Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, mai ales aia cu Octavia2 2.0TSI. M-au albit cu motorul lor de 160CP care consuma (sac) 10l/100km in oras. Acum na, ce sa le spui ca exista 1.4TSI 170CP pe Golf care chiar consuma 10l/100 in oras, dar nu a ajuns pe Octavia ca asa au vrut nemtii.

Eu personal am mers cu o Octavia2 1.6 SH veche de vreo 3 ani si, chiar daca m-a impresionat la cat de bine arata la prima vedere, dupa o luna a ajuns sa scartzaie de pe la geamuri si manere. In aceeasi familie exista si un Vectra B 1.8 115CP care are vreo 14 ani si se prezinta mai bine ca Octavia.
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Eu cred ca maiandrei confunda putin Z14XEP/16XEP cu Z14XE/Z16XE ...

Nu confund nimic, stiu foarte bine ce zic. Chiar ieri am inlocuit o bobina de inductie la un Z14XEP. Iar la Z16XEP am tot inlocuit.
Sunt la fel de problematice ca si la modelul vechi, doar ca o sa mai treaca un pic pana incep sa pice ca mustele...

CristiDB: Foloseau originale GM sau Beru. Parere proprie, atat timp cat nu folosesti bujii varza (gen Champion), nu cred ca are legatura.


Ultima modificare facuta de maiandrei la Vin 12 Feb, 2010 5:56 pm, modificat de 2 ori in total
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E putin off topic intrebarea...
E o legatura intre bujiile folosite si bobinele defecte? Ce bujii foloseau cei carora le-ati schimbat bobinele? Teoretic o bujie necorespunzatoare poate incalzi mai tare bobina.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca tot raman in joc hach-urile, eu as merge pe Astra H sau Focus 2.
Fiind o masina SH, starea generala a masinii cred ca va conta mai mult decat alegerea motorizarii. Eu asa as proceda, nu as ezita sa aleg o masina buna cu un motor mai "slab" VS o masina mai "alergata" dar cu motor mai puternic. La fel Opel Vs Ford...
Cele 2 variante sunt ceva mai spatioase/confortabile decat Ibiza, Fabia, corsa, astra classic - masina pe care o ai deja...
Daca tot ai in plan "un bebe", esti sigur ca un hatchback este o alegerea corecta? Wink
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am doi copii, 12 si 7, si merg foarte bine in hatchback. Niciodata nu am inteles cu ce e mai bun un sedan. Mai bagi cel mult o valiza in plus, dar pierzi la inaltimea porbagajului. Si fiind mai grea, consumi si mai mult decat cu un hatch. De asemenea, ai probleme mai mari cu parcarea decat cu un hatch. Alternativa ar fi o Zafira sau o Meriva, dar din nou pun aceeasi intrebare ca si nevasta-mea: cu ce ma ajuta ca Zafira e mai inalta, daca e tot atat de lata si de lunga ca un Astra Caravan? Da, am 7 locuri, dar nu fac maxi taxi...
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Ai mai mult spatiu deasupra capului intr-un monovolum Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
A, pot sa-mi mai pun niste bagaje deasupra capului Very Happy
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@pascaru_val Or fi laudarosi posesorii de Skoda uneori pe buna dreptate dar nici posesorii de Opel nu sunt mai prejos,daca ai scris cuvintele VW este mai bun decat Opel gata iti sar in cap vreo 10 persoane care sa-ti zica ca nu-i asa si sa zica: ca stiu eu...un posesor de VW nou...care i-au cazut usile ,ca-i cad rotile ca-i scumpa,ca cei care-si iau VW o fac numai pentru nume.
Cum explici ca o Skoda Octavia I 2004 .19 TDI se da cu 6500 avand in vedere ca este un model vechi de 14 ani.De proaste ce sunt cred...
Dupa cum vedeti in semnatura sunt posesor de Opel al doilea chiar.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Motorul SDI de la VW sa stii ca este muuult peste common rail de la Opel, nu ai treaba cu el si asta o pot confirma mecanicii, chestia e ca te dai cu capul de pereti cind ai un motor de 1,9 si doar vreo 65cp.

Ford va spun eu de la tata, dupa citeva probleme la motor si caroserie a fost cosmetizata si impinsa, costuri cit casa. Cumnatul ce-i aduce din germanica? Alt Ford! Tot caravan de parca-i trebuia asa ceva...chestia e ca cumnatelul a dat in boala 'dimensiunea conteaza'...un Pathfinder deja il cam termina la consum si intretinere asa ca a adus un Q7, mda asta de 3l consuma mai putin, adica 10% extern daca mergi ca baba, in oras este top secret Laughing Gata, i-am dat in git!

pascaru_val tu compara, gindeste singur si alege, asta privitor la dimensiuni. Ca motorizare din pacate benzina e de tine.
  • Viz

  • Mesaje scrise: 515
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Dodo, intrebarea era cumva adresata catre hatch-urile mai mici(Corsa, Ibiza, Fabia), exprimarea a fost pe fuga... In privinta portbagajului sedan/ hatchback, in conditiile date de colegul nostru, chit ca intra doar o valiza in plus, parca sedanul este mai potrivit.

Esti OFF TOPIC
Daca tot ai mai mult spatiu la cap, in monovolum poti pune bagaje si bancheta si o sa ai senzatia ca esti intr-un jeep Razz
PS: sa-ti traisca kinderi!
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Motorul SDI de la VW sa stii ca este muuult peste common rail de la Opel, nu ai treaba cu el si asta o pot confirma mecanicii, chestia e ca te dai cu capul de pereti cind ai un motor de 1,9 si doar vreo 65cp.


Mult peste in ce sens? Rolling Eyes
Decat mortaciunea aia mai bine un 2.0 tdi pd la care sa schimb lunar cate-un injector. Nu mai compar cu un CDTi de 1.9 pentru ca n-are rost. SDI rules Laughing
La fabia e boala crunta cu macaralele electrice. Le schimbi ca pe sosete. Hai, contraziceti-ma ca nu-i asa.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ca fiabilitate. Am mers cu unul (nu stiam ca nu are turbina) si va spun clar mai bine un Tico, Matiz, Agila sau Corsa de 1L Laughing
La Y20DTH nu pica injectoarele, boala asta este numai la common rail
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Unii nu inteleg ca si alte masini sunt bune...
Unii nu inteleg ca n-ai cum sa compari un diesel simplu cu unu cu supralimentare...
La 2.0 dti nu injectoarele sunt problema... uneori pompa...
A postat colegu` inaintea mea...
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Vorbeam de tdi-pd. Pur si simplu nu poti pune in comparatie sdi-ul ala cu alt motor. E unic, se compara cu el insusi. Atat la fiabilitate ( ce piese sa se strice? Laughing cat si performante).

Astra h, pentru mine o masina la care sistematic ramai fara geamuri e o problema. Tie ti-ar place sa calatoresti cu lemn la geam pana-ti vine macaraua? Poti spune ca e buna? Skoda Octavia e buna in schimb.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Daca e vara de ce nu Smile))
Motorul de 1.9 ALH (TDI) are 90 CP si este cel mai fiabil diesel de la VW (dupa SDI) dar crede-ma ca daca mergi cu el nu zici ca are 90 CP ci mai mult.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am amintit de SDI ca intrebase de el, adevarul ca putoarea aia se poate compara cu dieselul aspirat de la Opel 1,7D Laughing Deci masina aia iti vine sa te dai jos si sa-i dai foc nu alta. Abia aia e masina cu care baba sau mosneagul se duce in germanica pina la biserica si magazin.
Nu spune de macarale ca stiu boala mostenita de la VW, colegul a ramas cu geamul jos (cazut) la 12 noaptea, a trezit pe unul cu garaj, a doua zi hai sa vedem, dupa ce ne-am ... pe noi de frig am agatat cu ceva cauciucuri macaraua, a durat 2 saptamini sa vina piesa la 'reprezentanta' ca asa a vrut seful, daca o comandam la baietii mei era a doua zi si mai ieftina...

Nu neaga nimeni ca ALH este mult mai bun decit common rail Opel 1,7 sau 1,9 dar masinile alea au km fara numar si la cit merge el solutia este benzina.

pascaru_val tie ti se potriveste un benzinar Z14XEP sau Z16XEP pe un clasic II sau H. Mai ai versiuni deloc de neglijat benzinare VW si Renault.
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Un prieten are cordoba cu motorul 1.9 SDI de 75 de cai...nu e aceeasi senzatie ca la Y16XE al meu, dar nici nu e de lepadat...nu poti spune ca abia tragi de el...se descurca daca sti cum. Si de fiabilitate, nu mai zic nimic...
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am condus cu Golf4 1.9 SDI din 2002 pe un traseu Cluj- Budapesta, e foarte obositor sunetul infernal al motorului , abia o acoperi cu muzica.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pe langa Vectra C a ta care este benzinara si cu o clasa peste Golf te cred si eu..
  • deleted-18718

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris: Mai ai versiuni deloc de neglijat benzinare VW si Renault.

Eu tocmai am schimbat masina sotiei cu un Reno Megane 2005 1.6 16v(benzina) de 115 cp 60.000 km a iesit cam 5.500 euro , destul de dotata . E o placere sa conduci masina in oras , are nu stiu ce superservo de o conduci cu un deget.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR