Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • cipm

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Rog pe cei care cunosc sa-si spuna parerea.
- care din motorizarile din titlu (1.5 dci 65Cp Clio si 1.3 cdti 70 CP) este considerat mai fiabil si cu cele mai putine probleme.
Ma intereseaza fiabilitatea si mai putin comparatiile ca unul este mai lenes decat celalalt.
Mersi.
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca suntem pe forum Opel cred ca toata lumea o sa zica de cdti lucruri bune.
Totusi...nu putem compara CDTI-ul care e de generatie noua si e folosit cam de 1 an de zile maxim cu DCI-ul de pe Renault care are ceva vechime in spate. Cel mai bine ar fi sa intrebi pe cineva care are cunostinta despre DCI uri pentru ca CDTI urile inca nu si-au tras parleala. Totusi...nu cred ca ar exista o diferenta de fiabilitate. Eventual diferenta e cost a pieselor intre cele 2 motoare .
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
... eu as' merge pe cdti macar si pentru faptul ca este mai silentios decit mai vechiul dci ...
  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Inca un nehotarat intre o masina nemteasca si una frantuzeasca... No offence, nu vreau sa crezi ca am idei fixe de genul "numai nemtii stiu sa faca masini" etc, dar nu are rost comparatia. Poate vrei sa te gandesti la o comparatie intre un CDTI si un D-4D (toyota). Wink
Skip ads

  • cipm

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
eu a scris:Inca un nehotarat intre o masina nemteasca si una frantuzeasca... No offence, nu vreau sa crezi ca am idei fixe de genul "numai nemtii stiu sa faca masini" etc, dar nu are rost comparatia. Poate vrei sa te gandesti la o comparatie intre un CDTI si un D-4D (toyota). Wink


Nehotarat din motive financiare:
- pretul (oferta) la Corsa este sub cel a lui Clio III, la care ma atrag dotarile. Clio este cam sec si cu niste preturi de speriat la dotarile suplimentare (ex. un radio-cd cu 337 CIP) si niste tarife cam mari la service si livrare (ex. la livrare mi se mai cer 120E fara tva pentru pregatire=numere rosii, cartea masinii)

si din necunoastere:

- nu stiu exact care este diferenta tehnica intre un CDTI si un DCI si care ar fi mai fiabil in conditiile noastre de motorina si drumuri. Sa spun cinstit m-am cam ingrozit cand am vazut cureaua de distributie (probabil la fel este la DCI...) de la Opel asa expusa fara cea mai mica aparatoare. Nici nu vreau sa ma gandesc la ce s-ar intampla daca ar intra o pietricica intre ea si rotile dintate.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
ai dreptate cu necunoasterea Embarassed
uite aici mai multe detalii de motor http://www.gmpowercomponent...6vecotecCorsa.htm

- distributia e pe lant (ce nu poate fi lasat la vedere ca trebuie uns de ulei)
- ce ai vazut e probabil e cureaua de accesorii care este la vedere cam la toate motoarele.
  • foca montana

  • Mesaje scrise: 855
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Corsa cu siguranta man. masini mai nasoale ca renoul nu am vazut (a se include si dacia aici).

cdti way better than dci
  • cipm

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2006

  • Mesaj Privat
chiciuc a scris:ai dreptate cu necunoasterea Embarassed
uite aici mai multe detalii de motor http://www.gmpowercomponent...6vecotecCorsa.htm

- distributia e pe lant (ce nu poate fi lasat la vedere ca trebuie uns de ulei)
- ce ai vazut e probabil e cureaua de accesorii care este la vedere cam la toate motoarele.


Da, ai dreptate. M-am uitat acuma in poza si aceea este cureaua pe care am vazut-o.

Cat despre lantz... nush ce sa zic. Dealer-ul a zis ca distributia este pe curea. Or fi motoare diferite... sau seller-ul nu stia ce vorbea?
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Salutare, din cate inteleg problema este legata de alegera marcii, referitor strict la motor l-as alege pe cel de la Opel doarece la cilindreea respectiva Renault scoate putini caluti (ceea ce poate insemna o fiabilitate mai mare). Trebuie sa recunosc ca avem la ora acutala in exploatare masini cu 140000 km pe Clio-uri 1.5dCI care au mers fara nici o problema mecanica la motor/cutie.
Daca m-ai intreba ce as alege intre Corsa noul Clio III as raspunde ferm Corsa dar ma tem ca diferenta intre ele o vei observa dupa un timp Smile
Te pot ajuta cu un dreive test Smile daca te grabesti in zilele urmatoare
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Pai eu am Clio Extreme 1,5 DCI 80 c.p. si pot sa spun ca se misca nemaipomenit,asta e masina familiei de oras,sprintena,economica si fiabila,mai fiabila decat Zafira de noua ! Sad
Are performante notabile pentru un Diesel 12,2 sec/100 km/h,iar
consumul dat afara 3,6/urban 5,3 l/100 km !!!
Intr-adevar Dci-ul de 65 c.p. a avut ceva robleme,dar s-au rezolvat intre timp,pana sa se puna 9k9 pe Logan.Cel de 80 c.p. este un vis,dar pe Clio,nu pe Megane,pe Megane e bun ala de 100 c.p.
  • masca

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu sunt un fan inrait opel, dar pot sa-ti zic sigur ca ai mai multe satisfactii intr-un Astra H decat intr-un Clio, despre motor, al meu are 40.000km il am din octombrie 2004 si nu a avut nici un fel de probleme (singura chestie e ca i s-a dus freonul de doua ori la aerul conditionat) pe cand la unul din prietenii mei cu Clio s-a mai stricat cate ceva, a inceput sa troncane. Diferenta dintre nemti si francezi se vede, eu mai am un citroen xsara care lafel a inceput sa troncane se mai strica cate ceva la motor. Intr-adevar ai performante mai bune in clio, dar mai gandestete la ceva, securitatea in opel este mai ridicata decat in clio.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Clio bicorp are 4 stele la crashtest,nu vorbim de Symbol care nu se stie exact daca a fost testat(poze am vazut,dar nu se stie cate stele are).Astra H parca nu are 5 stele...
Skip ads

  • eu
  • ***
  • 712 mesaje
  • din 15 Jun 2004
  • Astra 2006 Z16XEP
  • Bucuresti
  • eu

  • Mesaje scrise: 712
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Astra H = 5 stele
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Corect,am spus ,,parca'',dar acum mi-am adus aminte ca are 5 stele.In acest caz ar trebui facuta o comparatie intre Astra H si Clio 3,ar fi mult mai corecta.Clio3 a iesit si ,,masina anului 2006'' si are si 5 stele la crashtest.
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Comparatia intre Astra H si Clio 3 e cam ca si comparatia dintre cocos si curcan. Astra H bate la fund si Megane II faza II si voi comparati Clio cu Astra H? Cat despre mine, desi Clio 3 vine cu inovatii interesante, optez pentru Corsa 1,3l.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ceea ce nu stii este ca Renault Clio (vorbim de bicorp)este mai fiabil decat Megane 2.Desi aveam Zafira,cand am cautat o masina pentru sotie,am ales intre Corsa 1,3 dtci si Clio Extreme.A castigat ultimul,cu motor de 1,5 DCI 80 c.p.si mult mai multe dotari.
  • DrK
  • *
  • 16 mesaje
  • din 20 Feb 2007
  • Astra CDTI 120CP
  • Bucuresti
  • DrK

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra CDTI 120CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2007

  • Mesaj Privat
turatii a scris:Comparatia intre Astra H si Clio 3 e cam ca si comparatia dintre cocos si curcan. Astra H bate la fund si Megane II faza II si voi comparati Clio cu Astra H? Cat despre mine, desi Clio 3 vine cu inovatii interesante, optez pentru Corsa 1,3l.


ce zici tu daca ai da niste motive pentru afirmatiile astea gratuite??
sincer cred ca nu ai condus mai mult de 20 de km un megane2(bicorp made in france) ...
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Drk are dreptate, conteaza unde si pentru cine este fabricata masina, toti producatorii au linii diferite pentru est si vest.
Meganul de 1,5 dci mai sprinten decat astra h 1,7 cdti( nu cel de 100cp), consumul meganului este vizibil mai mic, franarea este beton la megan. Plastic au amandoua, iar de greierasi apar la toate masinile cu plastic in habitaclu. Ce este adevarat, motoarele dci au sensibilitate la calitatea motorinei, din cauza pompei delphi-americana- probleme intalnite si la forduri
  • opelsan

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2007

  • Mesaj Privat
ahhhh... uitam sa spun: Clio 3 are 5 stele la crash test, iar clio II este o masina foarte fiabila, ma refer la cel frantuzesc-bicorpul, este foarte economic, sprinten si daca nu mergi cu el la reno vei gasi niste preturi la consumabile de nu-ti vine sa crezi- ex: placute frana ferodo 65 ron setul!
  • Yira

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Ascona 1987 16N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Bun motor 1,3 cdti/70 cp; nou ( fata de cel frantuzesc) premiat in 2004 ( daca nu ma insel)

O singura problema ,insa: nemtii nu au nici un aport la el, cu exceptia banilor ,desigur ; majoritatea stiu ,probabil, vorbim de motorul 1,3 multijet /70cp FIAT , aici ; cei de la Opel ,doar l-au cumparat si l-au pus pe anumite modele( inclusiv pe noul Corsa)
De bun , e bun, de aia a fost premiat; de altfel ,e folosit si pe Suzuki Ignis, si probabil si pe alte masini.

Nu o data am auzit ce mandri erau unii posesori de Corsa ( modelul nou) de motorul lor diesel, silentios,laudand tehnologia germana....
In urma cu cativa ani, aveau mare dreptate...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR