Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
4 pistoane, distributie pe pinioane.
Skip ads

  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mersi, Stelea!
deci am de ales intre 2 masini cu motorizari diferite:
Frontera 2,8 tdi din 1996 si Frontera 2,5 tds din 1998.
cel din 1998 e mai nou si mai dotat, dar e cu numere bulgaresti.
strict dintre astea 2, care motorizare ar fi mai buna?
2,8 tdi-ul are distributie pe lant sau pe curea?
si 2,5 tds din 1998 (85kw) poate avea variante cu distributie pe lant si alte variante cu distributie pe pinioane?
unde si cum pot afla sigur (fara sa desfac motorul) ce fel de distributie e pe un anumit motor?
multumesc!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@mad max-tot de dilema asta m-am lovit si eu,si nu am gasit un raspuns clar.Ce pot sa-ti spun sigur,e ca la 2.5 TDS nu exista kit de distributie pe piata,ceea ce inseamna ca e pe pinioane.De 2.8 nu stiu ce sa-ti zic.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Frontera 2,3TD (2,3 DTR - ISUZU) - montate 1992 - 1995 distributie pe lant;
Frontera 2,8TD (4JB1 - ISUZU) - montate 1995 - 1996 distributie pe curea;
Frontera 2,5TD (VM41B - VM Motori spa) - montate 1997 - 1998 distributie pe pinioane.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Frontera 2,3TD (2,3 DTR - ISUZU) - montate 1992 - 1995 distributie pe lant;
Frontera 2,8TD (4JB1 - ISUZU) - montate 1995 - 1996 distributie pe curea;
Frontera 2,5TD (VM41B - VM Motori spa) - montate 1997 - 1998 distributie pe pinioane.

Cine stie,cunoaste.. Razz Un raspuns scurt si concludent.
  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am ales pana am cules => am devenit fericitul proprietar al unui frontera 2,5 tds 1998.
deocamdata sunt multumit de masina, dar o am doar de sambata si am facut abia 300 km cu ea.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Sa o stapanesti sanatos si sa n-ai probleme cu ea!
  • thunder rock

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sa te vad cu ea pe sosea si nu numai.Bafta
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Intre timp si eu si el ne-am pricopsit cu 2.5 ..Consider ca acest topic ar trebui sa fie in atentia noastra,ca sa-l completam si studiem..
Deci UP!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am modificat putin acest topic,am pus un filmulet cu un 2.8 care merge BINE.Va urma si unul cu motorul meu,de 2.5,si asteptam si altele.ATENTIE! E un topic dedicat motoarelor de Frontera,deci se asteapta discutii si poze/filme referitoare la motoare SI ATAT.

Initial filmuletul a fost facut in alt scop,dar a fost adaptat.Cum spuneam,urmeaza unul cu 2.5 TDS.
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
stoicaaurelian a scris:
naniacostin a scris:ne-am documentat si de asta..problema meste ca el va folosi mult masina on-road si in bcuresti..iar sa ai 100 cai pe 2t in traficul din bucuresti mi se pare f putin.,.mers la croaziera nu cred ca e problema....se mai stie si faptul ca o masina de 100 cai cu tractiune fata are o anumita pierdere in tansmisie...stau si ma gandesc cate pierderi are un cu 4*4 si pe cardan...

depinde unde sunt aia 100cai la roata sau la volanta,si atunci vezi de pierdere,si zic ca nu prea conteaza cai conteaza cum is distribuiti adica cutia,sa nu uitam ca patrolu gr ala vechi are mot de 3000 si 100cai sau sub si face ravagii,deci nu conteaza atata cai,la mine e motor de 2200 la frontera b si 116cai si te poti descurca in oras ,acuma depinde ce vrei,slalom faci mai greu ,da poti


Ceea ce vrei tu sa scoti in evidenza din exemplul cu Frontera si Patrolul GR este cuplul ! Nu au legatura caii putere aici, este vorba de cuplul format din ansamblul cutie - motor- antrenare roata! GR-ul are un cuplu foarte mare si de aici demaraj, offroad, tot ce vrei pentru ca este putere mare la roata.
Exemplu cel mai potrivit este tractorul! Sunt tractoare Mevi foarte bune cu 400 cai dar alea nu pot face raliu ca sunt limitate, dar are demaraj de te sperii! Nu mai vorbim de putere...
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Constat ca cei mai multi poseda benzinar 2.0,deci scurte.Nimeni cu 3.2 V6 su 2.8..?
Skip ads

  • hank-the-tank

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1996 4JB1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
2,8tdi posesor de ..cred ca citeva luni..cam de cind am postat prima oara.FFF multumit ...cel putin inca.
consum urban timisoara mers BATRINESTE-8,5 - 9/100km
afara mers FFF batrineste...(80km/h) 5,7-6/100km
off road...o escapada la dognecea prin padure--tinut relativ foarte bine pe aceleasi coclauri cu un wrangler 4000cmc benzina PREGATIT de off road,eu doar cu "amaritul" de 4x4 high cuplat si cauciucurile minune de mud/snow...
intradevar doar pamint moale si frunze uscate,fara apa noroi si alte nebunii,dar wranglerul( mai bine zis posesorul) cam palea umpic de...ciuda sa zicem pe banii bagati in masina)
intre timp plimbat si cu un 2.0 benzinar scurt...si nu placut.plus condus un 2,2 dti din 2004....in afara de forma si interior..din nou nu placut.
daca ar fi sa am bani de "omorit" pe masina...ori mi-as lua un 2,8 cu 30 000km reali(asta daca as avea norocul sa dau peste)ori as baga vreo 3-4000 de euro in asta sa o fac asa cum o visez
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cred ca Frontera e superioara multor altor carute Embarassed pentru ca nu are diferential decat pe spate..Nu exista nici dif, central,nici fata,ceea ce face toate rotile sa traga odata,pe direct,cum ar veni..Exceptie face puntea spate,care are,dar se mai intampla sa dispuna de vreun LSD,care o ridica mult.
Principala problema cred ca e motorizarea cam slabuta,dar 2.8 nu se incadreaza aici..In schimb 2.0 benz cam greu..Din fericire s-a pus numai pe varianta scurta.
La BG parca am vazut 2.8 pus pe SCURTA! Cum o fi off-road Mr. Green ?
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Da, sunt multe frontere sport cu 2.8. Era una si pe autovit acum ceva timp.
In off-road? eu stiu asa: putere mare+ greutate mica= avion.
Tu ziceai ca aia scurta e cam usoara de spate, ceea ce nu e bine( am ca ex. ARO 244) dar se rezolva daca tii mereu in ea trusa cu scule, lucrurile pentru camping, sacu de nisip cu sare, uneltele si alte acareturi... Ce sa mai, cred ca orice fronterist si-ar dori o frontera scurta cu 2.8 ( eu imi doresc una cu 2.5 ca nah... traim in romania... nu sa nu aibe LSD ca e mai sanatos un blocant pus ulterior decat sa repari LSDu, si cred ca impreuna cu niste anvelope bune de ex. simex, ar face fata cu brio la un off-road soft- mediu, fara sa se rupa nimic pe la ea, si ar mai disparea ideea de " frontera nu e buna"...
Sincer imi place si motoru de 2.3, care e puturos pana intra turbo, dar pe greu chiar in viteza a2a cand intra turbo are un zvac de nu va vine sa credeti.
Btw, inca mai e o frontera sport 2.8 pe autovit. Mr. Green
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Andrei_vl a scris:
Btw, inca mai e o frontera sport 2.8 pe autovit. Mr. Green

Era una si prin VL de vanzare,lunga,visinie,avea chiar si piele bej,si un pret relativ modic.Parca pe 4tuning am vazut-o.
PS-Eu unul nu mi-as dori Frontera scurta,pt ca nu mi se pare masina practica pentru un familist.Daca i-ai bagat si gaz,s-a terminat cu portbagajul,poti sa-ti mai pui 2 pachete de tigari,si atat.
Si chiar atat de smecher sa am masina special de offroad nu ma simt..
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Dragos, eu nu m-as simti bine nici cu motor de 2.8 sincer... Dar spuneam asa, pentru " cine isi permite" si ii place frontera, varianta sport de 2.8 ar fi chiar ok pentru o preparare.
Variante lungi cu 2.8 stiu ca sunt mai multe, eu ziceam strict de varianta scurta.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pentru offroad: Frontera A sport cu puntile de la 2,2i (de la modelul in 5 usi), motor de 3,2i cu transmisie automata (Frontra B - LBW).


Ultima modificare facuta de stelea la Mar 30 Aug, 2011 12:24 am
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca te bagi sa modifici punti si motor+ transmisie, da, cred si eu ca ar fi cea mai buna varianta.
Ca o intrebare fara rautate, ar tine puntile de 2.2 ?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu tine nici DANA 44 ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Chestionar

Tu de care ai ? Dez/Avantaje?
2.3 TD 14%
2.5 TDS 23%
2.8 TDI 4%
2.2 DTI 17%
2.0 i 14%
2.2 i 8%
2.4 i 2%
3.2 V6 14%
69 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR