Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Vulturica2004

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Campina,Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
am un opel zafira din 2002 si de cateva zile ia viraje mai greu, ce poate avea? am inteles ca pompa servo.....unde as putea sa o repar sau sa cumpar una noua! va rog sa ma ajutati urgent !
Skip ads

  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
verifica in primul rind nivelul uleiului de servo..
vezi insa ca e super inghesuit locul, trebuie sa bagi mina undeva in spaptele filtrului de aer si a tubulaturii (care are si debitmetrul..) si sa desfaci cu grija capacul sa nu-l scapi
daca cedeaza pompa ar fi trebuit ca la cxapat de cursa sa ai niste zgomote super nasoale..
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
ca tot veni vorba ... de servo ... chiar daca nu am zafira ... ma bag si eu ...
cand ajung la cap de cursa stanga sau dreapta se aude ceva ca si cum ai sufla printr-un pai intr-un pahar cu apa ... este normal sau sa imi fac probleme?
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
shi a mea face la fel... (incep sa-mi fac griji)
Skip ads

  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
La capat de cursa intra in functiune o supapa de limitare si se aude cateodata pe masinile mai vechi. La mine nu am remarcat asa ceva.
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
adica nu e asha grav sau... ma lasa in drum?
  • SHARANEL

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: bn
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2006

  • Mesaj Privat
la mine a fost slabita cureaua de pe pompa de servo si in capat de cursa patina si scotea un zgomot naspa.

Am schimbat cureaua si totul a revenit la normal. Nu am Zafira, dar principiul e acelasi.
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
de ce ai schimbat-o daca era numai slabita?
Skip ads

  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
SHARANEL a scris:Nu am Zafira, dar principiul e acelasi.


Principiul nu-i la fel pentru ca pompele de pe Zafira, ca dealtfel cele de pe Astra G, nu sunt pompe mecanice antrenate prin curea, ci pompe electrice actionate de motorasul lor propriu. De obicei cand se spune ''pompa electrica'' se face referire la intregul format din rezervor-pompa-motor.
Defectele pot fi:
-alternatorul nu mai incarca, pompa nu mai are suficient curent.
-motorul pompei ars. Este capsulat si nu se pote inlocui separat, se schimba pompa intreaga, adica rezervor-pompa-motor (ca in foto).




Ultima modificare facuta de trami la Lun 05 Jun, 2006 1:16 am
  • SHARANEL

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: bn
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2006

  • Mesaj Privat
@styx: pentru ca fostul proprietar a intans deja la maxim cureaua, deci nu mai aveam unde sa o intand. Si cureaua veche avea crestaturile de pe partea interioara polizate, si prezenta semne evidente de imbatranire. Curea originala VAG, deci foarte probabil sa fi fost la datorie din 1998.

@trami: "mea pulpa" atunci. Ma bucur cand cineva documentat ma contrazice cu argumente. Am banuit doar ca principiul e acelasi, dar se pare ca a fost o presupunere gresita. Nu stiam ca Zafira are servodirectie electro-hidraulica.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sharanel... daca te duceai pe linkul din semnatura lui trami vedeai ca nu e doar documentat... e "tata lu' directii" !! Wink
daca e pe forumul asta cineva la care sa apelezi in orice gen de problema sau informatie vizavi de directie apai numa' el e cel mai avizat...
(io tot bag reclama gratis ca poate mi-o iesi si mie d-o verificare moca....
Wink Wink )
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
zafirul, multumesc. Tatii directiilor au fost altii, eu doar batatoresc drumurile lor. De-o verificare moca ti-a iesit mai demult, ti-am mai spus si in particular, dar daca o tii tot asa poate iese si de-un bilet la F1 la Imola.

sharanel, nu-ti face probleme, suntem aici sa ne contrazicem si sa progresam.


vulturica 2004, ne-ai aruncat un os (de ros) si-ai disparut? Inteleg, disperarea era mare, dar ai rezolvat pana la urma?
Skip ads

  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
... pana la urma nu prea m-am lamurit ... bolboroseala de la capat de cursa este un motiv de ingrijorare Question
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
stai linistit trami... nu-mi place sa fac reclama pt ca nu vreau sa sune a linguseala...
insa banuiesc ca pt forumistii mai noi faptul ca unul cu state vechi (ca mine Wink ) apreciaza pe cineva nu poate decit sa foloseasca.
Atit utilizatorului care a pus problema cit si a celui care o rezolva- in cazul de fata - tu.

eu nu pot decit sa constat ca desi ai posturi putine ele sint extrem de "la obiect" si au lamurit multe -sa zicem- nedumeriri, si aici ma includ si cu nedumeririle mele...
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Laur45, verifica nivelul uleiului de servo, probabil va trebui sa completezi. La Bogdanene aceasta era cauza bolboroselii, daca imi aduc eu bine aminte...
  • ROSCA DANIEL

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2005

  • Mesaj Privat
si eu am avut probleme cu pompa de servo la zafira mea si am cumparat una noua care este 35000000 in germania iar daca vrei una sh sa stii ca stiu pe cineva care are sigur ce iti trebuie tie iti dau nr de telefon daca vrei
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
ROSCA DANIEL a scris:am cumparat una noua care este 35000000 in germania


Depinde de unde ai luat-o, si aici concesionarii cer 1000 de euro pentru o pompa de-asta, dar se gaseste si mai ieftin. Eu le vand la 560 euro si mai pot face un pic de discount.
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
am verificat nivelul lichidului de la servo si pe "jojuta" din prelungirea capacului nu apare nimic ... maiandrei si zafirul au zis miercuri la intalnirea de la anador ca asta ar putea fi cauza bolboroselii ... asa ca am purces in cautare de lichid de servo si am gasit la juma de litru un lichid de la 2+2 ... o fi bun ... ce ziceti ... in special Trami ... daca are un sfat ... ce bine ar fi
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
N-am vazut niciodata cu ochii mei un bidon de 2+2. Scrie pe el ATF? Mi se pare ca chiciuc stie mai multe despre uleiul asta, poate ne spune el.
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu am pus din asta 2+2 si nu au fost probleme....si am gasit numai la juma' de litru peste tot
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR