Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut .Am o problema cu geamurile din fata.Nu mi le ridica pina sus si la viteza imi vijie vintu si e destul de deranjant.sau cind o spal cu jet imi intra putina apa.Cele de pe spate mi le ridica perfect dar pe fata ar mai trebui vreo 2-4 mm.
A mai patit cineva asta sau stie cineva ce as putea sa fac.Se poate regla cu testerul sau trebuie sa desfac portiera si e vreun sistem de reglare a geamului inauntru portierei.Daca e in portiera ce trebuie strins si cum se scoate fata portierei pentru a nu deranja inchidera centrlizata sau altceva.
Multumesc anticipat de ajutor.
omega 2500,x25dt,1998.
  • aharpa

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Omega 1999 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salut.Trebuie sa dai jos capitonajul de pe usa.Este prins in suruburi ingropate in materialul capitonajului de jur imprejur plus trebuie sa dai jos manerul de plastic care este prins cu 2 cleme unde mai ai un surub si acea tija care iti indica ca usa este deschisa sau inchisa.Asta se da jos prin scoaterea blocajului de culoare rosie cu o surubelnita fina dupa care vezi un surub.Dupa ce ai dat jos capitonajul sistemul de antrenare al geamului este prins parca in 3 surube si este de forma unui arc de cerc dar pe o parte este dintat.Acest arc de cerc este antrenat de motor.Cu capitonajul luat actioneaza geamul si vezi unde se opreste in partea de jos (deschis).O sa fie necesar ca acel arc dintat sa fie reglat chiar la capat pt ca atunci cand geamul ajunge sus sa mai fie cursa pe arc.Cred ca ai inteles.Eu cred ca este uzata dantura de pe arc.Dupa reglaj vezi unde se opreste arcul in ambele pozitii, inchis si deschis.La mine a fost uzat arcul pe capat si din cauza asta nu era perfect inchis.Pt reparatie trebuie luat acel arc jos si vine cu tot cu sist de antrenare si trebuie blocat geamul mecanic sa nu cada jos.Nu este asa complicat precum acest mimi roman dar trebuie sa aiba cine sa refaca coroana dintata.Ai grija sa demufezi sistemul de reglare automat al oglinzilor si cei 2 papuci de la lampa de pe usa + difuzoarele.Nu o sa ai treaba cu inchiderea centralizata din cate imi aduc eu aminte.Multa bafta.
  • Edy

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: J"em
  • Masina: Omega 1998 X25td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Inainte sa faci demontarea usi (asa cum ti s-a propus )iti propun sa mai incerci ceva :
Coboara geamul apasand continu pe butonul geamului pana la deschiderea totala ,dupa care fa la fel si pe inchdere.
Intai coborare si apoi inchidere . S-ar putea sa fie destul asta . Succes
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mersi de raspunsuri.voi incerca amindoua variante.
  • cip opelomega

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Omega 1998 X25TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat doar prin ridicarea celor doua suruburi care de fapt cred ca sunt lasate anumit pentru asa ceva.au o toleranta destul de mare si in sus si in jos.
Rog un moderator sa inchida topicul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR