Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut,
va rog sa mi spuneti si mie cum a ti procedat atunci cand ati montat troliul
cum l ati prins? cu bride, cu suruburi, prin sudura?
cum a ti montat rolele de reglaj? direct pe bara? direct la troliu? a ti facut o alta fixare?
a ti taiat bara? a ti facut alta bara? a ti mai facut un ranforsaj?
cu stima?
costinel
Skip ads

  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat

  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
costinel tanasie a scris:

asta mi a fost transmisa de un club opel frontera
iar mai jos aveti si foto cum arata
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bineinteles, cu bride Laughing
Depinde de troliu (de model). Unii si-au confectionat alta bara cu degajarile si prinderile pentru troliul respectiv (cum are @stefand). Altii au pastrat bara originala, troliul s-a montat pe sasiu, si au facut degajarile respective in bara etc (cum are @boca77, @kbinder69). Aici mai intervine si dotarile masinii (AC), nu e un STAS.
Skip ads

  • costinel tanasie

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut,
va rog daca stie cineva nr de telefon sau ID ul lui BINDER de pe 4x4 il rog sa mi l comunice
vreau sa l intreb ceva legat de troliu si de modul in care a fixat roata de rezeva deasupra
cu stima
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!
Domnilor colegi, am nevoie de un sfat în legãturã cu un troliu ce mi-a picat în mânã ºi m-ar tenta, dar mi-e sã nu fie prea mare pentru utilajul meu, ºi sã-mi fie greu sã-l prind. N-am reþinut ce marcã e (bineânþeles o chinezãrie cred),dar e de vre-o 4,5 to. - 10000 Ibs (nu ºtiu ce înseamnã), are dimensiunile: L 600mm, l 200mm, h 300mm, mãsurate cu ruleta, nou, nouþ ºi-mi cere 1500 lei.
Cei care aveþi ºi folosiþi aºa ceva, ce pãrere aveþi ? Mã leg la cap fãrã sã mã doarã, sau meritã sã încerc sã-l montez?
Vã mulþumesc.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
troliul e bun "la casa omului"
la 1500 lei, nu e chilipir, cam asa se vand....
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Parerea mea e ca trebuie aflata marca fiindca asa cum spune Kriu, asa se vand, DAR sunt si mai ieftine, daca e chiar unu ordinar... si asa mai bine nou cu garantie si un nume chinezesc, decat nou fara garantie dar si fara buletin...
Skip ads

  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am constatat pe pielea mea cã-i bun acu vre-o trei sãptãmâni, dupã ce-am lopãtat aproape 2 ore la zãpadã în jurul maºinii ºi atunci m-am hotãrât ptr. achiziþie, dar mi-a picat cam repede ºi trebuie sã mai fac rost de finanþe. Omu-l avea ptr. un L.200 pe care-l vinde ºi nu l-a mai pus. M-a speriat mãrimea, umple þoþ spaþiul dintre barele de prindere al bullbarului.
Cred c-am sã-i fac niºte poze ºi-am sã vã dau ºi marca ºi pe urmã vã mai cer pãrerea.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Georgescu Cristian a scris:Salutare!
(...) e de vre-o 4,5 to. - 10000 Ibs (nu ºtiu ce înseamnã), are dimensiunile: L 600mm, l 200mm, h 300mm, mãsurate cu ruleta, nou, nouþ ºi-mi cere 1500 lei.
Cei care aveþi ºi folosiþi aºa ceva, ce pãrere aveþi ? Mã leg la cap fãrã sã mã doarã, sau meritã sã încerc sã-l montez?
Vã mulþumesc.


Al meu e de 5,9 to (13000lbs) si are: L= 562 mm, l = 156 mm, si h = 156 mm (215 mm cu maneta de la ambreiaj); probabil ala cu h = 300 impreuna cu cutia de relee (de obicei Warn-ul arata asa si ar fi foarte bun in pret). Daca nu e Warn, atunci e cam foarte mare pentru doar 4,5 tone. Un troliu de 5,9 to este 350 eur fara transport pe club4x4




Rectific: 340 eur cu transport inclus (doar atlasib), 12 luni garantie:


  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
un troliu montat solid de care am tras de cateva ori, dar are un dezavantaj: e prea jos si in caz de coborari foarte abrupte cam ari cu el - asa cum se vede in poza din semnatura

dupa cum se vede eu am aer conditionat deci radiator in fata care ma incurca
  • ClaudiuPop

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Arges
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2013

  • Mesaj Privat
salutare. stie cineva un atelier sau pe cineva in pitesti sau in arges, care sa monteze troliu pe frontera b?
Skip ads

  • cont-sters-97126

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2014

  • Mesaj Privat
@georgescu Cristian...
Domnilor colegi, am nevoie de un sfat în legãturã cu un troliu ce mi-a picat în mânã ºi m-ar tenta, dar mi-e sã nu fie prea mare pentru utilajul meu, ºi sã-mi fie greu sã-l prind. N-am reþinut ce marcã e (bineânþeles o chinezãrie cred),dar e de vre-o 4,5 to. - 10000 Ibs (nu ºtiu ce înseamnã), are dimensiunile: L 600mm, l 200mm, h 300mm, mãsurate cu ruleta, nou, nouþ ºi-mi cere 1500 lei.
Cei care aveþi ºi folosiþi aºa ceva, ce pãrere aveþi ? Mã leg la cap fãrã sã mã doarã, sau meritã sã încerc sã-l montez?
Vã mulþumesc.

iti recomand un troliu de cel putin 13000 lbs (5900kg) pentru masina ta ca sa poti sa te trolezi in siguranta! Eu fac tot felul de nebunii cu diferite masini 4x4 toata ziua pe munte. De ex: pe patrol de 2t am acelasi troliu si in situatii grele este la limita, +e Samurai tot acelasi troliu ascunde masina in pom daca e nevoie, pe Frontera este numai buna pentru a te scoate din noroi sau sant fara probleme! Iti recomand sa nu fortezi Frontera pe off-road ca o sa regreti din plin cand vezi ce costuri apar! Este perfecta ptr tractari si iesiri simple cu familia, dar pe teren greu las de dorit! Ptr asta eu am Patrol si Samurai care s-au "nascut" ptr a fi maltratati! Frontera nu este "masina de teren", este un SUV perfect! Daca vrei detalii, intreaba-ma privat!
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mulþumesc mult de sfat! Încã nu am troliu, am preferat mai întâi cauciucuri tip simex ºi AVM- uri mai bune, acum mai vreau sã câºtig vre-o doi cm. pe spate ca s-o egalizez cu faþa, care am ridicat-o din bara de torsiune, dar nu am renunþat nici la ideea de troliu, doar cã eu fac off-road atât cãt poate maºina ºi mai ales eu ( pot mult mai puþin ca ea, deocamdatã). Atunci mã gândeam cã un 10.000 Ibs e suficient sã ies dintr-un noroi. sau zãpadã, probabil de vre-o 4-5 ori pe an, dar acum cred cã dacã îl ai, prinzi curaj ºi am sã am în vedere ceva mai mare. Când mã hotãrãsc sã-l achiziþionez poate mai discutãm. ªi da... Patrolu ºi Samuraiul se preteazã mai bine la teren, dar dacã mai îmi spune cineva cã Frontera ( mã refer exclusiv la A) e un SUV, ºi pe deasupra ºi perfect, ºi mai ales cã nu-i de teren, îi pun foc ºi-mi pun troliu pe Astra. Evil or Very Mad
  • cont-sters-97126

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Smile) Mda, ma refeream strict fata de Patrol si Samurai.... Si daca ai merge ca mine zilnic pe cele mai tampite coclauri, stanci si noroaie rupand directia si fata aproape la fiecare iesire, ai intelege mai bine comparatia.... Smile) Daca tot esti pasionat de off-road, organizam un trial pe 30 nov. langa Orastie, te asteptam cu noroaie si trasee interesante! Detalii daca ma contactezi direct. Valabil oricui de pe forum. Iar la troliu, iti recomand sa faci o singura investitie cu unul bun (nu lua unul slab sa-l schimbi apoi) caci este mai important decat restul daca te afli in teren fara ajutor! Inaltarea e ok, dar vezi ca iti schimba punctul de greutate pe teren inclinat, sa nu te aventurezi fara sa incerci treptat ce suporta! Pentru incepatori in off-road, este o trecere buna de la masini de asfalt la cele de teren Smile)) Dar atentie la tot ce inseamna fata (directie, suspensii, brate) ca nu sunt atat de tari precum par! Am rupt cateva... De asta am Patrolul pentru teren greu. Smile))
Succes si muuuuult FUN iti doresc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR