Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • teodorescu_cos

  • Mesaje scrise: 227
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare cum pot demonta volanul la o vectra b1?ce chei imi trebuie?
Skip ads

  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Colegu mi-ai luat inainte acelasi post vruiam sa il fac si eu, din cate am inteles eu dintr-un topic mai vechi pe aicia da nu foarte dezvoltat trebuie luate bornele de la baterie, dupa care in spatele volanului trebuiesc desfacute 2 surubui(torx parca) care tin airbag-ul dupa ce ai scos airbag-ul in mijlocul volanului exista o piulita care se desface cu tubulara de 16 parca. Asteptam sfaturi si de la alti colegi mai priceputi.


Ultima modificare facuta de al3xtrana la Joi 11 Feb, 2010 10:21 am
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
airbag, airbag-ul Wink
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da accept ironiile si imi cer scuzele de rigoare, ne poti ajuta si pe noi cu un sfat , multumesc.
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
La Vectra e la noroc..Daca nu a mai fost de/montat inainte,deci e pus de fabrica,S-AR PUTEA sa bati usor in el si sa iasa.Sa bati usor inseamna sa desfaci piulita (cu cheie de 21 sau 22) pana ajunge la fata cu axul filetat,si sa pui un dorn sau un ciocan mai mic in care sa bati cu un ciocan mai mare,in timp ce tii contra de volan.
Daca a mai fost de/montat inainte si stransa piulita mai tare decat trebuie,aleluia,tb.presa speciala.Si s-ar putea nici cu presa sa nu iasa daca a fost strans prea tare,ci doar cu flexul si bormasina.
Airbag-ul se scoate cu torx-ul de 30,doua surubele pe spatele volanului.Nu trebuie scoasa borna,ci doar sa nu puneti contactul.Aveti grija sa nu uitati vreun geam deschis.. Very Happy Nici asa nu e totul pierdut,mufati air bagul,fara volan, si ridicati geamul,dupa care il scoateti iar.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
SUPERDRAGOS a scris:La Vectra e la noroc..Daca nu a mai fost de/montat inainte,deci e pus de fabrica,S-AR PUTEA sa bati usor in el si sa iasa.Sa bati usor inseamna sa desfaci piulita (cu cheie de 21 sau 22) pana ajunge la fata cu axul filetat,si sa pui un dorn sau un ciocan mai mic in care sa bati cu un ciocan mai mare,in timp ce tii contra de volan.
Daca a mai fost de/montat inainte si stransa piulita mai tare decat trebuie,aleluia,tb.presa speciala.Si s-ar putea nici cu presa sa nu iasa daca a fost strans prea tare,ci doar cu flexul si bormasina.
Airbag-ul se scoate cu torx-ul de 30,doua surubele pe spatele volanului.Nu trebuie scoasa borna,ci doar sa nu puneti contactul.Aveti grija sa nu uitati vreun geam deschis.. Very Happy Nici asa nu e totul pierdut,mufati air bagul,fara volan, si ridicati geamul,dupa care il scoateti iar.
Care este faza cu geamu ca eu nu m-am prins, ba sa nu il uit deschis, ba sa mufez airbag-ul fara volan dupa care sa il scot iar. Poti detalia te rog.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Se deconecteaza bateria! Se desfac cele doua mici suruburi ale mastii de plastic superioare ce imbraca axul volanului, se da jos si masca inferioara, aceasta avand alte trei suruburi! Se desfac cele doua suruburi incastrate in volan (identifici locasurile in spatele lui) care tin airbagul, cu atentie se deconecteaza mufa galbena a acestuia si se scoate, dupa care vei avea acces la piulita axului! Aceasta are o saiba de siguranta indoita si cu o surubelnita sau alt dispozitiv se indreapta partea indoita a ei, dupa care se desface piulita! Acum este chestia dureroasa...facil ar fi sa gasesti o presa si sa eviti total sa bati cu ciocanul sau alte unelte in ax! Eu am improvizat o presa din alte doua de dacia... Smile numai asa am reusit sa-l dau jos! Scule: surubelnite cap stea, plata si torx, cheie tubulara de 22 sau 24 parca, presa...si multa bafta!
L.E.
Wowww....ce repede s-au miscat colegii cu scrisul! Smile
Este bine sa folosesti si un spray degripant...treaba cu batutul in ax, nu face bine deloc bucsilor si ansamblelor acestuia, nefiind indicat!

Dragos, daca foloseste o presa ...chiar si improvizata, ca sa nu sparga plasticurile...este mai intelept sa le dea jos, avand mult mai mlult loc de lucru...in fond nu-s decat 5 surubele! Smile


Ultima modificare facuta de D_M_G la Joi 11 Feb, 2010 10:53 am, modificat de 2 ori in total
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai simplu..Te apuci sa dai volanul jos,scoti air bag-ul,dai sa pleci din masina si sa o incui..Surpriza,ai uitat geamul deschis..Daca ai geamuri electrice,tb.sa pui contactul,daca il pui,se aprinde becul la airbag..Asa ca pui mufa la airbag inapoi,pui contactul,ridici geamul,si cam asta e.
Asta numai daca ai geamuri electrice,normal.

PS-Daca vrei sa dai numai volanul jos,nu tb.sa dai jos plasticele din spatele acestuia..
  • teodorescu_cos

  • Mesaje scrise: 227
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2009

  • Mesaj Privat
multumesc colegilor ca au fost asa rapizi:D diseara o sa ma apuc sa vad daca reusesc. eu vreau sa scot volanul pt a putea schimba spirala.
  • al3xtrana

  • Mesaje scrise: 521
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspunsuri odata cu prima zi mai insorita ma apuc de desfacere sper sa nu am nevoie de presa. o sa va tin la curent si poate daca am noroc si il scot o sa fac si un mic tutorial pentru destia ca mine :p inca o data multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR