Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mie unul mi se pare o idiotenie sa-i dai amenda unuia care are bulb cu lupa in far si care si-a montat csenoane after market si sa lasi sa circulte alte masini cu aceleasi instalatii si care nici macar bulb nu au....am intalnit multe masini care pur si simplu iti luau ochii din cauza dispersiei gresite a luminii csenon tocmai din greseala de a monta o instalatie pe un far care nu e pregatiti pentru asa ceva.
Eu consider ca amenzile trebuiesc indreptate numai catre astfel de cazuri
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Aseara in galati 2 mcv-uri opreau masinile cu drl-uri (alea cu led) si masinile colantate, masinile care avealu led-uri albastre in locul luminilor de pozitie...
Doar astea le-am vazut cat timp treceam cu caruciorul pe langa ei...
Nu stiu exact ce masuri se luau dar cel putin ii opreau...
Fenomenul se intampla la inelul de la "ultimul leu"
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
laurica a scris:salut , am si eu o intrebare ptr cei care si-au pus xenon pe vectra c , cum au reusit sa prinda becul xenon la far acolo .. ca eu nu am reusit deloc sa prind becu xenon

exista vreun dispozitiv ceva cum au becurile normale sa se infileteze pe in locu respectiv de la far ?

asa este becul respectiv de la xenon





Salut!
Vezi in tutorialul pe care ti-l pun aici. Iti explica totul. Trebuie sa scoti tablita de prindere care se afla pe mufa becului. Apoi introduci tablita pe fire pana la bec. Aceasta este prinderea pe far.
Nu trebuie sa modifici nimic.
Bafta!
http://www.youtube.com/watch?v=4RWzGbCS6_8
  • ro.auto

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2014

  • Mesaj Privat
relu1406 a scris:cu scotch/ banda adeziva daca nu vrei sa indoi urechile farului. intr-adevar si eu am avu surpriza asta cica ar exista si solutii profesionale dar eu nu am mai cautat, la alte masini dulia becului se fixeaza in far si se asigura cu o siguranta, la a noastra mufa ce intra in bec se infileteaza in far si deci aia ar trebui adaptata dar am renuntat pentru a avea mai tirziu posibilitatea sa o mai folosesc si in final am ajuns la concluzia ca mergea orice tip de dulie.


Urmareste tutorial si vei gasi solutia profesionala
Skip ads

  • Adrian Miu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Buna seara,v-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu o informatie. Am un opel vectra c din 2008 1.9 cdti si vreau sa i schimb farurile pentru ca am observat ca lupele nu mai au o calitate buna.
Problema este urmatoarea,am gasit faruri cu lupa la fel ca ale mele doar ca vanzatorul zice ca au xenon de fabrica. Intrebarea mea este ce contine acel kit de xenon de fabrica,adica ce ar trebui sa-mi trimita, si daca le pot monta pe masina fara alte probleme?
Cele pe care le am acum se regleaza lupele din interiorul masini.
Va multumesc!
  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ma insel trebuie sa mai ai un calculator pentru xenon si un senzor pe puntea spate care sa regleze farurile automat in functie daca e incarcata sau nu!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ca sa ai ansamblul complet, iti trebuie:
- bloc lumini fara reglaj far (la xenon reglajul farului se face automat)
- senzor(i) pentru auto leveling si cred ca e si un mic computer (nu sunt sigur)
- UEC capabil de functie xenon (se programeaza al tau daca acesta stie de xenon)
- balast xenon (din cate am inteles sunt pe far, daca nu ti le da va trebui sa ti le cumperi)
- becurile xenon (daca sunt sh si nu au fost schimbate e posibil sa trebuiasca sa le schimbi, in timp se cam busesc)
- instalatie spalator far (spalatoare, pompa, furtune) + releu in UEC + programare + cabluri din UEC (daca nu le ai deja).

parca mai era ceva dar nu im aduc aminte...
  • Adrian Miu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Deci imi cam iau gandul,ramane sa pun aceleasi faruri pe care le-a avut masina cu kit xenon aftermarket.
Multumesc pentru raspunsuri.
Skip ads

  • Ursu/\82

  • Mesaje scrise: 1,947
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Asta daca vrei sa faci tot sistemul dar daca vrei doar xenon aftermarket cred cã merge și așa!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
in galati cunosc o persoana careia i s-a refuzat ITP-ul cu xenon aftermarket pe far cu lupa.
s-a uitat pe blocul de luimini si a vazut ca exista reglaj pe inaltime al farurilor si l-a pus sa dea xenonul jos si sa puna becuri halogen...
i-a zis clar si in fata: iti fac un bine ca nu te primesc la ITP,... daca vine RAR-ul in vizita si vede xenonul iti cauta masina in toate orificiile dupa aia... si ghici ce... chiar a venit RAR-ul in vizita la el...
  • Adrian Miu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2016

  • Mesaj Privat
Momentan sunt in Anglia si aici nu sunt probleme de genu.
Ms pentru informatie.
  • cadarionut

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Dragi colegi, am avut ocazia sa fiu oprit in trafic de un echipaj de la poliția rutierã romanã. Mașina: vectra c, 2005, z19dt, cu instalație halogen din fabrica dar m-a "mâncat" pe mine "undeva" sa ii pun xenon aftermarket (Phillips, 6500k, 35w), prin 2012-2013. Toate bune si frumoase pana acum, când in urma controlului, domnului polițist i s-a pus pata pe farurile mele. Erau însoțiți si de un echipaj de la RAR care au constatat ca luminile de la faza de întâlnire nu corespund cu cele cu care ar trebui sa fie echipata mașina iar in consecințã am rãmas fãrã certificatul de înmatriculare al mașinii si m-am ales cu o "plimbare" pe la RAR, apoi pe la poliție pentru recuperarea certificatului. Așadar am ajuns înapoi la halogen Sad (îmi pare rãu dupã instalația cu xenon - se vede de la o posta diferența de intensitate a luminii).
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pune-ti niste becuri halogen mai bune si o sa se îmbunãtãțeascã vizibilitatea.
polisheaza farurile.
curata lupele.
  • cadarionut

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Ultimele doua operațiuni le-am efectuat, mai rãmâne prima - achiziția de becuri cu halogen (mai bune). Wink
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Am auzit ca ar fi unele plilips pe la 60 de lei perechea si ca ar fi destul de ok comparativ cu cele de duzina...
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
http://www.pieseauto.ro/bec...x-1719968587.html
http://www.pieseauto.ro/bec...0-1748270806.html

Osram am acum pe fata lunga, insa as recomanda Philips(cele din primul anunt).
  • cadarionut

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru ajutor.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si eu ma codesc de ceva timp sa aleg intre osram nightbreaker unlimited si philips...
Cred ca o sa aleg osram pentru ca nu circul foarte mult noaptea...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aseara m-a sunat alt amic ca si lui i-a luat talonul dupa ce l-au oprit cu csenon...
masina nu e opel.
urmeaza sa puna becuri halogen (de fapt de asta m-a sunat sa ma intrebe de unde poate sa ia si el niste becuri halogen mai bune).

concluzia: aveti csenon mergeti la risc...
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Em am xenon de 5000k. Am fost luni la ITP si nu mi-au zis absolut nimic. Au controlat reglajul farului si totul e ok. De 3 ani de cand le am nu m-a oprit absolut nimeni sa ma intrebe de ele si nici n-am primit vreodata vreun flash de la ceilalti. Acum ma bate gandul sa iau de 4300k si sa-mi Montez spalatoare faruri. Credeti ca scad din riscul de a fi luat vreodata la intrebari avand asa ceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR