Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
a-si incerca eu pe astra G y20dth
Skip ads

  • catalin.berbec

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20hdt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
raku21 a scris:a-si incerca eu pe astra G y20dth

s-a dat pe bucuresti.
  • catalin.berbec

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 y20hdt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am aplicat si eu metoda propusa initial si am folosit un card bancar, l-am taiat si l-am prins cu un autofiletant.
Vreau sa zic ca merg de trei zile, nu mai are pic de joc, e suppeeerr, si parca e noua. Smile
recomand cu incredere metoda.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Foarte practica salutia. Am incercat si eu ieri de curiozitate si chiar functioneaza ... ramane sa gasesc materialul potrivit si sa ma pun pe munca ... Smile
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am confectionat asa zisa piesa minune (pt ca este foarte scumpa si ne maninca zilele)Urmeaza sa o montez pe masina dar sa mai dea caldura.Materialul folosit este poliamida

atasez poze

  • Famke

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Buna .Am o CORSA B 1995 si am schimbatorul la fel ca cel din pozele lui Ciucurean si Stocariu .A mai intrebat cineva,cum se demonteaza maneta ? Am vazut pe undeva aici pe forum acest tip de schimbator demontat (poze) dar nu erau explicatii despre demontare.Stie careva? As vrea sa adaug si eu ceva material sa scot jocul - 0,5-0,8 mm si sa si pun vaselina acolo.Am probleme cu bagatul in treapta a 1-a ,cu celelelte e OK. P.S.Mi se pare ca lumea cam incurca denumirile ,parerea mea."NUCA" e bila de jos de pe maneta care intra intr-un fel de bucsa .Se spune angrenaj cu nuca orice e format dintr-o "bila" si un corp lagar. La capatul manetei unde punem mana e manerul sau maciulia ,probabil are o denumire exacta (sa zica cine stie ) si cine zice "nuca" induce in eroare.
  • Famke

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Gabiopel cum ai reusit sa dai pe interior forma sferica care culca pe nuca?.Arata bine piesa si daca materialul e rezistent la uzura este excelent.Felicitari!
  • keopsss

  • Mesaje scrise: 1,516
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2007

  • Mesaj Privat
catalin.berbec a scris:Am aplicat si eu metoda propusa initial si am folosit un card bancar, l-am taiat si l-am prins cu un autofiletant.
Vreau sa zic ca merg de trei zile, nu mai are pic de joc, e suppeeerr, si parca e noua. Smile
recomand cu incredere metoda.

A inceput si a mea sa aibe un pic de joc,as vrea sa stiu cum ai pus cardul bancar Rolling Eyes ,eu ma gandesc sa iau eu bila de ping-pong,si sa umplu spatiu de jur imprejur.
Sanatate!
Skip ads

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
NU bila se uzeaza, se uzeaza piesa in care intra si care vine turnata pe tija de comanda. Solutia cred ca ar fi bucsarea ei cu teflon sau ceva plastic. Eu am avut peste bila si cauciuc si aluminiu de la cutie de bere. Momentan am renuntat, dar studiez problema cu bucsatul.
Astept si rezultatul colegului gabiopel. (in masina nu e frig Smile poate o montezi)
Cine nu stie sa dea maneta jos, sa ridice mana si ii explic eu aici ca e simplu.
  • Famke

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Stocariu imi spui si mie te rog cum se demonteaza maneta schimbatorului de viteza ?
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Explica si la eu te rog Smile
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
In pagina 3 este o poza in postul meu. Acolo este o sageata rosie. Un pic mai jos se vede o clema de culoare inchisa. Aceea clema este cheia problemei. In partea de sus vine prinsa peste axul manetei, iar in partea de jos are bolt care intra prin axul manetei. Trebuie sa impingeti clema spre partea stanga pana se declipseaza de pe maneta si apoi sa trageti spre spatele masinii ca sa iasa boltul. Apoi maneta iese in sus.
Ce am explicat eu aici nu cred ca este foarte stiintific dar daca ajungeti la masina si va uitati va dati seama imediat la ce m-am referit. Oricum daca mai trebuie mai va stau la dispozitie cu alte explicatii necesare demontarii manetei.

In pagina 2 se vede si mai bine in pozele colegului cicurica
Skip ads

  • Famke

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc Stocariu ! Am sa incerc cat de curand.Banuiesc ca acea clema e aia de jos de pe acel "ax" transversal patratos ,de sub nuca .
  • tudor-d

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Si la mine schimbatorul isi capatase joc ,in viteze intra bine, rezolvarea a venit foarte simplu, am bagat intre nuca schimbatorului si bucsa exterioara un colier din plastic pe care l-am strans sa se miste. Rezultatul: jocul manetei e zero acum. Toata treaba a durat 3 minute.
  • Famke

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1995 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da e o idee buna Tudor-d .Doar ca la mine e destul de mic jocul,acum dupa ce am pus plasticul acolo e si mai mic si totusi intra greu in 1-a.Banuiesc ca e problema la bucsele de la timonerie in partea de la motor.Ori scot cumva jocul(alte bucse ) ori schimb acel subansamblu,desi am auzit ca e cam scump.cateva sute.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Famke a scris:Da e o idee buna Tudor-d .Doar ca la mine e destul de mic jocul,acum dupa ce am pus plasticul acolo e si mai mic si totusi intra greu in 1-a.Banuiesc ca e problema la bucsele de la timonerie in partea de la motor.Ori scot cumva jocul(alte bucse ) ori schimb acel subansamblu,desi am auzit ca e cam scump.cateva sute.


Daca e jocul mic fa-i reglajul timoneriei si ai scapat de probleme, e cazul ideal.

Tudor se poate o poza? sau ceva mai detaliat ca suna bine ideea. Te rog!
  • tudor-d

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am facut azi 2 poze cu telefonul. \
Sper ca se intelege ceva.
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
salut
va prezint cum am reparat timoneria ( vectra b )
am facut o bucsa din teflon
care intra fest incarcasa timoneriei la fel si nuca manetei
cota de interior a bucsei este cit nuca schimbatorului , doar partea de sus este mai mica ca sa poata sa se clipsezefunctioneaza perfect ,ca noual


Ultima modificare facuta de xmary la Vin 18 Feb, 2011 7:46 pm
  • xmary

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2008

  • Mesaj Privat
bucsa a fost facuta dupa cea originala numai ca acum nu cred ca mai are moarte.
nu mai am joc in maneta. treapta 1 intra perfect
  • chybryt

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Bravo colegu buna treaba, asta este boala lor in timp capata joc...de unde ai luat materialul necesar si cat te-a costat daca esti amabil?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR