Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ar fi vrut mami sa-si cumpere o mazda 2 pt ca ii place si ca pret si ca design si ca e micuta si as vrea sa stiu asa o parere obiectiva , din cate stiu modelele de prin 90 erau foarte fiabile , acum ce se poate spune despre fiabilitatea acestei masini : Mazda 2 motor 1.3 benzina ?

Stiam ca este acel mit despre piese scumpe la mazda , renault si peugeot dar la mazda pare-mi-se ca s-au mai reglat putin.
Skip ads

  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Nu ca as fi rau, dar nu ti se pare ca ai gresit forumul cu intrebarea asta? Cat de relevant va fi raspunsul cuiva care are treaba pe clubOPEL in legatura cu mazda?
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
jd3rul a scris:Ar fi vrut mami sa-si cumpere o mazda 2 pt ca ii place si ca pret si ca design si ca e micuta si as vrea sa stiu asa o parere obiectiva , din cate stiu modelele de prin 90 erau foarte fiabile , acum ce se poate spune despre fiabilitatea acestei masini : Mazda 2 motor 1.3 benzina ?

Stiam ca este acel mit despre piese scumpe la mazda , renault si peugeot dar la mazda pare-mi-se ca s-au mai reglat putin.

Pai din cate stiu, la mazda gasesti si motoare de peugeot.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
[quote="tiry213"]
jd3rul a scris:Ar fi vrut mami sa-si cumpere o mazda 2 pt ca ii place si ca pret si ca design si ca e micuta si as vrea sa stiu asa o parere obiectiva , din cate stiu modelele de prin 90 erau foarte fiabile , acum ce se poate spune despre fiabilitatea acestei masini : Mazda 2 motor 1.3 benzina ?

Stiam ca este acel mit despre piese scumpe la mazda , renault si peugeot dar la mazda pare-mi-se ca s-au mai reglat putin.

Intra si tu pe autokarma si verifica cateva piese. Despre fiabilitate nu stiu mare lucru. La o mazda am desfacut cateva lampi de numere, plafoniere si scria gm pe ele.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
La partea de design colaboreaza strans cu GM. Parca au si centru de design la Russelsheim.
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Silex a scris:Nu ca as fi rau, dar nu ti se pare ca ai gresit forumul cu intrebarea asta? Cat de relevant va fi raspunsul cuiva care are treaba pe clubOPEL in legatura cu mazda?


Nu ca as fi rau, dar nu ti se pare ca postezi doar pentru numar ?

Am postat pe acest forum pt ca vreau o idee obiectiva despre acest motor/masina . Ce crezi ca as fi aflat daca postam la mazda pe forumul lor ? Sincer !
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Nu ca as fi rau Very Happy daca vroiai obiectivitate te duceai pe softpedia forum care nu e un forum ce tine de o marca anume ( sau alt forum )
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Hai mai nu fiti rau cu el Laughing . Poate se razgandeste si isi cumpara Opel daca il convingem Laughing . Mie nu imi place Mazda deloc doar Mazda 6 Very Happy in rest caput!
Skip ads

  • Silex

  • Mesaje scrise: 152
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2005

  • Mesaj Privat
jd3rul a scris:
Silex a scris:Nu ca as fi rau, dar nu ti se pare ca ai gresit forumul cu intrebarea asta? Cat de relevant va fi raspunsul cuiva care are treaba pe clubOPEL in legatura cu mazda?


Nu ca as fi rau, dar nu ti se pare ca postezi doar pentru numar ?

Am postat pe acest forum pt ca vreau o idee obiectiva despre acest motor/masina . Ce crezi ca as fi aflat daca postam la mazda pe forumul lor ? Sincer !


Daca te-ai uita putin la data inscrierii mele pe acest forum + mesajele mele, ai vedea ca nu postez "pentru numar"!

Daca postai pe forumul mazda, simpla deductie zice ca ar trebui sa gasesti mai multe pareri la subiect de catre proprietari mazda!
Pe un forum de OPEL, logica mea spune ca gasesti raspunsuri referitoare la opel-uri.

In rest, numai de bine. Smile
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
ovidiu.SB a scris:Nu ca as fi rau Very Happy daca vroiai obiectivitate te duceai pe softpedia forum care nu e un forum ce tine de o marca anume ( sau alt forum )


Tu de unde-ai iesit ?


Am intrebat ceva legat de fiabilitate si am primit raspunsuri total pe langa ... gargara .
Stiti ... unii beau din fantana cunoasterii , ... altii fac gargara , in care ultima categorie ar fi silex si ovidiu .

@dj_badboy_rc Am mentionat cine anume vrea sa cumpere pt ca-i place .

As ruga un admin sa stearga threadu sau sa-l inchida pt ca , dupa ovidius.SB , asta ar fi un forum de croitorese si nu de masini .
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@jd3rul - asta e un forum OPEL exclusiv unde se dau sfaturi legate de OPEL deaia au sarit toti pe tine pentru ca esti primu care cere informatii despre Mazda pe forumul Opel. E ca si cum ai cere un sandwish la o fabrica de ciment.
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
dj_badboy_rc a scris:@jd3rul - asta e un forum OPEL exclusiv unde se dau sfaturi legate de OPEL .


EXCLUSIV....?!?!?!

scuze off topicul.. dar ati luat o prea serios.
Daca omul venea sa va vanda o mazda, si va baga fasole pe gat ziceam sa sariti pe el dar asa... plus de asta omul nostru am impresia ca are opel in "ograda", deci nu mai fiti asa exclusivisti si rasisti ca nu da bine...
Skip ads

  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@kapp - vanzarea nu e tot una cu cerutu de sfaturi ... poate am exagerat putin dar eu zic ca mai bine era sa intrebe pe forumul Mazda ideea e ca noi aici avem Opel cred ca 2-3% din toti utilizatorii (asa presupun daca gresesc imi cer scuze) detin sau au detinut Mazda Smile eu la asta ma referam Smile . Dute pe forumul Seat si intreaba de Mercedes ... crezi ca iti va da cineva ceva sfaturi? RAR ! GATA CU OFF-TOPICUL DIN PARTEA MEA ! Sper sa gasesti raspunsurile care le cauti Smile. Bafta!
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca se cam duce dracului mitul fiabilitatii japoneze. Toyota recheama sute de mii de masini pentru probleme la pedala de acceleratie, iar Honda recheama sute de mii de masini pentru probleme la airbag. Oare o sa apara si la Mazda probleme?
  • ovidiu.SB

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
jd3rul a scris:
ovidiu.SB a scris:Nu ca as fi rau Very Happy daca vroiai obiectivitate te duceai pe softpedia forum care nu e un forum ce tine de o marca anume ( sau alt forum )


Tu de unde-ai iesit ?
.

da tu ? Very Happy plimba jderu in continuare
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
In regulamentul Clubopel nu scrie nicaieri ca trebuie neaparat sa ai Opel ca sa activezi pe forum, de asemenea nu specifica nicaieri in regulament ca subiectele discutate vor fi strict legate doar de marca opel. @jd3rul a deschis topicul asta la "discutii libere". Daca cineva are posibilitatea sa il ajute cu ceva, sa o faca, restul, cei cu "e forum Opel", stati jos, respirati adanc si nu va mai dati in stamba de pomana. Oare chiar ne-am pierdut complet bunul simt unii dintre noi?
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Azi urmaream un subiect deschis pe hondafan, referitor la Civic vs Scirocco. Vad ca omul a deschis subiectul si pe vwforum. Cu toate ca o parte din hondari pareau fanboys inraiti, discutia chiar era civilizata si informativa. Au fost raspunsuri pragmatice si la obiect.
Pe celalalt forum au derapat cativa, dar le-au fost sterse mesajele. Oare e asa greu sa gasim intelegere si bunavointa? O fi clubX, dar mai presus de toate ar trebui sa fie ajutorul acordat, daca esti in masura sa-l dai. Ele sunt doar fiare, noi suntem oameni. Nu se stie cand esti pus in situatia celui de care faci misto, si iti vei dori sa fii ajutat, macar cu un sfat.
N-or fi posesori de Mazda aici, dar nu trebuie sa-i arati usa si sa-i dai un sut in dos.
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Deci cam asa e cu fiabilitatea la japonezi .
Da , acum am o Vectra C in ograda cum zicea cineva mai sus pe care o voi mai tine mult timp de acum . Am si niste planuri cu ea ( despre care am postat in alte threaduri ) .

Sincer , daca ar fi fost sa iau tot Opel as fi preferat Astra si nu Corsa , iar zilele astea am fost la Kamsas si aveau o oferta la un astra h sau astra classic 3 cum se zice acuma , cu dotari foarte bune , dar stii ... criza ... chestii ... intelegi ? Nu se incadra in buget .

M-am stabilit totusi la o marca si la un model , dar numai dau nume ca iar vin astia de la CNA si imi sar in cap Embarassed
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Mazda 2 e Ford Fiesta, motoarele pe banzina sunt "ale casei" cele Diesel sunt Piejo (nu sunt rele, dar pretentioase la motorina.)
(motoarele PSA/FORD de 1.4/1.6 D. se mai pun si pe Mazda 3, si pe Volvo 30, si probabil si pe altele)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR