Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am vazut Jeep-uri si alte masinute cu cate 2 , de ce nu ar fi legal ? Stiu ca ar fi putut sa puna din fabrica dar au fost obligati sa respecte nu stiu ce standarde(dar totusi am citit ca ar fi si cablu tras pana acolo si inclusiv soclu) . . . poate am inteles eu gresit :-" .
Skip ads

  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca merita deranjul.....Cat de des mergi pe ceata? Sau,mai bine zis, cat de des e ceata in Romania? In ceea ce-i priveste pe cei din spate cu faza lunga/faruri prost reglate/becuri ilegale sunt alte solutii:reglezi oglinda, ii lasi sa te depaseasca dupa care NU procedezi si tu ca ei sau iei viteza si ii lasi in urma. Eu le prefer pe primele doua.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
hora a scris:Nu cred ca merita deranjul.....Cat de des mergi pe ceata? Sau,mai bine zis, cat de des e ceata in Romania? In ceea ce-i priveste pe cei din spate cu faza lunga/faruri prost reglate/becuri ilegale sunt alte solutii:reglezi oglinda, ii lasi sa te depaseasca dupa care NU procedezi si tu ca ei sau iei viteza si ii lasi in urma. Eu le prefer pe primele doua.


De acord dar in ultima vreme am fost nevoit sa trag pe dreapta , ceea ce nu e asa comod ,pentru ca vreo doi stateau ca prostutii in spate si la viteza de 35-40km/h in localitate Neutral . Oricum ai dreptate in ceea ce ai spus , dar uneori mai iesi din limite Very Happy .
  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Help, Corsa C 1,3 CDTI 2006,

Dupa ce am tocat 165 lei x 2 pe proiectoare de ceata, nu mi-e clar:

1. cum rezolv incadrarea in spatiul dat, pentru ca nu par sa aibe intocmai forma spatiului dat , mai sunt ceva plastice ce trebuie luate ?! sau am cumparat ce nu trebuie ?! am postat o imagine cu un proiector si spatiul prevazut pentru el, mie mi se pare ca nu incadreaza ...

2. am buton in bord, care pana acum imi aprinde numai becul de pe stanga spate. E normal ca dreapta spate sa nu aibe bec ?! Sau e ars si trebuie sa il schimb ?

3. dupa ce le montez pe cele de pe fata, am nevoie sa refac conectica ? adika fire, releu, bloc de lumini, siguranta ..bla bla bla ?!

4. ce becuri recomandati ?! H3 ...da' de care ?!


thks
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
1. ai nevoie de grile, bineinteles
2. nu ai buton in bord, cel de care vorbesti tu e pentru stopul de ceata si DA, e normal sa fie numai unul
3. trebuie facuta toata instalatia, mai mult ca sigur nu ai precablaj, de asemenea mai ai nevoie de un bloc de lumini cu buton pentru proiectoare, se observa la blocul tau ca un buton langa cel de ceata e fals
4. oricare, n-o sa simti mare diferenta, doar sa fie de 12V
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa-ti raspund la fel :

1. ori decupezi cu laseru' ori cumperi chestiile astea : se numesc ornamente bara-proiectoare ceata bla bla bla



2. ai un singur buton ala este pentru luminile de ceata de pe spate , care de fapt e doar una - cea din stanga , bla bla bla

3. ai nevoie de alt bloc de lumini cu cele 2 butoane , plus bla bla bla

4. H3 , poti toca cati bani vrei tu pe ele .

5. cel mai important : cauta cu incredere pe forum gasesti muuulte informatii utile , si nu vei mai ramane in ceata Smile
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mirceacr, daca nu ai cumparat deja bloc de lumini cu buton de proiectoare, eu iti recomand sa nu mai cumperi si sa pastrezi blocul vechi. Se poate face o adaptare (asa mi-a facut mie un electrician). Se poate face ca proiectoarele sa mearga simultan cu lampa de ceata din spate, iar comanda lor sa se faca din acelasi buton (butonul care comanda lampa de ceata din spate). Si in cazul asta nu mai ai nevoie de buton separat pentru proiectoare.
  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
umblaretz a scris:Ca sa-ti raspund la fel :

1. ori decupezi cu laseru' ori cumperi chestiile astea : se numesc ornamente bara-proiectoare ceata bla bla bla



2. ai un singur buton ala este pentru luminile de ceata de pe spate , care de fapt e doar una - cea din stanga , bla bla bla

3. ai nevoie de alt bloc de lumini cu cele 2 butoane , plus bla bla bla

4. H3 , poti toca cati bani vrei tu pe ele .

5. cel mai important : cauta cu incredere pe forum gasesti muuulte informatii utile , si nu vei mai ramane in ceata Smile




fratzica saru'mana... exact de asta mi-era frica ; mi-am pus paie singur in cap ...si dupe toata tevatura asta, MERITA efortu ?! adika, respiri mai bine cand dai de ceatza ? ca nu le-am luat pentru fitze, efectiv mi-au iesit ochii din cap de fro' 2-3 ori pe ceata si am zis ca ..poate o rezolv ...acu' mi se pare ca m-am complicat rau de tot chiar
mai am inca posibilitatea sa le returnez si sa iau altceva de banii astia , cum ar fi cauciucuri spre exemplu ...ca tot imi trebuie
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
mai bine ia-ti cauciucuri Wink
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Casspy a scris:Am vazut Jeep-uri si alte masinute cu cate 2 , de ce nu ar fi legal ? Stiu ca ar fi putut sa puna din fabrica dar au fost obligati sa respecte nu stiu ce standarde(dar totusi am citit ca ar fi si cablu tras pana acolo si inclusiv soclu) . . . poate am inteles eu gresit :-" .

Masinile care au o singura lampa de ceata pe spate (stanga),au si una singura de marche-arriere,pe dreapta...economie de lampi(?).
Multe alte masini (si a mea-Corsa B 5 usi) au 2 de ceata si 2 de marche-arriere.Becurile au aceasi putere 21W.
Eu imi facusem la vechiul OltCit un buton (cu releu) care aprindea lampile de marche-arriere,ca sa semnalizez in spate...foarte util.Vreau sa-mi fac si la Opel.
  • umblaretz

  • Mesaje scrise: 975
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Corsa C are o lampa de ceata in partea stanga si 2 lumini marche-arriere
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Exceptia intareste regula Smile
Skip ads

  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am luat proiectoare ...dupe care am luat si ornamentele pentru proiectoare....dupe care am luat si becurile ....dupe care am gasit si omul care sa se ocupe de instalarea lor care a fost o adevarata reinginerie, 3 ore: topit plastic, siliconat, tras cabluri de alimentare, releu ...totul functioneaza ... jos palaria, omul chiar s-a priceput de minune

rezultatul dezamagitor: de luminat lumineaza, dar stifturile alea de proiectoare sau poate...ornamente, nu se pupa unele cu altele, astfel incat chiar si cu toate suruburile bine pozitionate si stranse, ramane un spatiu, nu se incadreaza perfect spatiul rotund iesit in relief al sticlei proiectorului cu gaura de la ornamenete, exista cam 1/2 spatiu, cat sa bagi un deget subtire

acu ca le-am pus, le-am pus, dar ... dupa cat chin si alergatura sa le gasesti pe toate ...la sfarsit trebuia sa fie perfect !

asta e, sper ca macar cand oi da de ceata sa am parte sa spun ca "a meritat" !

aviz amatorilor: inainte sa va apucati de montare, vedeti daca se "muleaza" bine unele cu altele, mie nu mi-a trecut prin cap, am facut constatarea abia cand deja omul stransese deja suruburile la scut si ma punea sa apas butonul
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mirceacr, pana la urma cum ai facut - ai cumparat si bloc de lumini cu buton de proiectoare? si o observatie... am impresia ca ti-ai cumparat proiectoare neoriginale (marca Tyc sau ceva echivalent). eu mi-am cumparat proiectoare GM si grile GM si s-au montat perfect.
  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cat te-au costat proiectoarele GM ?!
da, ale mele nu sunt originale, dar nu am stiut si nici imaginat ca pot fi variatii de format ! si macar cei de la RUNE puteau sa imi spuna , in fine probabil ca nu au stiut nici ei

nu am mai cumparat nimic altceva decat proiectoarele si ornamentele

tipul care s-a ocupat de montaj era foarte priceput si inovativ si s-a descurcat cu montajul : a tras cabluri, si le-a legat in blocul de sigurante cu proiectorul de spate, astfel incat spate+fata se aprind de la acelasi buton pe care il aveam si care inainte actiona doar acel proiector spate;
a mai adaugat el un releu si o siguranta

singurul dramatism in toata povestea asta este ca pentru cati bani am tot platit ...trebuia sa se potriveasca perfect mizeriile alea de plastice/proiectoare ! ... dar o sa incerc sa ma fac ca nu vad acel spatiu de juma de cm ... desi imi sta pe creier
  • negociator

  • Mesaje scrise: 310
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mirceacr, ai dreptate. proiectoarele GM sunt de vreo doua ori mai scumpe decat cele neoriginale. dar eu am vrut proiectoare originale tocmai pentru ca nu ma pricep la piese si mi-a fost teama ca nu se potrivesc cele neoriginale. Acuma... felicitari pentru proiectoare si sa avem cat mai multa ceata, ca sa le folosim Wink
  • hora

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
mirceacr, tot asa le am si eu monatate, se aprind cu ceata de pe spate. Daca ai fi citit ce am scris ai fi aflat ca nu merita....
  • shao77

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@mirceacr- acel spatiu se datoreza faptului ca proiectoarele sunt de corsa c fara face lift, o stiu pentru ca eu aveam grilele si cind sa cumpar proiectoarele l-am rugat pe vanzator sa-mi dea un proiector sa vad cum pica pe grila si ramanea acel spatiu s-a uitat pe cod si a zis ca sunt pentru corsa c pina in 2003
asa ca luati pachetul complet grile + proiectoare o data
spor la treaba
  • Viktor Stoianovici

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 1.4 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
sa facem un rezumat la toata discutia... se pot pune proiectoare pe corsa daca masina nu este precablata pana in bara? nu permite calculatorul sau care-i faza? nu se poate activa aceasta functie din soft?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Viktor Stoianovici a scris:sa facem un rezumat la toata discutia... se pot pune proiectoare pe corsa daca masina nu este precablata pana in bara? nu permite calculatorul sau care-i faza? nu se poate activa aceasta functie din soft?

Da se poate. Faci circuit separat.
Nu stiu daca permite sau nu calculatorul, dar sari peste el.
Sarind calculatorul nu ai nevoie de activare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR