Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • giks25

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2010

  • Mesaj Privat
nmu a scris:Pana acum cateva saptamani dadeam bordul cu silicon, dar nu mai vreau sa-l dau. Cu ce pot sa il sterg si sa-si mentina culoarea?

E super ok pronto classic acela albastru. E pentru toate tipurile de suprafete. Eu sterg cu el si sunt multumit. La fel am dat la inceput cu un silicon si cand am primit niste raze de soare in ochi din reflexia bordului in parbriz mi-a schimbat parearea.
Skip ads

  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
a folosit cineva solutia sonax full effect pentru jante?
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
poti cauta pe youtube si o poti vedea in comparatie cu Royal Brown. Nu am folosit insa cred ca e buna
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am cautat, ms mult

OFF TOPIC: am fost la un magazin de piese auto si am vazut ca aveau intr-un bidon de 5 litri solutie de iarna de icer, pe eticheta scrie ca nu mai trebuie sa stergi geamu de gheata cu racleta, pur si simplu dai drumu la stergatoare si geamu se dezgheata, este prima oara cand aud de un asemenea produs , merita sa il iau de acu? ma gandesc ca la iarna poate aduce dalea de vara ca lea vandut pe astea de iarna vara Smile)
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Poti la fel de bine sa folosesti un alcool cat mai concentrat; etilic, izopropilic... iesi mai ieftin si cu rezultate mai bune.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
si nu ataca stergatoarele si piesele de cauciuc?si in plus nici nu degreseaza. Solutiile de parbriz pt sezonul rece au fost facute cu un scop de niste oameni care au studiat cate ceva...unele pot avea un pret prohibitiv insa isi fac treaba. E vorba de siguranta noastra si a celorlalti totusi...
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:a folosit cineva solutia sonax full effect pentru jante?


Da, am folosit, si folosesc in continuare. Este de departe cel mai bun cleaner de jante folosit de mine vreodata. L-am folosit si pentru indepartarea particulelor metalice de pe caroserie.
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Raff a scris:si nu ataca stergatoarele si piesele de cauciuc?si in plus nici nu degreseaza. Solutiile de parbriz pt sezonul rece au fost facute cu un scop de niste oameni care au studiat cate ceva...unele pot avea un pret prohibitiv insa isi fac treaba. E vorba de siguranta noastra si a celorlalti totusi...


Alcoolul izopropilic se foloseste pe masina (sticla/lac/vopsea) numai diluat 1:1 cu apa distilata. Degreseaza foarte bine - este ideal pentru indepartarea reziduurilor de ceara/polish - pentru a putea evalua corect starea suprafetelor. Este bun si pentru geamuri (majoritatea substantelor de tip rain-repellant il au in compozitie) pentru degresare - dupa aplicarea lui vor "fugi" picaturile de ploaie de pe geamuri.
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
nika_nica a scris:am cautat, ms mult

OFF TOPIC: am fost la un magazin de piese auto si am vazut ca aveau intr-un bidon de 5 litri solutie de iarna de icer, pe eticheta scrie ca nu mai trebuie sa stergi geamu de gheata cu racleta, pur si simplu dai drumu la stergatoare si geamu se dezgheata, este prima oara cand aud de un asemenea produs , merita sa il iau de acu? ma gandesc ca la iarna poate aduce dalea de vara ca lea vandut pe astea de iarna vara Smile)


Eu unul inca nu am intalnit produs cu acest efect. Si am incercat cateva. In principiu daca geamurile sunt bine curatate/degresate si tratate cu o solutie gen RainX, picaturile de apa nu prea vor sta pe ele - ca atare gheata se va forma mai greu si/sau se va desprinde mai repede din lipsa de aderenta.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cel mai nou model de aparat de curatat masina!


  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ii da si ceara si polish. Smile)
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
vladb a scris:
nika_nica a scris:am cautat, ms mult

OFF TOPIC: am fost la un magazin de piese auto si am vazut ca aveau intr-un bidon de 5 litri solutie de iarna de icer, pe eticheta scrie ca nu mai trebuie sa stergi geamu de gheata cu racleta, pur si simplu dai drumu la stergatoare si geamu se dezgheata, este prima oara cand aud de un asemenea produs , merita sa il iau de acu? ma gandesc ca la iarna poate aduce dalea de vara ca lea vandut pe astea de iarna vara Smile)


Eu unul inca nu am intalnit produs cu acest efect. Si am incercat cateva. In principiu daca geamurile sunt bine curatate/degresate si tratate cu o solutie gen RainX, picaturile de apa nu prea vor sta pe ele - ca atare gheata se va forma mai greu si/sau se va desprinde mai repede din lipsa de aderenta.


Eu unul am folosit o solutie de-asta adusa din Germania, scria pe ea -70grade C si daca dadeai seara cand veneai acasa iar apoi dimineata inainte de prima cheie se dezgheta destul de repede parbrizul si puteai da la stergatoare. Era ceva 'Dekra aproved', nu mai stiu exact brand-ul dar solutia era in recipient cu spritziera la 750ml si era albastra. Am avut si Nigrin de la Kaufland din RO dar era doar pana la -25grade C si era cam slaba, daca ningea peste noapte nu-si mai facea treaba puteai sa o dai pe toata in parbriz.
Skip ads

  • tudor.onofrei

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
mihai_b18 a scris:Ii da si ceara si polish. Smile)

eu as spune ca doar cu spuma activa ii da =))
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR