Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • b0d_y

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut lume ...

stiti cumva daca merita sa dau banii pe un electric turbocharger cu filtru de aer? [ http://www.srz.ro/pagini/Tu...al%20electric.htm ] ca vreau sa il pun pe un opel tigra de 1.6 Evil or Very Mad

sau alte idei ce as mai putea sa ii fac sa manance putin mai rau pamantul

se va simtii vro diferenta ?

cati ponei voi castiga in plus ? Embarassed


va multumesc !
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
S-a mai discutat subiectul. Concluzi a fost ca aceste feoane nu fac decat sa stranguleze tubulatura de admisie.
  • b0d_y

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:S-a mai discutat subiectul. Concluzi a fost ca aceste feoane nu fac decat sa stranguleze tubulatura de admisie.


deci acest turbocharger electric in timp o sa imi afecteze intreaga masina ? dar macar se vor simtii cativa caluti in plus ? Embarassed

tin sa precizez ca masina a fost cumparata exclusiv pentru tuning si nu o voi tine mai mult de 1 an maxim 1 an jumatate


alte idei despre tuning la motor ? Smile
  • Andrash

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2007

  • Mesaj Privat
idei iti voi da ... de tine depinde cati bani doresti sa strici...
1. chip tuning/resoftare + filtru impreuna cu tubulatura K&N + sistemul de evacuare complet schimbat + bujii NGK iridium ... castigi aproximativ 20-30 cai putere (depinde daca ai tigra de 1.4 sau 1.6) ... aceasta este si varianta cea mai realizabila pentru majoritatea datorita pretului (sub 1000E)
2. turbo ... 4900E ... 190cp (motorul de 1.4) ... 230cp (motorul de 1.6)
3. C20LET ... 204 cai putere ... 1000E te costa motorul + manopera ...

s-ar putea ca preturile si valorile sa nu fie exact ce am spus eu aici pentru ca eu m-am interesat de aceste variante acuma 1 an si multe se schimba intr-un an ...

ah da .... and last but not lest ...
4. cumpara-ti honda mai veche cu vtec! (1.6vti - 160bhp)
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
b0d_y a scris: dar macar se vor simtii cativa caluti in plus ? Embarassed

Nu se vor mai simti nici cei ce i-a avut de la mama ei. Sistemele de supraalimentare nu se fac din plastic. La 5 euro/bucata am schimba turbinele mai des ca uleiul.
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
porcarii, chinezarii...pai daca la presiunea turbinei mie mi s-a fisurat galeria, care e din fonta, iti dai seama ce boost iti ofera tampenia aia din plastic! ca idee, poti sa iti pui o elice din aia de ne invata la gradinita sa facem din hartie colorata si sa alergam cu ele in mana. o montezi in spatele filtrului si da efecte. ar mai fi o varianta iei un ventilator din ala de era la sepcile care aparusera prin '95 si la fel, dai cu el dupa filtru...rupi asfaltu'
fi serios Laughing
  • Dr|ver

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1994 14 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Andrash a scris:idei iti voi da ... de tine depinde cati bani doresti sa strici...
1. chip tuning/resoftare + filtru impreuna cu tubulatura K&N + sistemul de evacuare complet schimbat + bujii NGK iridium ... castigi aproximativ 20-30 cai putere (depinde daca ai tigra de 1.4 sau 1.6) ... aceasta este si varianta cea mai realizabila pentru majoritatea datorita pretului (sub 1000E)
2. turbo ... 4900E ... 190cp (motorul de 1.4) ... 230cp (motorul de 1.6)
3. C20LET ... 204 cai putere ... 1000E te costa motorul + manopera ...

s-ar putea ca preturile si valorile sa nu fie exact ce am spus eu aici pentru ca eu m-am interesat de aceste variante acuma 1 an si multe se schimba intr-un an ...

ah da .... and last but not lest ...
4. cumpara-ti honda mai veche cu vtec! (1.6vti - 160bhp)
am una 1.4 merge chiptuning si resoftare la 1.4 ca eu nu am mai auzit asta ....toata lumea mi-a zis ca nu merge:-?
  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
cel care vinde asa ceva a fost dispus sa monteze asa ceva pe o masina si sa se faca test
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR