Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am un opel astra h negru. si mi-a spus un prieten daca as vrea sa imi faca farurile negre cu un lac special prin care trece lumina! Voi ce parere aveti? iar depsre xenon? ce imi recomandati k ar fi mai bun? ca am vazut o gramada de firme si diferite preturi? Multumesc
Skip ads

  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
stai rau cu talonul in portofel? Smile)
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Salut, completeaza si tu masina in semnatura si nu te apuca sa dai farurile cu ceva, mai bine ia un xerapol, freaca-le bine sa iasa ca noi, pune un xenon de 6000k si iese de nu iti vine sa crezi Wink daca vrei te pot ajuta cu indicatii Smile
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Salut, completeaza si tu masina in semnatura si nu te apuca sa dai farurile cu ceva, mai bine ia un xerapol, freaca-le bine sa iasa ca noi, pune un xenon de 6000k si iese de nu iti vine sa crezi Wink daca vrei te pot ajuta cu indicatii Smile


Nu stiu ce e xerapol?! Dar farurile sunt noi pt ca masina e noua, o am de 4 luni Smile si ce ar fi mai ok, parasolare speciale pt opel sau folie pe geamuri ? si la folie de cat? un prieten mi-a recomandat 35%. ce alte indicatii ai mai avea? Ms
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dar vad ca estipus pe modificat multe Smile
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Parerea mea :
1. nu folia/vopsi/lacui farurile, da urat rau (daca sunt noi nu ai nevoie de xerapol, ala e un polish de faruri) - lasa-le asa sau cauta angel eyes/faruri pe fond negru si pune un xenon de 6000k Wink
2. Folie clar, nu parasolare, cat despre transparenta ramane la latitudinea ta, vezi ca gasisem eu un site unde selectai culoarea masinii si aveai o chestie de iti arata cam cum arata o masina culoarea cutare cu folie 20% - 35% - s.a.m.d., in principiu eu o sa-mi pun 70%, dar repet - depinde de gustul fiecaruia.
Bafta si sa ne-o prezinti si noua Smile
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu a scris:dar vad ca estipus pe modificat multe Smile


Nu chiar multe Smile Decat geamurile asa pt intimitate sa zic si niste lumini mai bune. Cam atat.
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Parerea mea :
1. nu folia/vopsi/lacui farurile, da urat rau (daca sunt noi nu ai nevoie de xerapol, ala e un polish de faruri) - lasa-le asa sau cauta angel eyes/faruri pe fond negru si pune un xenon de 6000k Wink
2. Folie clar, nu parasolare, cat despre transparenta ramane la latitudinea ta, vezi ca gasisem eu un site unde selectai culoarea masinii si aveai o chestie de iti arata cam cum arata o masina culoarea cutare cu folie 20% - 35% - s.a.m.d., in principiu eu o sa-mi pun 70%, dar repet - depinde de gustul fiecaruia.
Bafta si sa ne-o prezinti si noua Smile


Da... nu lacuiam tot farul, ci doar jumatatea aceea pana la dunga asa cum ar veni "pleoape". Cu 1 ocazie va voi prezenta. pana atunci tre' sa starng bani Smile
Skip ads

  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Andu1.4 a scris:
bx3m a scris:Parerea mea :
1. nu folia/vopsi/lacui farurile, da urat rau (daca sunt noi nu ai nevoie de xerapol, ala e un polish de faruri) - lasa-le asa sau cauta angel eyes/faruri pe fond negru si pune un xenon de 6000k Wink
2. Folie clar, nu parasolare, cat despre transparenta ramane la latitudinea ta, vezi ca gasisem eu un site unde selectai culoarea masinii si aveai o chestie de iti arata cam cum arata o masina culoarea cutare cu folie 20% - 35% - s.a.m.d., in principiu eu o sa-mi pun 70%, dar repet - depinde de gustul fiecaruia.
Bafta si sa ne-o prezinti si noua Smile


Da... nu lacuiam tot farul, ci doar jumatatea aceea pana la dunga asa cum ar veni "pleoape". Cu 1 ocazie va voi prezenta. pana atunci tre' sa starng bani Smile

Acum asa arata. Cu numere negre

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai la cum arata nu e pacat sa dai cu lac ? mai bine strangi bani si iei ceva frumos, lacul ala pe faruri e tiganie ... zic eu, tu esti liber sa faci cum crezi tu ca e mai bine
  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Pai la cum arata nu e pacat sa dai cu lac ? mai bine strangi bani si iei ceva frumos, lacul ala pe faruri e tiganie ... zic eu, tu esti liber sa faci cum crezi tu ca e mai bine


Pai nu eram hotarat sa-i dau cu lac, asta mi-a zis un vecin care lucreaza la service Audi... Si de aceea v-am cerut si voua parerea.
  • iagur

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Varianta cea mai buna pentru tine ar fi sa iti cauti un set de faruri cu fundal negru si cu lupa daca tot vrei sa iti montezi xenon.
Skip ads

  • Andu1.4

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2009

  • Mesaj Privat
iagur a scris:Varianta cea mai buna pentru tine ar fi sa iti cauti un set de faruri cu fundal negru si cu lupa daca tot vrei sa iti montezi xenon.


adica la farurile care le am (fara lupa) nu se poate monta xenon? daca aveam cu lupa numai vroiam xenon.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai, farurile cu lupa sunt facute special pentru becuri tip xenon, cele fara lupa sunt pentru becurile normale cu incandescenta, fiecare emite un tip de lumina (concentrata sau nu), si in principiu farurile cu lupa se vad foarte bine cu bec xenon, cu bec normal nu au un randament foarte bun, si invers e valabil, adica pe farurile cu oglinda becurile normale au lumina ceva mai concentrata decat cele cu xenon, care imprastie lumina, ceea ce nu e un lucru rau, dar, cele mai bune rezultate le ai ori faruri cu lupa si xenon, ori faruri cu oglinda si bec normal.
  • Roly

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Germania
  • Masina: Insignia 2014 1.6 SIDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@bx3m - nu prea ai draptate , sunt multe masini care vin din fabrica cu faruri cu lupa (Vectra C , Passat , Audi A4 ... ) si au becuri cu halogen. Ma gandesc ca inginerii si-au facut treaba. Scuze off-t.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR