Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • 17_adi

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
in legatura cu jantele ce parera aveti..? la mine in interiorul jantei s-a format un strat negru..de parca ar fi depus sau sa se fi luat vopseaua..n-am idee..am incercat sa tot frec cand am spalat masina..dar nu se ia..mentionez ca am jantele din aliaj.:Dbafta
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
17_adi a scris:in legatura cu jantele ce parera aveti..? la mine in interiorul jantei s-a format un strat negru..de parca ar fi depus sau sa se fi luat vopseaua..n-am idee..am incercat sa tot frec cand am spalat masina..dar nu se ia..mentionez ca am jantele din aliaj.:Dbafta

Sa nu fie praful rezultat din uzura placutelor de frana. Rolling Eyes Acela e foarte pacatos si trebuie indepartat cat mai des. Eu l-am curatat cu un spray special de curatat care a fost extrem de bun. O sa il caut si o sa iti spun cum se numeste. Wink
  • 17_adi

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
da cred ca de prafu ala e vorba...x( astept sa imi spui cum se numeste spray-ul tau si unde anume il gasesc.merci
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@17_adi, nu este deloc obligatoriu sa ai aparat de presiune, lance etc. La fel cum nu trebuie sa investesti averi doar pentru a stii sa iti speli masina cat mai "safe".
Dupa cum am zis anterior, daca umezesti caroseria inainte cu un pulverizator tip vermorel (din cel mic) si cu o solutie apa/sampon, vei vedea ca se ia mult mai usor mizeria cu buretele/carpa/manusa. Practic se intampla acelasi lucru cu lancea de spumare si spuma cu ph neutru, doar ca nu atat de "interesant vizual si spumos"Smile
Daca vrei putem vb pe PM despre cateva locuri de unde se pot procura genul asta de accesorii si substante. (inclusiv pentru curatatul jantelor) Si nu, nu le vand eu:)
De altfel, si eu mai cumpar si de prin super/hypermarketuri, ca nu ma pot abtine:) Am folosit o solutie pt. jante de la Roadmate in Auchan (un pulverizator alb cu eticheta neagra) care m-a impresionat placut. Pulverizezi si agiti bine solutia cu o pensula normala de vopsit. Dar nu iti va fi de-ajuns pt. ca pe jante se depune si bitum care va trebui indepartat cu alte solutii (sonax tar remover, einszett acrysol, merge si wd-40, benzina). Si ideal, dupa ce ai curatat bine jantele (de preferat scoase de pe masina), ceruieste-le exact cum ai cerui masina si vei vedea ca praful de placute si alte mizerii nu vor mai adera la fel, si iti va fi mult mai usor sa le speli doar cu apa si sampon si sa ramana ca noi.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
17_adi a scris:da cred ca de prafu ala e vorba...x( astept sa imi spui cum se numeste spray-ul tau si unde anume il gasesc.merci

17_adi, cu intarziere iti raspund. Produsul se numeste P21-S Wheel Cleaner Power Gel. Eu l-am luat din Germania dar se poate cumpara si de aici. Wink
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pacat ca nu se comercializeaza intreaga gama pe produse de la P21S la noi. Sunt foarte laudate afara.
  • 17_adi

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 Y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ok mersi pirvu_daniel Razz bafta
  • djflavio

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salut.
Eu spal masina cu cateva minute inainte sa inceapa sa ploua. Adica degeaba. Si asta se tot intampla de cand am masina.
La spalacitorie am fost o singura data, si nu i-am spus asa neintentionat. Fleasc fleasc cu niste carpe pe ea, un jet de apa si gata. Cand s-a uscat era numai zoaie. In rest o spal singur cand ajung pe la tara, cu furtun, sampon de cap si burete. Imi ia cateva ore sa o fac sa straluceasca, apoi incepe ploaia. Asa ca daca aveti seceta mare pe undeva, chemati-ma sa spal masina acolo! Wink
Skip ads

  • dragan20ionut

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Oct 2007

  • Mesaj Privat
e bine a se spala o masina cel putin 1 data la 2 sapt, iar la 2 3 luni o degresare, si cel mai bine la 4-5 luni o ceruire pt o protectie si un luci bun, o masina lasata o per mai lunga nespalata nu va avea un luciu cum trebuie; bine nespaland-o de cateva luni cand o vezi curata ti se pare bijuterie dar te inseli

cenzurat. Reclama
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Azi am folosit un sampon de la Sonax cu ceara lichida. Achizitionat din Real(pret aproximativ 20 RON). Foarte multumit. Desi nu face multa spuma curata foarte bine si da un luciu foarte frumos.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
djflavio a scris:Salut.
Eu spal masina cu cateva minute inainte sa inceapa sa ploua. Adica degeaba. Si asta se tot intampla de cand am masina.
La spalacitorie am fost o singura data, si nu i-am spus asa neintentionat. Fleasc fleasc cu niste carpe pe ea, un jet de apa si gata. Cand s-a uscat era numai zoaie. In rest o spal singur cand ajung pe la tara, cu furtun, sampon de cap si burete. Imi ia cateva ore sa o fac sa straluceasca, apoi incepe ploaia. Asa ca daca aveti seceta mare pe undeva, chemati-ma sa spal masina acolo! Wink


nu avea rost sa mai scriu eu degeaba. te citez 100%
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Io o spal cam o data pe luna - la 34 de lei, baietii de la spalatorie mi-o fac luna si bec, dat silicon pe cauciucuri si bord, parfumat inauntru, aspirat, bla-bla - 1-1,5h de lucru la Corsica.
Azi iarna, dupa vreo 3 luni fara baie, le-a luat 2h sa dea jos tot calciul, sarea si ce s-a mai intarit pe tablaraia masinii.

Acasa o mai spal cu 6 galeti de apa si-o carpa, da' doar daca nu se mai vede deloc prin geamuri si in oglinzi Embarassed
Skip ads

  • ToXyC

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 1.6 16v 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2010

  • Mesaj Privat
eu o spal in fiecare saptamana la Poli in zona Steaua (TM) Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
De spalat de cate ori este nevoie.
O spal cu Turtle Wax e sampon pt. masina cu ceara.
Pun un capacel intr-o galeata de apa si apoi o frec bine si iese de parca abia a fost ceruita:D
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
la mine exteriorul cam nu ii dau importanta, dar nu il neglijez, o spal macar la 2 saptamani, dar interiorul e obsesia mea. (imi ia cam 2 ore sa il fac de 2 x pe saptamana sau in functie de mizerie, si am obsesia sa nu fie nici cea mai mica scama sau firicel de praf pe plasticuri sau tapiterie)
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Eu am reusit weekendul asta sa folosesc functia de injectie extractie a aspiratorului pe scaune si bancheta si rezultatul a fost pe masura. Adica au iesit ca noi. Au ramas o idee umdede la sfarsit asa ca le-am ajutat putin cu feon-ul. Aspirat bine si mocheta, curatat pedalierul, tratat plasticele si bordul cu 1z Cockpit premium, aspirat (ajutat de pensula) toate gurile de aerisire din bord. Poate apuc zilele astea sa ii fac si exteriorul.Smile
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Apreciez grija pe care o aratati fata de masinile voastre, si mie imi place sa fie curata atat la interior cat si la exterior, dar uneori cred ca se merge prea departe.. Se merge prea departe in sensul ca se folosesc o gramada de solutii care au doar rol estetic, si nu fac nimic bun masinii voastre. Aici vreau sa spun de siliconul care este folosit in interior si samponurile auto care curata "tot". Siliconul face doar sa straluceasca bordul si alte materiale plastice, uneori mai are si parfum in compezitie, dar doar atat, asta fiind la partea buna. Partea rea este ca favorizeaza depunerile de praf, este un mediu bun pentru bacterii, suprafata mentinandu-se mult timp umeda, si grabeste imbatranirea unor materiale din interiorul auto, la unele materiale efectul fiind vizibil aproape imediat (suprafete tratate cu un strat subtire de cauciuc). Mi s-a intamplat si mie sa vad ca se distruge toata suprafata bordului din cauza unui silicon afurisit, si de aceea doresc sa stiti si voi ca unele substante nu sunt folositoare masinii voastre. Am renuntat la a sterge bordul pana si cu servetele umede. Acum il sterg doar cu o carpa cu un fel de profil invers antistaticului. Samponurile puternice folosite des, mai ales cele din spalatoriile specializate, ataca stratul subtire de lac de la suprafata vopselei in timp.. Desigur ca ne place sa vedem ca dupa ce dau baietii cu spuma aia iese masina mai curata ca in fabrica, dar.. nu e ok.. Acum nu spun sa renuntam la spalatul si intretinutul masinii. Trebuie doar putina atentie cu ce si cum facem treaba asta. Eu folosesc un sampon nu prea puternic, cu care dau pe masina dupa ce o umezesc cu aparatul, apoi dau cu o carpa moale, si dupe aceea clatesc. E mai mult decat suficient, si fac asta atunci cand e nevoie, fara a exagera, adica sa o spal de 2-3 ori pe saptamana. O spal cam o data la 2 saptamani. La interior doar spirator si pensula la locuri inaccesibile, si sterg praful cu carpa magica Smile .
  • ToXyC

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 1.6 16v 101cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2010

  • Mesaj Privat
acuma nu toti stau la casa sa isi spele masina cum vor ei
  • radu89ara

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Eu la exterior cam 1 data la 2 saptamani la spalatorie, interiorul numa eu il fac cand se aduna mizeria (o data/luna), aia de la spalatorie isi bat joc
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
@florinianc - ai perfecta dreptate cu siliconul pe plastice (si mai ales bord). Eu unul am folosit silicon de 2 ori acum vreo 9 ani (cand aveam un oltcit) si m-am lecuit. Solutiile pe care le folosesc acum sunt aceleasi cu cele folosite de detaileri auto din toata lumea si se diferenta se vede - incepand cu compozitia lor si terminand cu rezultatele finale obtinute. Exista din fericire si cateva (prea putine) spalatorii unde se folosesc produse si tehnici ok, dar , dupa ce ca trebuie sa isi scoata banii pe produse (mai scumpe) - sa mai platesti si adaosuri piperate - nu prea e ok.
Acuma, banii si timpul investit in ingrijirea masinii sunt chestii direct proportionale cu posibilitatile si nevoia resimtita de fiecare de a-si proteja si pastra investitia initiala. Sau la altii devine un hobby;)
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR