Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • vallik

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salutare. Ati vazut vreunul prin Romania asta asa ceva:
http://www.ultraleds.co.uk/...ts_id=543&osC ????
Mai ales prin Bucuresti ? As vrea sa imi pun pe bord, dar bat orasul de pomana, nu gasesc Sad
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
era un magazin de electronice destul de tare undeva de pe lizeanu pe linia tramvaiului 16 spre Lacul Tei...

dar nu stiu daca tin si asaceva..
  • vallik

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2004

  • Mesaj Privat
da... stiu de care vorbesti, ala a fost primul la care am fost. Sa inteleg ca nu poti gasi asa ceva pe aici Crying or Very sad . Merci
  • Gepetto

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2004

  • Mesaj Privat
probabil ai fost la conex...dar vezi ca sunt mai multe magazine in zona...incearca...
Skip ads

  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
eu stiu pe cineva care face asa ceva, si mie mi-a facut si mi le-a trimis prin posta. E din Bucuresti baiatul. Vorbesc cu el si iti dau un mail sau nr de telefon.
cam asa arata bordul acum
https://www.clubopel.com/alb...ic.php?pic_id=170

arata mai luminos in realitate.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
am fost eu la toate magazinele de pe lizeanu dupe niste lucruri. aveau de toate numai ce vroiam eu nu. daca gasiti o solutie sa imi souneti si mie va rog.
pentru bord trebuie sa aiba citeva mii de mcd ledurile. un potentiometru pentru reglare ar fi super. din fericire masina mea are deja potentiometrul.

ps: de fapt e maica domnului, nu lizeanu.
  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
degeaba ai potentiometru ca nu merge la leduri, adica merge dar aproape ca nu se observa efectul. i-am trimis omului link-ul cu acest post sa intre si sa va rezolve cu leduri. numai bine
  • vallik

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2004

  • Mesaj Privat
YoYo_man a scris:eu stiu pe cineva care face asa ceva, si mie mi-a facut si mi le-a trimis prin posta. E din Bucuresti baiatul. Vorbesc cu el si iti dau un mail sau nr de telefon.
cam asa arata bordul acum
https://www.clubopel.com/alb...ic.php?pic_id=170

arata mai luminos in realitate.


Merci mult. Ar fi ok daca as vorbi cu el. Intr-adevar, din poza nu pot sa imi dau seama cat de luminoase sunt. Eu am pe bord niste led-uri cu lumina albastra luate din Vitan Rolling Eyes ; ele ar fi fost ok daca lumina pe care o dau nu ar fi fost, sa zic punctiforma. Asa ca pe bord mi se vad cel mai bine acele, cadranul luminat foarte - foarte prost si sincer imi pare rau ca le-am luat.

Asa este, potentiometrul de reglare a luminozitatii nu mai functioneaza de cand am led-uri
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:am fost eu la toate magazinele de pe lizeanu dupe niste lucruri. aveau de toate numai ce vroiam eu nu. daca gasiti o solutie sa imi souneti si mie va rog.
pentru bord trebuie sa aiba citeva mii de mcd ledurile. un potentiometru pentru reglare ar fi super. din fericire masina mea are deja potentiometrul.

ps: de fapt e maica domnului, nu lizeanu.

*
Pe un site german am vazut odata ca LED-urile de bord propuse erau de 800 mcd dar cu lumina DIFUZA, mie mi se pare logic...
Potentiometrul de reglaj se poate pune pe direct, oricum ceea ce cred eu ca conteaza aici este rezistenta in serie cu diodele, potentiometrul avand o valoare prea mica in acest caz...
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
trebuie sa fie o solutie si pentru intensitatea luminii. daca un led nu e afectat, atunci poate sa varieze nr de leduri aprinse?
si totusi. cind ma jucam eu cu leduri, o diferenta de citiva volti rezulta in variatia intensitatii luminii.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Sezran a scris:trebuie sa fie o solutie si pentru intensitatea luminii. daca un led nu e afectat, atunci poate sa varieze nr de leduri aprinse?
si totusi. cind ma jucam eu cu leduri, o diferenta de citiva volti rezulta in variatia intensitatii luminii.

*
Cum LEd-urile au un curent de (sa zicem) 10 ori mai maic decat becurile, solutia "teoretica" ar fi inlocuirea variatorului original cu un potentiometru bobinat cu o valoare de x ori mai mare, unde x este raportul intre curentul consumat vechi/nou...
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
salutare! va anunt ca eu montez la cerere si la preturi rezonabile (modice chiar) leduri albastre in bord . de asemenea pot sa trimit si in alte locatii cu plata ramburs

ex de pret : led albastru 5000 mcd montat pe bord 50 000 buc

efectul este bestial, cu singurul regret ca opel monteaza prea putine becuri in bord, si de aceea lumina albastra nu este un exemplu de uniformitate.

oricum montajul ledurilor nu presupune nici o modificare a instalatiei electrice.

ledurile imi vin din germania si sunt mult mai fiabile decit cele de se gasesc prin buc la magazinele de pe maica domnului

va astept pe private
Skip ads

  • YoYo_man

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
el e omul de care va ziceam
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
nu inteleg de ce trebuie neaparat potentiometru...intensitatea luminoasa variaza foarte putin. si sa stiti ca schimbarile de tensiune repetate dauneaza mult fiabilitatii unui led
  • vallik

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2004

  • Mesaj Privat
YoYo_man a scris:el e omul de care va ziceam

tnx Smile am vorbit cu el.
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu mi-am facut singur bordul la Opel si arata beton, albastru.

Intre timp, mi-am pus un bord digital, cu LCD asa ca nu mai am poze sa va arat, dar am folosit mai multe Led-uri albastre, de jur imprejurul ceasurilor...
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
de unde ai luat bordul digital? ce iti afiseaza?
  • emu1325

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Focsani
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza si pe mine tipul ala cu becurile de bord. Cam cat costa? Rosii poate sa faca?
Astept raspuns!
  • spike

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2004

  • Mesaj Privat
aha
  • dsign

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2004

  • Mesaj Privat
stai lin ca-i omu meu, el aduce ledurile eu le montez. pt cine crede ca se pricepe mai bine decit mine sa le monteze, poate face comanda pe site. in curind va aparea sectiunea auto pe site unde eu voi fi actorul principal.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR