Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • buRn
  • OP
  • 15 mesaje
  • din 17 Feb 2010
  • Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Constanta
  • buRn

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sall ma poate ajuta cineva cu un sfat?ma chinui de o saptamana sa dau jos ceasurile de la un vectra a din 92.toate bune si frumoase pana ajung la ceasuri.la kilometraj am 2 suruburi care sunt pozitionate in josul ceasului,dar sunt sub plastic.nu reusesc sa ajung cu surubelnita sa le desfac.acele cum se scot?am tras d ele si nimic.m ar interesa un ceas de kilometraj si unul de turatii.cam la ce pret se gasesc?nu vreau sa fie noi,doar sa mearga.poate fi o alta cauza decat defectarea lor?
Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sal

ceasurile costa cam 100 ron cauta si vezi ca mai sunt la vanzare SH pe forum

in schimb nu stiu ce suruburi zici -eu am schimbat la mine dar nu-mi aduc aminte sa fi avut probleme
poti sa pui o poza sa vedem ce sfaturi putem sa iti dam



numai bine
  • buRn
  • OP
  • 15 mesaje
  • din 17 Feb 2010
  • Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Constanta
  • buRn

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am in partea de jos a ceasului de kilometraj 2 suruburi drepte,probabil de sustinere dar dupa ce am dat abtipildul jos ramane partea de plastic a chilometrajului care e prins in ele.se scot cumva toate ceasurile odata?daca da cum?eu am tras de ele dar nu mi am dat seama cum is prinse.se misca de miscat dar nu le pat scoate decat vreo 2 cm si atat.se tin in cablu cumva?ms d raspuns.
  • buRn
  • OP
  • 15 mesaje
  • din 17 Feb 2010
  • Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Constanta
  • buRn

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2010

  • Mesaj Privat
adydelabv a scris:sal

ceasurile costa cam 100 ron cauta si vezi ca mai sunt la vanzare SH pe forum

in schimb nu stiu ce suruburi zici -eu am schimbat la mine dar nu-mi aduc aminte sa fi avut probleme
poti sa pui o poza sa vedem ce sfaturi putem sa iti dam



numai bine
poza o sa pun maine sa l desfac iar.ms d raspuns
Skip ads

  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
vezi ca se desface cablu de kilometraj din spatele ceasului (are o siguranta care-l tine )
ele ies complet cu tot cu plasticul transparent din fata lor
vezi ca trebuie sa dai jos si maneta de la semnaliztor sa poti sa scoti ceasul

numai bine
  • buRn
  • OP
  • 15 mesaje
  • din 17 Feb 2010
  • Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Constanta
  • buRn

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2010

  • Mesaj Privat
adydelabv a scris:vezi ca se desface cablu de kilometraj din spatele ceasului (are o siguranta care-l tine )
ele ies complet cu tot cu plasticul transparent din fata lor
vezi ca trebuie sa dai jos si maneta de la semnaliztor sa poti sa scoti ceasul

numai bine
ai timp sau te plictisesc?eu is mai tare de cap.siguranta ...cum ajung la ea?k deabea imi incape mana p aklo dapai sa mai si bag toata mana sa desfac siguranta.apoi sa zicem k reusesc...trebuie sa mai desurubez cablul?sau doar desfac siguranta si trag d ele?multam pt timp scuze d deranj
  • adydelabv

  • Mesaje scrise: 804
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
siguranta la cablu este exact la capatul lui langa ceasuri(la mine nu se desurubeaza cablu -are doar siguranta care il tine)
nu trebuie sa bagi mana foarte departe
intr-adevar e cam ingust locul acolo
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
apesi siguranta si iese cablul.
ca sa ajungi la siguranta ai 3 variante.
1.(cum fac eu) culcat pe spate bagi mana cam deasupra pedalei de frana pana la cod si dai de siguranta.tre sa ai mana cam subtire sau sa nu ai mila.
2.tragi de ceasuri dintr-o parte si daca ai mana destul de mica iti incape in spate lor sa apesi clema.mai greu de bagat la loc
3.scoti cablu de km din cutie si dupa tragi de ceasuri spre tine si ai loc berechet.pe asta nu o recomand ca greu mai pui cablul la loc in cutie sa il strangi si bine sa mai si mearga.

bafta.
Skip ads

  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,cred ca am scos ceasurile de bord de vreo 30 de ori,deci pot zice ca am ceva experienta,din cate vad tu vrei sa scoti cablul de kilometraj din bord.De obicei,asta este o operatie ce dureaza in jur de 5-10 secunde:bagi mana intre pedala de frana si cea de ambreiaj pana atingi cablul de kilometraj,dupa care urci in sus pe el pana dai de siguranta metalica care il tine sa nu iasa din bord,apoi apesi pe ea cu degetul mare si cu restul degetelor tragi de cablu...si iese in 2 secunde.marian_sro explica ft bine si el ceea ce este de facut,eu insa nu am incercat varianta lui "C" care pare un pic mai complicata(din fericire nu am avut nevoie).Bafta !
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
3. e cea mai simpla la desfacut.dar sa pui cablu bine in cutie si sa strangi piulita aia de plastic nu mai e asa simplu.
eu folosesc 1. cu toate ca nu am mana asa subtire.si am dat bord jos si de 10 ori intr-o zi.te cam zgarii dar e cea mai sigura varianta pt mine.
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da ii cam dificil cu scosul cablului din bord, si eu am schimbat ceasurile, mam julit pe mana de numa dar pana la urma ii f f simpla operatia.
iar cu ceasurile se dau si fara sa dai maneta jos sau volanu, dak volanu ii in 3 spite ti volanul drept si are o pozitie cum trebue rotita consola cu ceasuri pt a iesi. iar de bagat eu am procedat asa, am bagat prima data consola fara sticla si dupa aceea am bagat sticla, ca aia se tine in clame si ii mai simplu de "capsat". trebuie sa ai un pic de rabdare si o vei duce la bun sfarsit. Nu forta nimic ca este destul de fragila, de iesit iese si intra relativ usor, cum am zis trebuie rotita in mai multe poziti pana o nimeresti. de erai la tm te ajutam cu placere.
  • buRn
  • OP
  • 15 mesaje
  • din 17 Feb 2010
  • Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Constanta
  • buRn

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 1.7 turbo intercoler
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Gex a scris:da ii cam dificil cu scosul cablului din bord, si eu am schimbat ceasurile, mam julit pe mana de numa dar pana la urma ii f f simpla operatia.
iar cu ceasurile se dau si fara sa dai maneta jos sau volanu, dak volanu ii in 3 spite ti volanul drept si are o pozitie cum trebue rotita consola cu ceasuri pt a iesi. iar de bagat eu am procedat asa, am bagat prima data consola fara sticla si dupa aceea am bagat sticla, ca aia se tine in clame si ii mai simplu de "capsat". trebuie sa ai un pic de rabdare si o vei duce la bun sfarsit. Nu forta nimic ca este destul de fragila, de iesit iese si intra relativ usor, cum am zis trebuie rotita in mai multe poziti pana o nimeresti. de erai la tm te ajutam cu placere.
sall , am reusit,l am scos si...nu lam putut repara tre sa cumpar.o intrebare:daca astea originale is 100 ron de ce alea k leduri sau plasma is 200?cam mica diferenta nu?si imi cam lipsesc becuri p aklo.am doa la frana de mana,la bateriela ! si la bujii.cam atat.imi lipsesc sau asa este masina?
.
Skip ads

  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
bravo, in leg cu alea de plasma, nush dak sunt doar 200 ron Unde ai gasit la pretu asta.
iar de cumparat sa fi atent ca acolo jos pe kilometraj parca are un w si un nr, bord cu acelasi cod trebuie sa iti iei. Sa nu iei cu alt cod findca mai mult ca sigur nu va functiona cum trebuie. decat dak are codul respectiv.Iar de becuri cred ca sunt exact cat are modelul tau de masina nevoie,pt ca in locurile goale unde nu ai becuri inseamna ca iti indica abs, si mai cateva extra opriuni pe care aceasta masina nu le are. numa bine
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat



O alta varianta de a scoate cablul,este de al scoate direct de pe cutia de viteze...Cum deschizi capota si te uiti la stergatoare,iti cobori privirea cu 90 grade si vei vedea,langa cautatorul de viteze, un cablu care pleaca din masina.Ala se desurubeaza si apoi poti scoate ceasurile mai usor.
Off-Topic : am eu de vanzare un ceas cu turometru,dar trebuie sa vezi daca se potriveste la W. Link catre : Ceasuri cu turometru
  • d_m_petre

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
moshu1 a scris:


O alta varianta de a scoate cablul,este de al scoate direct de pe cutia de viteze...Cum deschizi capota si te uiti la stergatoare,iti cobori privirea cu 90 grade si vei vedea,langa cautatorul de viteze, un cablu care pleaca din masina.Ala se desurubeaza si apoi poti scoate ceasurile mai usor.
Off-Topic : am eu de vanzare un ceas cu turometru,dar trebuie sa vezi daca se potriveste la W. Link catre : Ceasuri cu turometru

da moshu ai dreptate si eu m-am chinuit prima data cand am dat ceasurile jos dar cand a trebuit sa le pun la loc si sa bag cablul de kilometraj la loc nu mai reuseam sub nici o forma sa ajung cu el la ceasuri dar dupa aia am cautat o alta solutie si cea mai usoara a fost cum ai spus si tu,am desfacut cablul de pe cutie si am lucrat boiereste cu ceasurile
  • gabone09jmk

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut daca mai ai nelamuriri cu bordu te pot ajuta si eu , vezi sa aibe w de pe bordul vechi identic ca al tau si sa aibe vss in spate e o cutie neagra dreptunghiulara ,in cazul in care si tu pe bordul vechi, are cineva bord cu turometru de vectra A ,220 sau 240 km in bord ,w=1083 , 60 ltr ,si sa aibe vss eu am un bord si nu are vss este in stare f.buna merge tot un schimb daca e cineva interesat , si are 7000 de ture . Stima (am nevoie de schimb , am mai deschis un topic dar a fost inchis ca trebuie sa astept 3 luni etc)
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
gabone09jmk a scris:salut daca mai ai nelamuriri cu bordu te pot ajuta si eu , vezi sa aibe w de pe bordul vechi identic ca al tau si sa aibe vss in spate e o cutie neagra dreptunghiulara ,in cazul in care si tu pe bordul vechi, are cineva bord cu turometru de vectra A ,220 sau 240 km in bord ,w=1083 , 60 ltr ,si sa aibe vss eu am un bord si nu are vss este in stare f.buna merge tot un schimb daca e cineva interesat , si are 7000 de ture . Stima (am nevoie de schimb , am mai deschis un topic dar a fost inchis ca trebuie sa astept 3 luni etc)



ce e cu acel vss ? uita-te la anunturile mele de vanzari si zi-mi daca te intereseaza (sau mai bine zis,daca e ceea ce cauti tu )
  • gabone09jmk

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2010

  • Mesaj Privat
vss-ul este o cutiuta mica neagra , dreptunghiulara pe spatele bordului , in mijloc mai sus situata la altele au o cutie alba. stima
  • moshu1

  • Mesaje scrise: 980
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2009

  • Mesaj Privat
gabone09jmk a scris:vss-ul este o cutiuta mica neagra , dreptunghiulara pe spatele bordului , in mijloc mai sus situata la altele au o cutie alba. stima


si la ce foloseste ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR