Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Sa nu fie capetele mai mari de cat gaura din oglinda.
Skip ads

  • Senior_Cor73z

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
O sa incerc maine inca odata cu speranta de a reusi si fara a sparge oglinda. Confused
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
dandobre a scris:si eu am patit chestia asta...am tras de oglinda pana am "indoit-o". Eu ma gandeam sa tai o bucata de oglinda la aceleasi dimensiuni ca cea originala si sa o lipesc peste ea(a mea e doar crapata...poate merge si la tine)....are cineva vreo idee?...merge?


merge dar sigur nu o sa iti placa cum o sa se vada, o sa vezi mai putin decat ai vazut inainte (decat daca tai dintr-o bucata concava).
  • nera09

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ati reusit pana la urma? aceeasi problema si la mine numai ca este oglinda din dreapta. Oare in service au o penseta ceva special de tin de surubelele de reglaj?
Skip ads

  • Senior_Cor73z

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am rezolvat la un service.Asa cum ai zis si tu au pus la loc oglinda cu niste pensete.Daca vrei sa faci acasa sa lubrifiezi bine zonele ca dupa aia sa nu ai intamplari nefericite.Mie mi-a cerut 10 lei pt montat.Eu zic ca nu merita sa faci operatiunea acasa pt ca exista riscul sa o crapi...si alta noua e iar 65ron.
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
foarte frumos, eu am incercat sa apas si am crapat-o Smile era electrica cu incalzire, acu trebuie una noua si una bucata meserias Crying or Very sad
  • nera09

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat singur. Intai am largit foarte putin cele 2 locasuri cat sa nu opuna o rezistenta foarte mare la apasare , am gresat cu putina vaselina, apoi cu ajutorul unei pensete chirurgicale cu blocare pe care o am in trusa de scule (era ideala daca avea varful in L) si un lasou din guta de undita am putut sa tin de suruburi si a intrat fara probleme oglinda si chiar nu a fost nici un risc sa o sparg. Este foarte utila degivrarea mai ales iarna si pe vreme ploioasa.
  • bulky

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2000 20tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este utila mai ales cand ai gheata pe ea , imi place cum se scurge Smile), inca functioneaza kiar daca e crapata in 3 vad 3masini in ea:)) urmeaza sa o schim dar nu cred ca mai imi bag eu nasu
Skip ads

  • skypanu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mie nu imi merge reglarea oglinzi de pe partea dreapta din butonul de memorie al scaunului .. de la ce sa fie oare ..
  • katana

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z19dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2008

  • Mesaj Privat
e sarita din cleme acelea de la motorasul de reglare...
am avut si eu aceeasi problema...
ori incerci singur sa le apesi ori la mester cu ea...
succes...
  • folten2003

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Wiz_KeeD a scris:SI eu mi-am facut carcasa din stanga de la a mea cam praf e crapata aproape jumatate are ditai santu in ea incat la tragere se desparte putin...cat despre sticla e ok si cand a cazut mai atarna firu de la incalzire.L-am pus pe fratemiu s-o monteze la loc insa reglaju electric e bulit si nu stiu dak e instalata corect sau daca s-au rupt ceva cleme pe acolo nu-mi dau seama

Are cineva niste detalii mai bune despre cum se domenteaza si cum se fixeaza exact sa nu am probleme cu reglaju ala...si poate sa dea domnu sa mai si mearga incalzirea ca saracia aia de carcasa o lipesc eu cu superglue ceva dak nu gasesc undeva ieftin sau asa Sad

Tin sa mentionez ca am o Vectra A din 93 si am oglinzile prinse cu nituri de masina sa nu iasa si cred k asa s-a si dus dreq plasticu k nu a permis sa iasa afara sa atarne...daca are cineva niste idei pls hel!


Salut! Am vazut ca ai intrebat despre cum se desfac sau se monteaza oglinzile la opel vectra A ....ai aflat? te rog spune-mi si mie cum sa fac sa dau oglinzile jos ca nu stiu...merci!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Sticla de la oglinzi sau oglinda cu totul?
Skip ads

  • haivasmirceajr

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Ascona 1987 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
OK, am vazut ca multa lume intreaba de demontat oglinzi la Vectra / Astra.
Personal, detin o Ascona C (1987) care, actualmente, este cu geamuri si oglinzi cu actionare manuala.
Nu stiu daca va ajuta cu ceva, dar poate ca sistemul nu e foarte diferit, eu personal stiu bine cum se dau jos oglinzile la aceasta Ascona.
Daca nu ajuta, imi pare rau - dar, daca ajuta, pe mine nu ma costa decat cateva minute de tastat...
In punctele unde vedeti sau credeti ca e diferit ce e la mine fata de ce e la voi, folositi-va imaginatia si simtul tehnic... Smile

Asadar:
1) se da jos tzumburushul de descuiere a usii (in partea superioara a fetei de usa, la mine se desurubeaza usor cu un patent)
2) se demonteaza rama din jurul clantei interioare de deschidere a usii (chestia de care tragi, din interior, ca sa deschizi usa) - la mine, poti forta FOARTE USOR cu o surubelnita pe laturile orizontale, de sus si de jos, ale ramei
3) se forteaza, USOR, cu o surubelnita, jumatate din partea ANTERIOARA a manerului interior al usii - se indeparteaza aceasta parte din plastic
4) se desurubeaza 3 suruburi care tin manerul interior al usii (dintre care, doua erau ascunse sub partea de plastic de la punctul anterior)
5) (DOAR DACA AVETI GEAMURI MANUALE) se scoate o siguranta asemanatoare cu un inel Zegger, de pe axul manivelei de la geam - aveti nevoie, preferabil, de un cleste cu varf ascutit si indoit - impingeti usor in spate fata de usa in jurul manivelei de geam si rotiti maneta, veti vedea siguranta respectiva; dupa ce ati scos-o, trageti afara manivela de ridicare/coborare a geamului
6) cu o surubelnita, desprindeti USOR fata de usa de pe conturul sau (e prinsa cu niste capse de plastic in metalul usii)
7) ridicati si desprindeti fata de usa (captuseala usii) de pe usa propriu-zisa
- de aici incolo, trebuie sa fiti atenti, eu am acum oglinzi manuale, nu stiu care sunt diferentele in cazul in care voi aveti electrice!
Cool desprindeti, cu o surubelnita, triunghiul de plastic din jurul manerului de reglaj al oglinzii, apoi scoateti-l cu grija prin jurul manerului de reglaj (etapa e, cu siguranta, diferita daca aveti oglinzi electrice)
9) desurubati oglinda, din interior - la Ascona mea, sunt 3 suruburi cu cap cruce, foarte simplu si eficient
10) daca aveti oglinzi electrice, probabil ca undeva trebuie sa fie ceva mufe, conectori - uitati-va cu atentie
11) la mine, trebuie desprinsa USOR, cu o surubelnita, partea INFERIOARA a ramei EXTERIOARE a geamului - se face din EXTERIORUL masinii, cu FOARTE MARE grija sa nu zgariati vopseaua de pe usa
12) trageti usor de oglinda, la mine nu se mai tine in nimic dupa toate aceste etape.

Pare lung, dar in realitate e simplu. Daca la Vectra sau Astra e foarte diferit, imi cer scuze ca v-am indus in eroare. La Ascona, functioneaza perfect metoda asta.

Toate cele bune!
  • ovidiutm

  • Mesaje scrise: 3,502
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2007

  • Mesaj Privat
La astra F si Vectra A nu trebuie data jos fatza de usa deoarece triunghiul negru din interior se da jos (prin declipsare) individual. In spate ve-ti gasi cele 3 suruburi descrise de colegul Mircea si restuk e descris mai sus.

Sticla se da jos tot prin declipsare (cu o surubelnita normala) in coltul de sus experior. Pentru a nu forta sticla se comuta oglinda spre interior si maxim jos. Astfel ramane un luft de bagat o surubelnita. La montare se impinge sticla si intra in clipsuri automat.
  • florinbfp

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2008

  • Mesaj Privat
montare oglinda opel vectraB, este relativ usor:
- se monteaza firele electrice apoi se trece la faza de bagare a prezoanelor
- sunt trei prezoane rotunde la capat
- se incepe montajul cu cel dem exterior, se da la maxim deschis, sa iasa cat mai mult afara, se unge si prezonul si partea care intra de la oglinda cu solutie (saliva) pentru a intra usor si a nu iesi usor dupa uscare, se tine ptezonul cu un cleste cioc de papagal cat mai suptire sise preseaza usor pe geam pana intra
- la fel si la a 2 a , a 3 a este cea mai grea fiind cea de langa geam, se retrag toate prezoanele cat mai in interior, apoi se destinde (se lasa sa iasa maxim) pana la capat si se repeta operatia cu clestele
- era sa uit ar fi indicat ca oglinda sa fie cit mai calda (dilatata) ca sa intre usor prezoanele
-bafta
  • haivasmirceajr

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Mures
  • Masina: Ascona 1987 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ovidiutm a scris:La astra F si Vectra A nu trebuie data jos fatza de usa deoarece triunghiul negru din interior se da jos (prin declipsare) individual.

Inteligenta chestie! Si la Ascona triunghiul negru se da separat jos, dar fatza de usa preseaza pe latura inferioara a triunghiului si mi-a fost frica sa-l indoi si sa fortez - oricum, si fatza de usa, odata ce te-ai prins, vine jos in mod usor si logic (tipic masinilor germane din anii 80-90).
Dar, daca la Vectra si Astra l-au facut sa vina jos de unul singur, e o solutie eleganta. Smile
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Acelasi necaz a-l am si eu cu rama aia neagra! a lovit-o unu si s-a spart rama si rama nu se gaseste ca e constructia proasta, rama e prinsa in nituri dar eu intreb daca se poate gasi sa cumperi rama cu scheletul de metal fara motoras fara scoica si fara geam? Daca nu solutia e sa cumpar toata oglinda in afara de geam .
  • Adi Iulian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Si zic ca e o constructie tampita ca putea simplu sa puna cleme sa se poata scoate usor rama dar ei au facut nituiri ca sa cumperi degeaba oglinda toata in loc sa pui doar ce plastic ai nevoie
  • skypanu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2008

  • Mesaj Privat
acum am iar probleme ... am schimbat ambele oglinzi ca mi-au fost furate shi cand dau pe butonul de memorie scaunul sa de la locul lui oglinda retrovizoare se asheaza shi ea numai oglinzile nu se regleaza ... ma poate ajuta cineva ... dau o bere
  • adrian_iasi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 XI6xEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Stie cineva pe unde sunt trase firele de dezaburire haion. Vreau sa trag firele pt dezaburire oglinzi si nu vreau sa desfac peste tot sa le caut.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR