Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
17_adi a scris:polish de 2 ori pe an eu zik ca este deja prea mult.....un polish profesional rezista in timp ..si decat sa dai banii in fiecare an de cateva ori sa o duci la polish mai bine strangii banii si o duci la o vopsitorie..parerea mea


Pe drumurile noastre pline de praf si pietre nu tine.
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
tudor.onofrei a scris:
Raff a scris:Inseamna ca ai timp, nu gluma...

timp imi fac, nu e o problema, dar vorba lui Cangri, intradevar tin la ea.
Si imi place foarte mult, indiferent ca e masina personala sau de la firma sau mercedes sau dacie, sa fie mereu in perfecta stare, atat tehnica cat si estetica.

@adi_17 cel mult 6 luni tine un polish, oricat de megaprofesional ar fi.


Rezultatul unui detailing corect si bine facut ce include si corectia lacului/vopselei se poate pastra mult timp numai in conditiile in care se respecta cu strictete un mod cat mai corect de spalare/uscare/protejare regulat. Daca spalarile se vor face numai pe la spalatorii de cartier, "panza de paianjen" poate aparea si mult mai devreme de 6 luni.
  • 414 AFG

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2005 1.9
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutari eu o spal cel putin o data pe saptamina exterior/interior dureaza max 20 de minute la o spalatorie selfservice.Daca am timp si chef ajung si de doua ori la spalat:sampon,clatire,ceara fierbinte,clatire cu apa demineralizata .......
  • ichimcornel

  • Mesaje scrise: 653
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut. Eu o spal o data pe saptamana de obicei cand merg la tara. I dau un jet de apa si dupaia cu o manusa dau cu o solutie din kaufland ceva bazat pe carnauba ceva de genu asta si iese foarte frumos,i da un luciu foarte placut.
Skip ads

  • Calin

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Mures
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
La mine pe strada baga canalizare. Totul e sapata si neacoperit. Praf cat incape. Spal masina de 2 ori/sapt, dar nu iau program complet.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am nevoie de putin ajutor, spal masina cu apa cu apa din fantana prin hidrofor, o spal cu sampon turtle wax, o sterg cu o piele galbena, dar dupa raman urme de calcar pe masina, daca ii dau cu ceara dispar, dar asa daca nu ii dau raman urme, unde nu procedez corect? la sters?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la apa din fantana, care e dura, - acolo nu procedezi corect!
  • M.Catalin

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 1997 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
o spal cam odata la 2-3 saptamani, daca e doar prafuita atunci la spalatoriile din benzinarii, daca e murdara rau atunci la spalatorie.
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:am nevoie de putin ajutor, spal masina cu apa cu apa din fantana prin hidrofor, o spal cu sampon turtle wax, o sterg cu o piele galbena, dar dupa raman urme de calcar pe masina, daca ii dau cu ceara dispar, dar asa daca nu ii dau raman urme, unde nu procedez corect? la sters?

Urmele raman datorita picaturilor ramase pe masina si care se evapora. Pot ramane inclusiv de la apa de robinet, dar cu atat mai mult daca apa este foarte calcaroasa. Exista mai multe solutii. Una ar fi sa speli masina cat mai la umbra si tabla sa fie cat mai rece. Astfel vei apuca sa usuci masina (de preferat cu un prosop de microfibra nu cu piele sintetica/naturala) in totalitate fara sa apuce sa se usuce vreo picatura. Daca totusi raman - ele pot fi scoase imediat cu o solutie de apa si otet (cam 1:1). Mai poti incerca si cu un "ajutor de uscare" cum ar fi un Quick detailer (ONR, Meguiar's Last Touch, Dodo Juice Time to dry) cu care dai cateva pufuri inainte sa incepi uscarea efectiva. Acesta va ajuta la evaporarea rapida a apei fara urme.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:am nevoie de putin ajutor, spal masina cu apa cu apa din fantana prin hidrofor, o spal cu sampon turtle wax, o sterg cu o piele galbena, dar dupa raman urme de calcar pe masina, daca ii dau cu ceara dispar, dar asa daca nu ii dau raman urme, unde nu procedez corect? la sters?


O solutie ar fi sa instalezi un filtru anticalcar. Nu stiu cat costa insa poti elimina usor problemele legate de pete.
Cele bune
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Pe a mea o spal cam o data pe saptamana cu sampon pentru masini, nu-i mai retin numele. Iar la interior o spal cu biocarpet. Atat de bine arata dupa ce o spal pana incep pasarile sa-si faca treaba si sa apara petele galbene Sad
  • mary blue

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2011

  • Mesaj Privat
de obicei o spal la 2 saptamani ,dar daca este nevoie o spal si mai des,asta depinde de vreme.
Skip ads

  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Chiar sunt curios de unde apar acele pete mici si galbene.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@nmu - daca ai putea pune o poza, chiar m-ai facut curios cu petele galbene...
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am sa pun cand vor aparea, ca acum e curata Very Happy
  • ilie.cozmi

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Eu spal masina cam de 2-3 ori pe saptamana, la spalatorie dar mi-o spal eu tot timpul cum imi place Very Happy
si nu o sterg niciodata cu carpa sau cu orice altceva,o las sa se usuce singura,chiar daca se pune imediat putin praf pe zonele unde a mai ramas apa,dar macar asa evit sigur toate zgarieturile.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nmu a scris:Chiar sunt curios de unde apar acele pete mici si galbene.


Ce culoare are masina?
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Este alba
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
deci are o culoare nemetalizata care nu are un strat de lac protector. In acest caz ar trebui sa ii egalizezi vopseaua cu argila curatatoare si apoi sa aplici un strat de ceara sintetica sau paint sealant pentru protectie sporita - asa vopseaua devine mai "imuna" la majoritatea factorilor degradanti din exterior. Mare atentie la excrementele de pasari care ataca lacul/vopseaua (ar putea fi o cauza pentru aparitia punctelor galbene).
Cele bune
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca petele apar la intervale regulate de timp, si sunt mici, dese si galbene spre rosiatice ar putea fi o contaminare cu ceva reziduuri/contaminanti ce contin fier si s-au infipt in vopsea, iar pe masura ce ruginesc apar punctele respective. Atunci ar fi nevoie de o solutie gen Iron X sau Sonax Full Effect, care dizolva particulele de fier.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR