Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
http://www2.autovit.ro/vs2c...Submit=++++Cauta+!+++
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Tre sa fii nebun sa iei de pe autovit sau din targ din Romania. Mai bine tragi o fuga in Germanica, e mult mai sigur.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Uite ca eu sunt nebun si am luat saptamana trecuta un Focus de pe autovit pt finul meu, masina e din 2007, 1.6 115CP, cumparata de noua din Ro, de la proprietar. Am pus-o pe tester la reprezentanta Ford unde fac eu reviziile si nu are nici un fel de problema. Sunt pe site-ul ala si masini bune puse la vanzare, chestia e ca trebuie sa fi foarte atent cand le ei, sunt de evitat cele aduse de samsari de afara, cele care au alt proprietar decat cel care o vinde.
Totul este sa fi foarte atent pe ce si cui dai banii, indiferent ca o cumperi din Ro sau De.
Stiu destule masini luate din De pe principiul "nu-i din Ro" care au fost niste petarde. Sa nu uitam ca sunt foarte multe parcuri auto in De unde patroni nu mai sunt nemti.
E usor sa zici ca te duci in Germania si iei masina de acolo, dar la ora actuala preturile in De sunt mai mari decat la noi, plus ca te mai costa destui bani transportul, cazarea. Masina o vezi doar in poze, se merita sa te duci pana acolo si sa vezi ca nu corespunde cu ce ai vazut tu?
In Ro, ai ocazia sa o vezi pe viu, o studiezi in amanunt, poti sa o duci la o diagnoza oriunde vrei tu pt o suma de max. 300 Ron.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
In Germania oferta e mai variata si exista mult mai multe masini decat vezi pe mobile.de. Cazarea si mancarea ti le scoti din negociere, ca germanul lasa, nu se incurca. Cine se pricepe, isi scoate cazarea din cateva box-uri de tigari luate de la moldoveni si vandute acolo. Despre petarde luate pe principiul "nu's din Romania", atat timp cat le iei tot din Romania, tot acolo cazi. Cat despre pret, exista motiv pentru care astea din Romania sunt mai ieftine decat alea din Germania, nu? Mare parte din ele sunt epave din afara de sute de mii de km, luate la jumatate din pretul cerut in Romania, dat km la numarul providential de 90mii si eventual reparate la noi cat sa tina cateva zile.
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ca sa fac un rezumat de pina acum:
Astra classic II : + arata bine, e fiabila, e ok pt autostrada, dimensiuni f bune (int si ext), am avut
- nu prea mi se pare ok pt offroadul din tara
- e cam vechi modelul
- singurul motor care l-as lua e 2000 dti - taxe mari (probabil)
- am avut

Fabia : + cred ca e fiabila si ieftin de intretinut, consum mic
- e cam monotona si stearsa si e prea mica

Fusion + are garda f inalta, dimensiuni ok, consum mic
- are garda f mare
- e prea Ford Smile
- potrivit whatcar.com - are 2 * fatza de restul din versus care au 4*

Astra H + arata bine, fiabilitate acceptabila !?
- personal mi se pare vizibilitate slaba in oglinzi si laterala.

Corsa D + spatiu suficient,dimensiuni ok pt oras si inafara, consum mic, design placut, fiabilitate buna

- pret prea mare (pt ce vreau eu), pracitic e prea noua -incepe din 2007
Ibiza +interior ok,
-mi se pare cam de jucarie si ca nu e potrivita pt drumurile RO
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Uite aici http://www.opeldibas.ro/ocazii.php clasic II 1,4 90cp 2006 46,700km cu 4990euro, o scoti cu 4600 si sa stii ca merita
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dodo_13 a scris:In Germania oferta e mai variata si exista mult mai multe masini decat vezi pe mobile.de. Cazarea si mancarea ti le scoti din negociere, ca germanul lasa, nu se incurca. Cine se pricepe, isi scoate cazarea din cateva box-uri de tigari luate de la moldoveni si vandute acolo. Despre petarde luate pe principiul "nu's din Romania", atat timp cat le iei tot din Romania, tot acolo cazi. Cat despre pret, exista motiv pentru care astea din Romania sunt mai ieftine decat alea din Germania, nu? Mare parte din ele sunt epave din afara de sute de mii de km, luate la jumatate din pretul cerut in Romania, dat km la numarul providential de 90mii si eventual reparate la noi cat sa tina cateva zile.
[i]

Nu ma refeream la genul asta de epave, am mai spus, am cumparat pt finul meu o masina, cautam Focus sau Astra, in calcul luasem an fabricatie nu mai jos de 2007, benzina, km nu mai mult de 70.000. Am avut surpriza sa vad ca in Germania, masinile din categoria asta erau cam cu 1000E mai scumpe decat cele din Romania. La cele aduse de afara si revandute in tara, nici nu m-am uitat.
Am avut si norocul sa gasesc Focusul pe care l-am cumparat la un pret destul de bun, fostul proprietar avea apartamentul cumparat cu credit si nu isi mai permitea sa tina si masina. Asa ca daca stii si ai rabdare sa cauti, si din tara noastra poti sa iei masina buna.
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Omul parcurge ~15k pe an. Deci ii trebuie benzina.
Z14XEP e decent, Z16XEP e chiar bun.
Ambele au probleme cu bobinele de inductie, dar asta e.
A avut Astra-G Caravan, deci un Classic 2 Hatch ii va fi prea mic.

Eu recomand un H cu unul din motoarele de mai sus. Se incadreaza si cu banii.

PS. Ma distreaza cand posesori de Opel isi dau cu parerea despre alte marci. Si bineinteles Opel iese invingator Smile
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Astra H
+design interior si exterior mai frumos si modern decat G.(parerea mea)
+model mai nou
+sta mai bine pe sosea decat G.
-portbagajul mai mic decat la G
-CIM-ul.
=motoare diesel de 1.7 sunt identice atat pe H dar si pe G ,deci aceleasi probleme.(exceptie 1.7 125 cp).
=1.6 benzina la fel despre 1.4 nu stiu sa fie la fel dar oricum nu prea gasesti.
Nu lua din start Focus-ul 2 ca pe un gunoi cum fac multi de pe aici pentru ca nu e cazul, personal mi se pare mai impunator decat Astra H ,portbagajul mai mare iar spatiul interior o idee mai mare,tinuta de drum mai buna dar asta conteaza mai putin pentru ca oricum nu faci raliu in fiecare zi.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am mers cu Focus2, sta la fel de bine ca un Golf5, daca nu chiar mai bine. De fapt se si stie ca VW a copiat solutia puntii spate de la Focus. In plus, e foarte spatios. Bine, designul, atat interior si cat si exterior, este cel putin jalnic, dar nici nu te poti astepta la mai mult de la un Ford. La fiabilitate motor nu stiu nimic, dar din nou, notele de pe whatcar spun numai de bine. La aceeasi cilindree, puterea este mai mica la Focus2 decat la AstraH, dar cuplul e cam acelasi, ceea ce implica un comportament aproape similar la turatii non sportive.
  • Slash

  • Mesaje scrise: 1,057
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2008

  • Mesaj Privat
astrah a scris:=motoare diesel de 1.7 sunt identice atat pe H dar si pe G ,deci aceleasi probleme.(exceptie 1.7 125 cp).
=


...exceptie si 1.7 cdti de 101 cp

practic identic e doar cel de 80 cp
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu cred ca maiandrei confunda putin Z14XEP/16XEP cu Z14XE/Z16XE unde bobinele pica ca mustele, daca nu e ea atunci ECU...
Z16XEP este mult mai silentios decit cel pe lant Z14XEP, are putere de te satisface extern lejer, in oras este putin cam mult.
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cum vine asta cu prea multa putere la 105 cai pe 1280 kg? Shocked Eu as zice ca e doar un minim necesar Z16XEP pe AstraH, cum e si Z14XEP pe Astra G sau Corsa D.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Abia peste 100CP/tona pot spune ca e un pic prea mult. Dar probabil Dan se refera la faptul ca 1.6 105CP e mai mult decat necesar pentru oras. 1.4 90CP e suficient si consuma mai putin.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Trebuie remarcat cuplul unui diesel fata de benzina.Spre ex 1.7 cdti trage aproape constant de la 2200 de ture (unde are cuplu maxim 240 Nm) pana la 4500 de ture. 1.6 bezina o fi avand 105 de cp dar cuplul maxim (150 Nm) il are undeva la 4000 de ture.Eu sunt obisnuit cu masini diesel si nu m-as obisnui cu benzinar care prin conceptie functioneaza la turatii ridicate si care consuma mai mult de la 110 Km/h in sus.( sa nu ziceti ca voi nu depasiti 110km/h in afara localitatii Smile
Fiecare cu ce ii place.
OFF TOPIC Smile)
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, s-a mai discutat de mii de ori. Se confunda cuplul la roata cu cel la motor, la puteri apropiate si in trepte similare cuplul la roata fiind cam acelasi, iar un benzinar are 90% din cuplul maxim de la 2000 la 6000RPM, deci trage la fel de constant ca si un diesel de la 2000 la 4000RPM. A se vedea topicul "diesel versus benzina".
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Iar divagam, ce-i trebuie lui cp si cuplu cind abia se circula in Bucuresti? Trebuie o masina cu un buget limitat, fara batai de cap la intretinere si mai ales financiar, destul de incapatoare ca sa mai puna carucior etc. A scris clar ca asteapta un bebe, deci alte prioritati. Bine ca este el mai realist cind vrea o masina cu garda mare pentru gropile specifice, va fi ala mic la scoala si tot nu vom scapa de ele.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Discutia este alta Astra G vs Astra H vs Focus II.
Parerea mea daca nu vrei sa ai batai de cap alege-o pe aia care nu are "200" de senzori pe motor si care daca se strica vreunul e gata ( in sensul ca pleci cu ea pe platforma). Smile
Daca nu vrei batai de cap i-ati pe benzina un 1.6 ar fi Ok sau daca totusi vrei diesel orienteaza-te catre un diesel care si-a dovedit fiabilitatea vezi TDI ,DTI in ordinea asta.
Totusi banuiesc ca vrei o masina moderna in care sa te urci de drag,alegerea iti apartine indiferent de ce-ti zice unul si altul,deja ti-ai facut o idee despre ce masina vrei.Daca gasesti vreo ocazie Focus II fara probleme si la un pret mai bun decat piata eu zic de ce nu?
Indiferent de ce ai alege posteaza aici primele impresii.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Pina aum s-a descalificat doar Fusion pt instabilitate, wu am condus-o printre blocuri si mi s-a parut destul de ok, dar am citit mult despre ea plus stiam ca la viteze de peste 120 incepe sa zboare, deci clar pica.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ramin "in joc" hatchback-urile:
Ibiza si Fabia1 1.9 tdi (mai vad 1.2 wtf Shocked )
Astra Classic 1.7cdti (mai vad 1.4) as fi ales fara ezitare 2.0 dti dar inteleg ca nu se mai fabrica.
Fabia1 intra si cu varianta Combi ca mi se pare cea mai mica din toate.
In ultima faza datorita preturilor mai mari :
Astra H, Corsa D si Focus 2

O sa urmeze si un test drive sper, pina acum m-am luat dupa review-uri.
A mai observat cineva, cit de mult isi lauda proprietarii de Skoda masina?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR