Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
salut
stie cineva Cum Poate fi indepartata vopseaua de pe capota
de curand am cam ''sifonat-o'' un pic pe a mea in urma unui accident , am reparat-o insa nu imi place cum a iesit
am gasit una la un pret rezonabil (150 ron ) insa e crem
a mea are culoarea violet-indigo ( destul de nasoala culoarea )
as vrea sa o pregatesc singur insa nu dispun de scule
stiu de varianta cu Lichid de frana
stie cineva se poate indeparta vopseaua cu asa ceva ?
Skip ads

  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tu vrei sa dai cu lichid de frana pe o capota care o vrei vopsita frumos in culoarea masinii? Shocked
Capota se matuieste cu smirghel, se aplica un strat de grund, inca o matuire, apoi se aplica vopseaua.
  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ce vrei tu sa faci ,nu se face cu lichid de frana Exclamation Se matuie cu hartie abraziva ,asta de obicei cine ti-o vopseste o face,nu de alta,dar sigur ii ingreunezi munca vopsitorului !Lasa-l sa-si faca treaba......ca de platit tot atata platesti si daca o matui tu si daca o face vopsitorul Exclamation Plus ca se mai da si cu altceva inainte de a fi vopsita,asa ca........
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mda
ideea este ca e o culoare destul de pretentioasa
si in momentul in care o vor matui , vor da cu hartie abraziva pe ea sigur sigur nu o vor matui uniform pe toata suprafata ei.
iar in momentul in care vor da cu vopsea se va observa si cel mai mic defect , val ...
ca sa iese uniform eu unu asa gandesc ca ar trebui indepartata toata vopseaua si ce o mai fi sub ea , pana la tabla , sa ramana efectiv doar tabla curata
abia apoi se poate da cu grund , vopsea si toate cele
Skip ads

  • vali17kar

  • Mesaje scrise: 378
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE(EURO 4)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Gandesti complet gresit,prietene ! Inseamna ca nu ai vazut niciodata cum se repara o masina care a fost sifonata ! Las-o in seama vopsitorului(nu cizmar) si te asigur ca nu ai sa observi nici un defect........asta atata timp cat meseriasul ii...meserias! Nu trebuie sa dai jos nici o vopsea ,nimeni nu face asa ceva.....NU se face asa ceva! Cool
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Poti sa o dai si cu mama lichidului de frana ca nu se duce(nu umbla cu prostii)!Cine te-a invatat s-a ras de tine!Du-o la un mester bun si ti-o vopseste,pe urma i-a un polisch si freaca bine toata masina si ai sa fii multumit,spor la treaba!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Colegu`,sa stii ca merge varianta ta,eu am aplicat-o cu un succes deosebit pe un Kadetzel,acum vreo 14-15 ani..Din proprie exp.pot sa-ti spun ca tb.sa o demontezi,si sa o pui pe o masa,ceva,in nici un caz sa nu o faci pe masina!
Prima data tb sa-i dai cu un smirghel ceva,sa-i rupi fata,sa aiba lichidul pe unde sa atace vopseaua,fara sa astepti prea mult.Dupa asta dai cu carpa imbibata in lichid,asa fel incat sa ramana din belsug,dar sa nu se scurga. Exclamation Ar fi bine sa ai manusi chirurgicale,altfel a doua zi constati ca ai mana ca smirghelul...
[marq=left]O lasi vreo 10 min la inmuiat,dupa care mai dai un rand,si la un moment dat se va increti.Atunci o iei cu spaclul,mai dai cu carpa,mai dai un spaclu,mai bei o bere,si tot asa.[marq=down]Acum e cu dus si intors,daca esti SIGUR ca nu ai chit pe capota,merge aplicata cu succes metoda,daca ai si e prost,s-ar putea sa se inmoaie si ala si sa se ia cu totul..
M-am oprit cand am ajuns la vopseaua originala,care avand (atunci)10 ani,nu s-a clintit..
Sincer,a fost mult de munca,dar neavand bani sa ma duc la vopsitor s-o faca de la cap la coada,m-am descurcat cum am putut..Am ajuns acolo doar sa o stropeasca si sa-i dea cateva flecuri de chit,unde am bagat spaclul mai mult..De matuit am matuit-o tot eu.
Nu-mi sariti in cap ca il invat la prostii,dar ma vad pe mine atunci,cand vedeau masina ondulata peste tot,imi cereau alcoolistii si luna si soarele de pe cer,spunand"Nu vezi domne`cum e,pai tb.curatata pana la tabla,stii dumneata ce inseamna asta...?!"
Daca nu ai un motiv serios sa o cureti pana la tabla,nu are rost sa faci asta.Matuieste-o cu smirghel auto de240,dupa care 360-400,si in final cu 6-800,(toate le dai cu apa,nu pe uscat)dupa care te poti duce la vopsitor sa ti-o stropeasca.
Asta va fi un motiv in plus pentru el sa-si justifice orice imperfetiune-"Pai nu ai pregatit-o tu..?"Sa ne tii la curent
  • marius_f

  • Mesaje scrise: 552
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
mda
merci pt sfaturi ( in special pt manusile chirurgicale ) . la asta nu ma gandisem
la chit m-am gandit si eu ca ar fi o problema
dar astept sa se faca vremea mai frumoasa si o sa ii dau jos capitonajul si o sa ma uit de indoituri
acum insa dadui peste alta :
- am rupt cablul de la capota --- mai exact de la maner din interior
dar pt asta deschid alta discutie
merci inca odata
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
pentru problema ta exista spray decapant care curata vopseaua si siliconul, de la kent, weicon etc. de asemenea, exista celebrele DECANOL si DECASOL.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR