Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • trandaf

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara lume,am cautat pe forum dar nu am gasit nimic despre display de bord.
Daca cineva are informatii despre subiect rog frumos un pic de ajutor.
Datele masinii:
- opel vectra 1,6 16v 1997
- motor X16XEL
defectiuni :
- displayul nu afiseaza caracterele complet
Intrebari :
- se poate repara/inlocui si daca da de unde il pot achizitiona
- la acest tip de motor exista posibilitatea prin inlocuirea manetei stergatorului de parbriz cu o maneta care are si butoanele din capatul sau sa imi afiseze si consumurile de carburant
Multumesc anticipat si la multi caluti ! Laughing
Skip ads

  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
dictionar:
TID (triple info display) - afiseaza 1. Ora; 2. Data; 3. Temperatura exterioara
MID (multiple information display) - e ceea ce iti doresti tu - afiseaza ora, data, temperatura, consum instantaneu, media consumului, cronometru si tot felul de treburi de-astea - are nevoie de inca doua butoane care se afla de obicei in capatul manetei de stergatoare
GID (graphic info display) - asta e un fel de display care nu stiu daca s-a pus pe Vectra B, dar la Vectra C este sigur - afiseaza tot felul de chestii interesante, pe pixeli
CID (color information display) - asta ... te-ai prins ce face (poate fi si cu TV si navigatie)

Ei ... MID-ul e alt aparat decat TID-ul.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Aici te poti documenta! Si daca tot esti prahovean, poate o pun de o bere! Smile
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
si display-ul meu de la astra H are probleme.De cand cu temperaturele astea joase mi-a aparut undeva un mic punct care in timp s-a intins incalcit s e gros cat un fir de par.acu are undeva la 1 cm patrat heroglifa.

Se mai intinde? ce s-a intamplat ,s-au spart cristalele lichide ?
costa mult un display,se poate pune color?
Skip ads

  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In cazul in care acest punct s-a intins, fiind de culoare negru/indigo, este posibil ca display-ul sa fi suferit soc mecanic/fisura sau din cauza dilatarii/contractiilor datorate temeperaturii....sa se fi intamplat ceva
  • trandaf

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc electronistului,am studiat discutiile referitoare la inlocuire TID CU MID,sunt interesante; mai ramane sa vad ce am pe masina si apoi sa fac ceva dar sa mai dea caldura.
Mersi inca odata si poate ne vedem la o bere. Laughing
  • trandaf

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
D-M-G multam fain pentru sfat si poate ne vedem la o bere dar sa mai se inmoaie gerul si ploaia ,in rest numai bine.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
trandaf a scris:D-M-G multam fain pentru sfat si poate ne vedem la o bere dar sa mai se inmoaie gerul si ploaia ,in rest numai bine.

Am reparat cateva, deci pot spune ca am acumulat ceva experienta! In sensul acesta ziceam de o bere! Adica dupa interventie! Nu moka..! Smile Dar cum spui si tu, pe timpul asta nasparliu, numai de dat bordul jos nu-ti arde! Sau poate vrei sa-l faci singur! Ai in linkul acela o tarna de informatii! Bafta!
  • trandaf

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc inca o data D M G si electronistului pentru ajutor, am rezolvat problema cu TID-ul si totodata am descoperit si conectori pentru tempomat ,mid si comanda mid de la semnalizari.Mentionez ca am mufa pt mid cu 26 de pin si cu toate firele conectate.
La reparatia midului am folosit un furtun de la o electrovalva de masina de spalat.Osa postez si ceva poze dupa ce le descarc din foto.Bafta la toti.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR