Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Spre surpriza unora, cunosc zona si imi mentin parerea despre "barbatia" contravenientului.

Lupulica, lasam postu' de moderator pentru zona Moldovei.
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Da ce sa zic? sa ma repet? m-am repetat destul cat am scris in sus ! si eu astept rezolvarea si o sa vedem !
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Zi-sa Domnul:"Mai multi useri am postat on-topic pana a venit [xxx] si a inceput sa ne improaste cu mizerii pe toti. Solutia ta e sa lasam discutia si sa iesim." La altii e bine-asa!Paranteza se poate inlocui si cu alti useri! La suspendati Alice Cooper-Poison!
Asteptam potoliti rezolvarea problemei si raspunsul autoritatilor.
Rog toti colegii cu apucaturi moralizatoare sa-si limiteze posturile la 10-15 cuvinte.Nu suntem copii, recunoastem greselile atat cat ne permite apartenenta.Multumesc!
  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cei care spun ca rubrica MENTIUNI/OBIECTIUNI din procesul verbal nu are rost si chiar mai mult incurca decat confera un drept la replica iata cum anume trebuie procedat:
Daca va intalniti cu nenea militianu si stiti ca urmeaza sa fiti sanctionati aveti 2 posibilitati
1. Fie nu semnati procesul verbal, implicit nu aveti dreptul de a face mentiuni Wink Wink
2. Fie semnati procesul verbal ( dar mai inainte va uitati la rubrica Stabilesc amenda......., e posibil ca unii sa nu stabileasca amenda pana nu semnati pe principiul " e baiat cuminte ii dau minim") iar la rubrica MENTIUNI ( in cazul in care sunteti 110% sigur ca veti contesta procesul verbal, se scriu urmatoarele : Constatarea nu corespunde realitatii[/b ]
Atat. Nici mai mult, nici mai putin.
Nu de genul: [b]nu recunosc fapta, nu am cunoscut, bla,bla
.
In speranta ca sunt cele de mai sus sunt de ajutor, numai bine Smile
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
lupulica, ti se pare tie ca am postat off-topic? Niste sedinte la psiholog ar avea sanse sa rezolve unele probleme de intelegere. Toate postarile mele din acest topic au fost strict legate de contraventie si de reclamatie.

Succesuri la stana! Mai sunt si oi proaste.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Big IGNORE!Lasa-ne, lasa-ne...Multam de urari!
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
1.Rubrica mentiuni, lasata "goala", anuleaza procesul verbal.
2.Nu conteaza cat iti da militianu amenda, tu platesti minimul. (stiu ca este o rubrica undeva si scrie ca "ma achit sa platesc minimul amenzii, bla bla
gresesc?
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
ExpressVectra a scris:dap este sens unic acolo luni sau marti am sa merg pe la politie sa vedem


Au trecut zilele cand spuneai ca treci pe la politie. Ai fost? Rolling Eyes
Skip ads

  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Actele sunt pregatite . Nush daca reusesc azi sa le depun dar Luni cu siguranta. postez aici cum suna contestatia dupa ce o mai analizez odata
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Asteptam textul tau si rezultatul...Destul cu 1,x,2...
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
respected a scris:1.Rubrica mentiuni, lasata "goala", anuleaza procesul verbal.


Rubrica n-o va lasa tov.-ul goala, va scrie "nu s-au facut obiectiuni". Deci, trebuie sa faca contravenientul obiectiuni, asa cum spunea cineva mai sus
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Dan56 a scris:
respected a scris:1.Rubrica mentiuni, lasata "goala", anuleaza procesul verbal.


Rubrica n-o va lasa tov.-ul goala, va scrie "nu s-au facut obiectiuni". Deci, trebuie sa faca contravenientul obiectiuni, asa cum spunea cineva mai sus

Poti incerca...cateodata tovarasul poate uita sa o completeze...s-a mai intamplat, crede-ma.
Skip ads

  • alex_rx

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
respected a scris:1.Rubrica mentiuni, lasata "goala", anuleaza procesul verbal.
2.Nu conteaza cat iti da militianu amenda, tu platesti minimul. (stiu ca este o rubrica undeva si scrie ca "ma achit sa platesc minimul amenzii, bla bla
gresesc?

Corect. Rubrica Mentiuni lasata necompletata duce la anularea procesului verbal( este vorba de conditiile de fond si forma pe care trebuie sa le indeplineasca procesul verbal, a se vedea OUG 2/2002 privind regimul juridic al contraventiilor).
Cat despre faptul ca nu conteaza faptul ca nu conteaza cat iti da nenea militianu Wink nu prea sunt de acord.
Ce te faci daca iei o amenda joi, iar vineri nu te poti prezenta sa o platesti( in termenul prevazut iar de OUG2/2002)?
Dar daca o iei vinerea?
Rubrica despre care vorbesti este in continuarea celei in care se stabileste amenda si iti da un termen de 48 ore.
Nu vorbesc din auzite.
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
alex_rx a scris:
respected a scris:1.Rubrica mentiuni, lasata "goala", anuleaza procesul verbal.
2.Nu conteaza cat iti da militianu amenda, tu platesti minimul. (stiu ca este o rubrica undeva si scrie ca "ma achit sa platesc minimul amenzii, bla bla
gresesc?

Corect. Rubrica Mentiuni lasata necompletata duce la anularea procesului verbal( este vorba de conditiile de fond si forma pe care trebuie sa le indeplineasca procesul verbal, a se vedea OUG 2/2002 privind regimul juridic al contraventiilor).
Cat despre faptul ca nu conteaza faptul ca nu conteaza cat iti da nenea militianu Wink nu prea sunt de acord.
Ce te faci daca iei o amenda joi, iar vineri nu te poti prezenta sa o platesti( in termenul prevazut iar de OUG2/2002)?
Dar daca o iei vinerea
?
Rubrica despre care vorbesti este in continuarea celei in care se stabileste amenda si iti da un termen de 48 ore.
Nu vorbesc din auzite.

weekend-ul nu este luat in calcul
deci mergi luni si platesti tot minimul
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nu era vorba de plata sau nu in 48 de ore care face ca amenda sa fie injumatatita.
Pentru unele contraventii sau chiar pentru toate exista un minim si maxim de amenda : de ex blocarea circulatiei se poate da intre 540 RON si 810RON(sa zicem, nu mai stiu exact maximul). Ideea e ca daca iti da 810 RON, tu poti plati minimul amenzii, adica 540 RON. in 48 ore, 270 RON.

Sambata si duminica nu se iau in calcul. Ai luat amenda joi, luni poti sa platesti, te aflii tot in cele 48 ore.

*daca gresesc in legatura cu prima idee, corecati-ma.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
In prima parte, ideea e buna dar mai greu cu exprimarea. Se plateste in 48 ore jumatate din minim si nu minim. Sunt si situatii in care nu se poate plati jumatate din minim.
Partea a doua este gresita. Atat amenzile primite joi cat si cele primite vineri si sambata se achita cel mai tarziu luni. Termenul de 48 ore nu se calculeaza pe zile lucratoare ci pe ore, incepand de la ora "0" a zilei imediat urmatoare celei in care ai fost sanctionat. Daca termenul expira intr-o zi nelucratoare, se prelungeste pana la finele primei zile lucratoare. Amenda primita joi are termen de plata sambata si se prelungeste pana luni. Amend primita vineri are termen duminica si iar se prelungeste. Cea de sambata are termenul luni si nu se mai prelungeste fiindca s-a finalizat intr-o zi lucratoare.
  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Noutati, expresse?Ca abia de ne-ncalziram!
  • PALLL

  • Mesaje scrise: 483
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 1,6 16v x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Asteptam degeaba.@ExpressVectra--daca ti-a suspendat permisul sa stii ca aici pe forum nu esti suspendat Laughing
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am depus contestatie asteptam primul termen .
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Primul termen este pe 29.04.2010 pana atunci permisul mi-a fost restituit!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR