Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • emirela

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Ce trebuie facut cand cumperi o masina inmatriculata in Romania ? RAR , ITP, TAXE (Deci schimbara proprietar )
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pai, eu mi-am luat o dacie aproximativ acum o luna. Avea ITP-ul facut, am platit asigurarea pe 6 luni. Mai trebuie platita rovigneta si impozitul la primarie, odata pe an. Eu cam astea stiu...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Emirela, cumperi masina, faci contract V-C. Vanzatorul tre sa iti dea un tertificat fiscal, sau o adeverinta de la primarie/fisc (depinde daca e persoana juridica sau fizica) cum ca nu e dator la stat, CIV, talon (pe spatele caruia, la instrainat catre te trece pe tine. Cu hartiile astea la tine mergi la RAR sa iti faca certificat de conformitat (bagi 100 RON in portofel, stai linistit, ca nu ii aduci acasa). Apoi mergi la primaria de care apartii, sa te ia in evidenta. Acolo mai bagi 52 ron, parca. La primarie iti mai da o tidula pe care o adaugi la dosar, mergi la Politie, unde mai bagi 38 ron.
Si, ca sa nu te plimbi aiurea in zece directii, mergi la un birou de asta de acte (e plin de ele in Gheorghieni, pe langa politie) inainte de a merge la primarie. Mai bagi acolo 20 ron, da' iti fac acolo baietii dosarele, cu cate copii iti trebuie pentru fiece chestie, si ce acte tre sa dai la primarie, si ce acte tre sa iti dea primaria inapoi, si asa si pe dincolo si pe deasupra si mai departe.

In consecinta, dupa ce cumperi masina, mai bagi 200-250 RON
  • Iscander_88

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1999 Y16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Mersi eu in rpimul rand Smile Chiar trebuie sa ma intalnesc cu fostul proprietar sa rezovam cu actele, si nu stiam sigur ce trebuie. Mersi inca o data !
  • emirela

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Merci domnu ! Dau 1 bere cand vi cu masina Very Happy .
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR