Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
pistonas blocat sau culise blocate
siguranta de sarma care tine etrieru pe suport mai este la locu ei,sau ai placute cu acea siguranta
uite ceva care te poate ajuta
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=76009
pune o poza cu etrieru montat pe disc,poate ai discu prea uzat,sunt mai multe cauze
Skip ads

  • kippy90

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Discul nu este uzat , am verificat.
Etrierul este la fel ca cel din poza,nu cu siguranta,ci placutele au siguranta de sarma care le tine pe etrier.Astazi dupa ce am umblat iar am luat masina la ture.Am mers vreo 20 de min , am pus cateva frana ,la semafor am stat cu piciorul pe frana , toate in vederea incercarii....am ajuns inapoi in parcare, roata rece...am ridicat masina pe cric si am invartit de roata si se misca liber...
Sa se fii rezolvat doar prin curatarea care am facut-o a 2 a oara ,exact cum am descris in postul de mai devreme?
O sa mai fac in scurt timp un drum mai lung si o sa vad atunci.
  • Daniel21

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 CTDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.

Am si eu un Opel Astra G 2003 - am schimbat acum vre-o 6 luni placute, discuriri, etrieri si tot se blocheaza etrieriul pe stanga fata si se incinge foarte rau geanta (am maxim 9000 de km facuti de cand le-am schimbat pe toate). Fenomenul apare rar, odata la 2 - 3 luni dar este deranjant si periculos mai ales daca plec la drum lung. Partea proasta sau buna este ca isi revine singura dupa o noapte Smile, a doua zi merge foarte bine iar daca merg cu ea in service cei de acolo spun ca totul functioneaza normal. Au pomenit ceva de unitatea ABS, posibil sa fie de aici o problema.

Aveti idee ce pot face in aceasta situatie ? Ce sa le cer celor din service sa verifice? (nu sunt genul care sa o desfac singur, mai ales la o chestiune atat de importanta cum este frana)

Multumesc.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
schimba furtunu de frana,posibil sa se fi rupt pe interior si de aici problemele
Skip ads

  • LAndreiVlad

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Va salut, am si eu problema in momentul de fata, m i se incinge roata dreapta fata si mai am de mers 20 de km pana sa ajung acasa. Ar fi ok sa merg asa cu ea pana acasa? Menționez ca e un opel astra g din 99.
  • budara

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Va salut! Am o problema MARE.Am un Opel astra 1,7 dti din 2003. Se incinge roata dreapta fata la drumuri mai lungi.Am schimbat placute,discuri set garnituri etrier,conducte frina,furtunuri la service.Mecanicul mi-a zis ca trebuie sa schimb etrierul.Citind pe forum ca se poate curata l-am dat jos si l-am curatat eu,cu peria de sirma cu sabare,etc.Vopsit e ca nou.La montaj am observat ca mecanicul insurubase ghidajele pe care aluneca etrierul (coloneti am aflat ca se numesc) iar pe unul din el prinsese filetul gresit si nu mai erau paraleli.Am largit gaura si am pus un elicoil si l-am adus la pozitia initiala.Dupa aceasta lucrare am fost lq un prieten la ITP si mi-a pus masina pe stand si aveam aceleasi valori la ambele roti.La drumuri scurte nu se incinge insa am facut un drum mai lung si a trebuit sa ma opresc caci se incinge din nou.Daca ma duc iar la mecanic o sa-mi spuna ca trebuie sa inlocuiesc pompa de frina sau ABS-ul.Ori am inlocuit cam tot sistemul si ea tot are aceleasi simptome.Pompa daca ar fi defecta s-ar intimpla la ambele roti,zic eu dupa logica mea.Deci sunt in ceata total.Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat ?Va multumesc anticipat.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Schimbã etrierul, cu unul nou(sau chiar recondiționat de producãtor), aș zice(nu e o avere). El e suspectul de serviciu. Faptul cã l-ai vopsit și curãțat și, zici tu, ”e ca nou”, e fix egal cu ZERO: etrierul își face treaba cu interiorul(și piesele de-acolo), care în cazul tãu par a fi afectate(ai schimbat garnituri, dar nu e suficient, poate fi afectat pistonul sau alezajul din etrier, toleranțele sunt foarte strânse, dacã nu ai scule și experiențã nu prea ai șanse sã repari ceva...).
  • budara

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2003 Y17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2007

  • Mesaj Privat
bibu16 v, multumesc pentru raspuns.Cind am spus ca l-am curatat si am bagat pistonul a intrat usor cu mina. Rasucit pe garniturala fel merge usor.Cind se incinge roata o dau jos si bag o surubelnita intre placuta si disc si merge sa desprind placuta de disc.Concluzia logica este ca nu pistonul se blocheaza in etrier.Am sa fac si o proba sa vad daca dau drumul la aerisitor se deblocheaza.Cert este ca esti al 3 -lea care imi spune acelasi lucru si-ti multumesc dar logica ma face sa-mi mai pun intrebari. Daca ar fi din supapa din pompa ar trebui sa se mai incinga si roata cealalta.ABS nu prea stiu cum functioneaza ca am observat ca atunci cind pun frina mai brusc masina derapeaza.Si nu simt acele intreruperi de frinare.Cind am avut-o in service si i-a schimbat conductele,furtunele, lichidul, discuri,placute,kitul de garnituri etrier ,mi-au spus ca au curatat tot sistemul insa stiu cum se minte in service.De aceea m-am apucat eu sa desfac sa constat eu si asa am observat acele ghidaje ca nu erau paralele.Elicoilul daca nu a fost pus in asa fel sa fie paralel cu celalalt ?Fiind un trapez este normal sa blocheze etrierul pe latura mare si sa-mi dea anomalia asta.Asta ar insemna ca trebuie sa schimb fuzeta cu totul.Cumparind, etrier,pompa sist.ABS si ea sa-mi faca la fel ar fi niste costuri cam mari.De aceea am apelat la forum crezind ca a mai intilnit cineva acest defect.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ptr puțin..
ÃŽn altã ordine de idei, e posibil sã ai dreptate...citeam pe un alt topic despre o problemã similarã...soluția a fost ABS schimbat. Obiecția ta cã ar trebui sã blocheze (și) cealaltã roatã (probabil tot fațã ai vrut sã zici) nu e viabilã ptr cã nu așa funcționeazã sistemul de frânare, ci este un dublu-circuit în X, deci în cazul de fațã ar putea bloca roata în diagonalã, dar fiind pe spate, e mai greu de sesizat, cred...ÃŽn plus, pare cã nu îți funcționeazã ABS.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR