Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
E bine cind iti place ceea ce ai si poti aprecia, o singura remarca iti fac:
si eu eram incintat de difuzoarele din fabrica la masina mea, dar cind le-am desfacut si am vazut cum arata m-am mirat cum pot sa ma multumesc doar cu atit, dupa ce le-am schimbat cu unele Helix ... muzica s-a schimbat.
La fel si cu cass-ul Kenwood care l-am inlocuit cu Alpine, varul meu care are clasiic II si sistemul audio stock a zis ca ii place mult muzica ce o ascult eu, dar el de fapt nu a realizat ca ii place cum se aude la mine in masina.
Am gasit asta, cind credeam ca nu exsiata ce vreau eu:
http://www2.autovit.ro/vsde...2526offset%253D45

Pareri?
tot acolo mai e si asta Embarassed
http://www2.autovit.ro/vsde...526offset%253D105
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Masinile de CT care sunt pe Autovit majoritatea le gasesti prin parcurile de acolo chiar daca pozele sunt facute in benzinarii.Dovada la Bora ca o vinde un Parc auto este numarul de Iflov pe care il are.
Am fost prin constanta la vreo 6 parcuri auto si unele masini erau chiar bune dar majoritatea fusesera lovite unele mai usor gen o aripa,un spoiler altele mai rau dar pretul era pe masura,daca ii intrebi de Km unii recunosc ca sunt dati inapoi dar nu iti zic si cu cat.
Bora aia are 89 000 Km poate pe roata de rezerva.
Masinile pe care luceste lacul trebuie sa-ti dea de banuit.
Chilipiruri nu gasesti...
PS: e chiar frumoasa Bora aia Oare? Oare?


Ultima modificare facuta de astrah la Mie 17 Feb, 2010 2:00 pm, modificat de 4 ori in total
  • kmykze

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ai dreptate, insa prefer sa bag banii de pe HU si Difuzoare in motor, si niste discur de frana si placute, eu sunt multumit de VDO, usile sunt bine facute, se aude bas-ul (nu ca la sub dar toturi), sunt chiar multumit.

Si uitandu-ma la linkurile tale, eu nu as lua VW pentru simplu fapt ca proprietarul are "COMBINA MUZICALA" in ea Very Happy asta denota cat de mult s-a priceput sa nu-l fraiereasca aia la service la revizii.

In schimb Opelul e superb Razz
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@astrah mare dreptate ai in ceea ce zici si simt eu si ceva experienta la cumparari vinzari auto.
Bora a fost doar o scapare, nu vreau asa ceva Smile din cauza garzii la sol.
La astra aia sunt curios pina unde pot ajunge la pretz.
Chestia cu lucitul ma face sa ma gindesc ca sunt pregatite pt vinzare,.. poate fi si ceva mai rau?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Astra aia pare Ok, e scurta deci buna de frecat in B, ai portbagaj suficient, ai Z17DTL ca tot iti era inima la diesel, anul destul de proaspat, arata bine in poze, are clima... Acum vezi ca dupa gooogle ala vinde cam multe dar daca masina este ok nu te doare capul ca este combinator. Cauta un forumist din BV sa vada masina ca sa nu bati drumul degeaba si sa constati cine stie ce.
  • kmykze

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si eu zic lafel, chiar daca e samsar, masina nu are nici o vina, daca e in stare buna, nui absolut nici o problema.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu exista masini "bune" la bisnitari, fiti seriosi.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Iti zic eu ca exista masini bune la bisnitari dar daca este buna bisnitarul nu o da ieftin ci ceva mai scump fata de medie.
Si inca ceva bisnitarul nu-si permite sa-si blocheze sau mai rau sa piarda bani dintr-o tranzactie,deci masina trebuie sa arate si sa mearga bine ca sa nu aiba probleme la vanzare.
La fel de mari sanse sa iei teapa ai si daca o iei de la proprietar pe carte.
Inca ceva dupa seria sasiului iti dai seama unde a fost fabricata masina preferabil sa fie Germania unde reviziile sunt respectate si realizate la standarde,iar o masina rulata in Germania nu-ti dai seama ca are 200 000 Km decat daca te uiti pe bord.
O masina rulata in Germania nu se compara cu una rulata in Belgia sau Franta unde se stie ca pe proprietari ii cam doare-n cot.
Ai sa fii uimit cat costa sa dai km inapoi...
Skip ads

  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
[quote="astrah"] Si inca ceva bisnitarul nu-si permite sa-si blocheze sau mai rau sa piarda bani dintr-o tranzactie,deci masina trebuie sa arate si sa mearga bine ca sa nu aiba probleme la vanzare. quote]

Eu n-am intalnit "bisnitari" care sa bage bani si sa investeasca inspre binele masinii si al afacerii.
Ei fac reparatii in coltul strazii cu cele mai ieftine/improvizate solutii, piese si cei mai inscusiti mecanici in arta "coafarii "
Nu o sa cumpere piese originale niciodata sau sa studieze piata, care service e mai bun, unde se lucreaza mai bine....etc.
Bine, cred ca un odorizant bun de la OMV il asigura din partea casei.
La ei masina trebuie sa mearga pana se vinde si atat.
Daca merge mai mult se freaca pe burta pentru cat de destepti sunt ei .
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@slash Cand o sa iti vinzi masina in mod sigur sa ii faci o revizie totala la reprezentanta daca se poate chiar in Germania cu consumabilele cele mai scumpe si numai cu piese originale asta ca sa io dai in starea cea mai buna viitorului proprietar ca sa nu te mustre constiinta preferi sa pierzi tu bani decat sa faci lucrul asta...
Sa fim sinceri masina nu se vinde de buna si in mod cert nu se baga bani in ea inainte de vanzare fie ca e de la samsar sau de la proprietar.
Daca samsarul nu te lasa sa verifici ce vrei la masina pleci si gata
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Revizie in Germania cu piesele originale sigur nu. O sa trec peste ironia fara sens.
In schimb sigur nu o sa stau sa ascund defectele/problemele cum fac samsarii
Sigur nu o sa pretind ca masina e perfecta, mai perfecta ca una noua, sigur nu o sa prostesc lumea.
Una e sa nu mai fie masina buna si alta e sa prezinte urme normale de folosire. O masina nu intinereste.
Problemele cu samasarii sunt ptr ca ei ascund intentionat starea tehnica a masinii.
Ca altfel unde-i profitu ?
Sigur nu o sterg erorile/becurile din bord care indica probleme reale de senzori si multe altele unele chiar importante, sigur nu o sa cos scaunele sau sa schimb volanul sa nu se prinda lumea ca nu are airbag-uri masina, sigur nu voi improviza la motor vreo solutie mioritica, sigur nu o sa o umplu de chit daca s-a pricopsit cu vreo lovitura , sigur nu o sa o duc la Dibas dar nici la cel mai betiv mecanic sa-i scuipe niste vopsea sa tina pana duminica la targ.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@dancuciureanu
merci pt idei, nu ma gindeam sa dau un search pe google in ce priveste vinzatorul. Daca e vreun brasovean dispus sa vada masina pina ajung eu acolo, astept mesaje pe pm. Pina atunci poate domnul biela-manivela poate da mai multe informatii Very Happy.
L-am sunat pe om si mi-a dat seria de la caroserie.
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Iti zic eu ca exista masini bune la bisnitari dar daca este buna bisnitarul nu o da ieftin ci ceva mai scump fata de medie.
Si inca ceva bisnitarul nu-si permite sa-si blocheze sau mai rau sa piarda bani dintr-o tranzactie,deci masina trebuie sa arate si sa mearga bine ca sa nu aiba probleme la vanzare.

Jura'te... Umblu prin targuri auto de cand am permis, cunosc majoritatea bisnitarilor din cluj si vi tu sa imi spui ce masini se vand in targurile auto. Rolling Eyes
astrah a scris: Ai sa fii uimit cat costa sa dai km inapoi...

Serios? Laughing Uimeste-ma si spune-mi cat se plateste in buzau pt. asa ceva. Nu de alta dar in cluj nu se mai iau bani pe chestii de genul. Laughing
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am inteles treaba cu kilometrajul dat inapoi, dar fiind o masina din 2007 iulie, banuiesc ca mai mult de 100.000 km nu are cum sa aibe, ce ma nedumereste e altceva acolo scrie unic proprietar si tipul zice ca a facut schimb de masini si in plus am vazut ca la un moment dat s-a schimbat si rca (desi mai era valabil) pe masina aia ceea ce ma face sa cred ca sunt cel putin 2 proprietari.
Cind faci schimb de masini nu se face contract de vinzare cumparare si se schimba proprietarii pe cartea de identitate Rolling Eyes ?
Sau se poate face contract vc si inca nu a fost inscrisa pe noul proprietar.
Ce suspicios am devenit ! Very Happy
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Mi se pare foarte corect sa fii suspicios, totusi vorbesti de 6000 de euro, bani munciti nu furati. Iar la samsari trebuie sa fii foarte atent, e foarte usor sa iei o masina de 6000 care a costat 3-4000 in Germania, si care chiar atat face.

Pacat ca nu esti din Iasi, iti dadeam amic de-al meu samsar si te duceai cu el in Germania. Omul are relatii la parcuri auto si partea lui si-o scoate numai din discount. Oricum, tot Germania mi se pare optiunea cea mai buna.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am discutat cu initiatorul topicului pe mes. I-am sugerat si signumul lui bertone. Chiar daca nu corespunde, ma gandesc eu ca merita. Nu am studiat in detaliu, insa ma gandesc ca poate punde un gpl pe el si rezolva problema consumului. Cat despre km, am vazut ca are, insa nu cred sa fie probleme, avand in vedere ca masina a fost intretinuta. Pacat ca nu am eu banutii de Signum, ca altfel........


LE: La Dibas de obicei ajung masini bune, uneori cu preturi OK, urmareste oferta lor. La fel, cauta si pe la firmele de leasing. Mai mult ca sigur, iti spun, uita Autovitul, una ti se prezinta, alta gasesti. Totusi, mai sunt si exceptii.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
pt bucuresti 2.0 turbo nu prea e optiune.dar masina merita banii aia 100%.
acu sa pui gpl pe turbo....mai degraba ramai la diesel.
parerea mea.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
offtopic
recomand tuturor care vor sa cumpere o masina sa verifice VIN-ul la poitie, sunt sanse sa aibe surprize.
Si sa il verifice si ca sa vada dotarile- iar pot fi surprize mai ales la anul de fabricatie.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Nu vad rostul sa verifici vin-ul la politie daca omul este proprietar pe carte si iti prezinta un act de identitate fara de care oricum n-ai cum sa faci actul de vanzare -cumparare..Daca este intermediar hai ca mai merge dar tot nu ai ce cauta la politie.
Eventual il iei dupa tine la RAR ca sa faci identificarea(oricum trebuie sa o faci pentru inmatriculare) si indivizii de acolo iti zic "daca bat seriele" motor+sasiu si eventual daca este furata.
Cu anul fabricatiei n-ai cum sa ai surprize pentru ca este trecut clar in cartea masinii dar la unele masini fabricate dupa luna a 6-a dintr-un an sunt trecute pe certificat cu un an plus.Ex. masina fabricata 10.07.2004 este trecuta in certificat 2005.
In legatura cu dotarile pe care masina le-a avut din fabrica le verifici undeva la o reprezentanta dar oricum sunt bani cheltuiti degeaba.
Masinile din grupul VAG au in portbagaj lipita o eticheta cu codurile optiunilor care sunt pe masina respectiva...opel-ul nu stiu sa aiba.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pina la urma din versus-ul asta cea mai potrivita care sa corespunda cerinteleor ar fi un astra classic II 2006.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR