Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Salut. In decembrie mi-am luat o Astra Clasiic 2, culoare rosie. Dupa aproape 4 luni de cand am luat-o am observat ca a inceput sa sara vopseaua de pe ea. Pe capota, aripi fata, usi, aripi spate sunt zeci de punctulete, unele cat un varf de ac altele mai mari, unde a sarit vopseaua. Sa zicem (doar sa zicem) ca pe capota ar putea sa mai sara vopseaua de la pitricele, dar totusi, aripile spate? Si sa ma zic un punct doua dar nu zeci de puncte unde e sarita. Am mers cu Dacia zeci de mii de kilometrii, cu Clio la fel si nu am patit ceva de genul asta. Cum e posibil ca dupa 4 luni si 5000 de km sa am deja asemenea probleme?
Vreau sa merg la dealer sa vad care este si parerea lor despre problema.


Voi ati patit ceva asemenator?
Skip ads

  • 69MED

  • Mesaje scrise: 113
  • Locatie: Siret
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Circuli mult in spatele basculatelor descoperite. Aceiasi chestie o am si eu . Numai ca eu stiu de unde le am . Si apropo iarna asta cei de la drumuri , chiar si drumuri europene (ex E85) in loc de solutie au aruncat cu criblura (sort fin) si nici nu-ti dai seama ce mici gropite fac aceste pietricele .
  • 07aam
  • *
  • 40 mesaje
  • din 23 Feb 2006
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bucuresti + Rm.Valcea
  • 07aam

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti + Rm.Valcea
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2006

  • Mesaj Privat
dude...o problema asemanatoare am si eu la masina din semnatura...dar numai pe capota. am multe puncticele. te rog mult daca gasesti o solutie ptr acoperirea lor sa postezi pe forum.
  • tomcatu

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Salutare!

Si eu am descoperit mici gropite pe capota, in special. Anyway, o sa ma duc sapt asta la dealer, la revizia de 1 an si va anunt ce a zis.
Skip ads

  • cont-sters-1946

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2006

  • Mesaj Privat
07aam a scris:dude...o problema asemanatoare am si eu la masina din semnatura...dar numai pe capota. am multe puncticele. te rog mult daca gasesti o solutie ptr acoperirea lor sa postezi pe forum.


este foarte cunoscuta problema punctuletelor, in special de cei ce conduc putin sportiv.. putin alergat, depasiri si reveniri foarte aproape de masina din fata, mai ales daca este de tonaj mare... Bumper-ul si capota sunt elementele cele mai vizate.

Dupa numai 10-15 mii de km si eu am avut o problema asemanatoare. Casco BCR si-a facut insa treaba! Wink .. solutie: revopsit elemente, neaparat la un service profesional, si invatat pastrat distanta MARE fata de masina din fata.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Sad
Me too, zici ca s-a tras cu alice in botul buburuzei mele, sunt in mare parte de la condusul mai "agitat" dar si la urmele de pasari care daca sunt lasate necuratate ataca vopseaua de nu-ti vine sa crezi. Am vazut un fel de carioci cu vopsea, a incercat cineva?
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Vineri 14.04.2006 am fost in Vitan si mi-am cumparat niste vopsea pt manere si pleoape. Baiatul de acolo mi-a recomandat pt aceleasi punctulete un marker care este umplut cu vopseau masinii dupa care se acopera locurile unde este sarita vopseaua. Am inteles ca rezultatele sunt foarte bune mai ales la culorile nemetalizate.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Eu am vreo 20 de "buburuze" pe capota, asta tot de la mania de a sta in "fundul" camioanelor care nu se lasa depasite Evil or Very Mad
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
La mine aceasta problema a aparut pe usi sub ornamentul de cauciuc adica pe partea de jos a usilor si pe bara de spate in dreptul rotilor dar cred ca stiu de la ce mi se trage si cauza este ca am jantele iesite un pic in exterior si cauciucele mai late iar tot ce arunca rotile sare pe usi si pe bara. Dar de cand am pus aparatori de noroi am vazut ca nu s-au mai accentuat punctele albe.
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am mai vorbit si cu altii si mi-au spus sa ma linistesc ca nu o sa imi faca nimic dealerul, ca un are ce sa faca. Partea ciudata este ca la mine au aparut si pe aripile din spate si pe usi. Am mai mers si pe drumuri cu griblura si drumuri de tara, dar totusi nu ma asteptam sa sara atat de repede vopseau. Am mers mult cu clio, logan, dacii berline si nu am patit asa ceva. Probabil ca difera si procesul de vopsire si de aici apar si diferentele de rezistenta a vopselei.

@Marius T.: poti sa imi spui te rog de la ce stand ai luat vopseaua. Ar fi interesant un astfel de marker. As sta mai linistit. As merge sa pun si eu o intrebare si poate chiar sa iau unul si sa va zic cum a iesit. Smile Culoarea este rosie. Teoretic nu e metalizata. Cei de la opel ii zic stralucitoare.
  • 07aam
  • *
  • 40 mesaje
  • din 23 Feb 2006
  • Astra 2002 Y17DT
  • Bucuresti + Rm.Valcea
  • 07aam

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti + Rm.Valcea
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2006

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o aveam si eu. gropite negre de la pietricele pe capota mea argintie...foaaaarte urat...
am rezolvat problema: in vitan la policolor exista niste baieti care daca le dai codul vopselei iti prepara pe loc un marker cu care acoperi gropitele. rezultatele au fost peste asteptarile mele. nu e perfect dar e mult mai bine ca inainte.
costa 350 mii lei vechi.
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
@dude : standul este pozitionat pe partea stanga a randului cu piese auto (nu cel cu tot felul de accesorii) cam pe la mijloc. Este imposibil sa nu il gasesti. Daca nu ai culoare metalizata ai si mai multe sanse sa nu se vada retusurile.
Skip ads

  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc mult. Culoarea e rosie. Sper sa iasa ca ma streseaza. Codul culorii cum il aflu? E trecut undeva pe caroserie sau in acte?

Multam.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
deschizi usa din dreapta fata si ar trebui sa vezi pe stalp un cod format dintr-o litera si 3 cifre.
la mine e Z 282.
Very Happy
  • dude

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Multam fain.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Verisoara mea are de citeva luni Corsa D rosu mat si are zeci de puncte cu vopsea sarita nu doar frontal ci si lateral, chiar si pe spate. Intrebind la dealer i s-a spus ca e cunoscuta problema la culorile mate (rosu si negru parca...) in sensul ca nu au strat de lac peste vopsea. Cica garantia nu acopera asta, nu mai stiu ce a zis Casco sau daca a apelat la protectia consumatorilor, cum i-am recomandat. Mie mi se pare jenant felul in care Opel sau dealerul se face ca ploua... Sint curios daca mai sint dintre voi cu masini cu culori mate avind problema asta.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pe forumuri straine de opel ati auzit de asta?
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Afara soselele sunt curate si camionagii nu ies cu masinile murdare ca la noi.
Nu o sa gasesti pe forumuri afara discutii de genul asta.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Are cineva idee cat e o capota noua de astra G?Dar after-market?

Se merita chituita capota?Am auzit ca dupa un an incepe sa sara chitul de pe ea.A facut cineva operatiunea asta si inca mai are chitul plus vopseaua?
Merci!
  • deleted-5946

  • Mesaje scrise: 1,737
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2007

  • Mesaj Privat
http://www.autoa.ro/index.p...=38&catpb=297
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR