Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • silviuv

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am o problema de vreo 6 luni de zile,i-mi apare pe ecranul calculatorului de bord ,,range 0 km iar in rezervor mai am cel putin 25 l motorina.atunci cand fac plinul acest range are alta valoare mai mare dar cand se apropie acul indicator de combustibil de jumatate apare valoarea range 0.daca cineva ma poate sfatui ce sa fac ar fi minunat caci la service a incercat cineva cu tech 2 si nu a reusit.masina este astra h 2006,1.7cdti,130 cp
Skip ads

  • 89dam

  • Mesaje scrise: 1,175
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
exact aceeasi treaba am si eu! Benzina am peste jumate de rezervor dar range este 0 apoi daca alimentez de vreo 50 ron creste range-ul dar este total eronat.
Din cate am inteles trebuie resoftat cu tech2! In rest toate bune!
  • silviuv

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am incercat cu tech 2 si nu a mers.Poate ca nu aveam plinul facut ci doar 10 l motorina?
daca rezolvi cumva tu problema ,te rog anunta-ma si pe mine sa stiu cum
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Acelasi defect si la mine.Range total eronat si ac care cand intra pe rezerva(rosu) de fapt e gol rezervorul.
TIS-ul zice ca este o problema specifica a masinilor de la seria nr..... pana la seria nr.... si rezolvarea este schimbare sondei litrometrice din rezerov aceasta avand un defect de fabricatie ceva de genu e prea scurt nu stiu ce.
Daca o schimba cineva postati aici cat costa una.
Skip ads

  • myhai

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Indicatorul din rezervor este de vina.
  • Danut82

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salutari,stiu e mai vechi subiectul dar am si eu o mica problema. am alimentat cu 10 l de benzina si dupa cativa km parcursi,3 la numar,afisajul imi arata eronat numarul de km pe care ii mai pot parcurge cu benzina din rezervor.adica mai putini decat ar fi trebuit. Ce problema ar putea avea,motorizarea este z16se
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ce intelegi prin "mai putin decat ar fi trebuit"? Daca pe ultimii km ai avut un consum mai ridicat e normal sa-ti indice mai putin. Ar fi bine sa ne spui exact valorile: viteza medie, consum etc, si astfel va fi mai usor sa te ajutam Wink
  • Danut82

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Deci: sunt cu rezervorul aproape gol(cira 1litru),bag 10l benzina si plec, la o viteza de 60-70km/h imi arata pe display ca as mai avea benzina pentru inca 100 si ceva de km. ajung acasa dupa 3km si dupa jumatate de ora plec pentru un drum de 10 km,numai ca dupa 2-3km cand selectez rezerva in km imi arata 0km rezerva,cu toate ca sigur mai am benzina pentru cel putin 100km. ce sa fie. mentionez ca ceasul indica corect cata benzina mai am rezervor. multumesc frumos anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR