesti. Distanta de siguranta trebuie respectata in mers. cum ar arata intersectiile daca, la semafor, ne-am opri fiecare la 10 m distanta de cel din fata?
florin, ai grija sa nu omita ceva agentul constatator. Nu te lasa, ca el o sa incerce sa iti dea reparatie pe cat mai multe piese (mai ales tinichingerie....)
Skip ads

  • gaciu florin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
nu si fata si spatele trebuie facute pe asigurarea celui care m-a lovit ''groupama'' dar mi sa spus ca dauna ar putea sa depaseasca valoare de asigurare a masini si ce depaseste trebuie sa dau din buzunar urmand sa -l dau in judecata dupa acea sa-mi recuperez bani daca nu cadem la o intelegere.Oricum urat moment am avut sper sa iasa bine eventual o sa pun si poze si sper sa nu fie nevoie sa dau ceva decat pe la mecanici sa faca treaba buna.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Iti spun din proprie experienta ca daca dauna depaseste valoarea de asigurare a masinii inseamna ca e dauna totala. Deci vei primi 75% din valoarea calculata de ei plus epava. Oricum ai grija la evaluarea pe care o fac ei. Daca ti se pare ca nu au calculat ceva bine ca pret si optiuni pe care le avea masina direct la CSA cu tine.
Eu avand accident cu dauna totala la o Astra g din 2002 1.7dti primisem de la Ardaf 2100 de euro iar dupa cateva certuri cu cei de la Bucuresti si o plangere facuta la CSA in 2 saptamani am primit raspuns de la CSA ca trebuie sa primesc 3400 de euro si ghici ce, mi s-au achitat imediat de catre cei de la asiguarari fara comentarii.
Asa ca bafta si rabdare.
  • sebi4fc

  • Mesaje scrise: 1,576
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Daca cel care te-a lovit are asigurare la EUROINS atunci asteapta-te la surprize de genul, bani din buzunar sau judecata.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
omu' a mentionat la un moment dat ca asigurarea e la Groupama (astia parca sunt fosta Banca Transilvania Asigurari)
Skip ads

  • rastafarianul

  • Mesaje scrise: 513
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut, imi pare rau de cele intamplate, dar fierul e fier, bine ca nu ai tu sau ceilalti ocupanti ai auto nimic. In fine, detaliaza putin ce model de masina ai, an fabricatie si numar de km. Despagubirile pe RCA se calculeaza altfel decat cele pe CASCO.
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
chiar daca agentul constatator se face ca nu vede tot, la service in caz ca se constata si alte defectiuni se poate cere de catre service (daca are contract cu ei) sau de catre proprietar cu o foaie de la service o marire a despagubirii, asa am procedat eu cu Omniasig, cu suplimentarea nu am avut probleme, doar cu plata care m-au tinut doua saptamani si din 10.650 lei m-au pus pe mine sa platesc 50 de lei ca nu stiu ce pasta li se parea suspecta Smile) !
chiar daca ai masina busita fata/spate asiguratorul trebuie sa-ti plateasca tie tot si lu ala din fata ta in caz ca are si el probleme !
  • bosniaku05

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Am avut vineri accident cu masina.....am cam rupt-o pe partea dreapta...fata si spatele... Sad

Masina abia am cumparat-o de 3 saptamani.....masina rezistenta....dar clipa rea....am facut-o zob....
sa vad ce pot sa imi recuperez....casco nu apucasem sa fac...
Ceva sfaturi?

salutari!
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
nasol, nu poti trimite mesaje private ca nu ai ceva posturi, cred ca 10, scrie in regulament.
  • bosniaku05

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Offtopic:

Da asa este...
Lasa-mi in pm id tau si intru pe tine.
  • gigi haios

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2008

  • Mesaj Privat
daca nu este noua scapi in timp vanzand bucati din ea. masina lovita nu o s-o mai faci bine niciodata.
  • bosniaku05

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asa este....nu stiu ce sa mai ma fac...
Oricum am sa revenit pe aici...daca ma hotarasc sa o vand pe bucati...sunt bune destule la ea...interiorul e intact..

Iti multumesc mult pt sprijin....masina este din 2001, masini bune opelurile astea vechi....daca eram cu alta masina muream pe loc si eu si sotia cred....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bosniakule, daca e din vina ta, cam ata ete.
Depin de cat e de rau lovita. Poti cauta piese in dezmembrari (daca e Corsa, Astra sau Vectra ai sanse sa gasesti destul de ieftine), dar depinde cate piese trebuie sa inlocuiesti.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR