Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare.


Am fost ieri cu masina la un service si am descoperit ca nu mai am scutul de sub masina. Lipseste fereastra aia care se da jos cand faci schimbul de ulei si e si rupt restul.

Cred ca si stiu pe unde l-am lasat, undeva pe DN1A langa Cornesti e un pod fantastic plin de gropi.


Baietii de la service mi-au recomandat sa imi pun un scut metalic in loc pentru ca e mult mai rezistent si mai bun.


Intrebarea mea e, masina mea fiind destul de joasa...am inteles ca scutul acesta metalic "atarna"(nu imi vine alt cuvant mai bun) mai jos decat un scut normal, fiind si mai gros. Si ma gandesc sa nu faca mai mult rau decat bine.


Mai e careva care are scut metalic pe GTS? Si daca da a avut inainte si scut de plastic si poate sa faca o comparatie?

Sau tot mai bine ar fi sa imi pun tot un scut de plastic si sa ocolesc podul ala?

Va multumesc anticipat Wink .
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Da o cautare dupa "scut motor" sau "scut metalic" si te vei lamuri.Nu exista masini atat de joase incat sa nu se poata monta scut la motor.Oricum in Romania circulatia fara scut METALIC e sport extrem!
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am cautat inainte si am citit mai multe topicuri. Dar majoritatea topicurilor erau despre masini mai inalte ca a mea.

Si da stiu ca se poate monta nu asta e problema.

Ideea e ca scutul ala dupa ce e montat o sa fie mai aproape de pamant decat cel de plastic(cel putin asa am inteles).

Asta e problema mea, ca de fapt cu scutul metalic sa nu stau sa raschetez toate denivelarile de pe drum.

Deci ma intereseaza cineva cu suspensii sport sau garda f joasa daca are scut metalic si este bun.
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
O sa fie mai jos decat cel de plastic, deci o sa-l atingi mai des, dar nu o sa fie probleme. Am avut scut si dupa ce l-am dat jos, desi nu mai atingeam in locurile in care "polisham" scutul, parca faceam sex fara prezervativ. Embarassed
Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Domne...asta da raspuns bun.

Mersi.


Acuma alta intrebare...de ce nu ai pus prezervativul la loc?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Imi place riscul. Laughing Glumesc, scutul l-am dat jos cand am pus masina la vanzare.
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Eu sunt sportiv (extrem) dupa unele catalogari, deoarece nu am scut DELOC. Totusi as prefera unul metalic, nu cred ca vine mai jos decat cel de plastic, doar nu-i tabla mai groasa ca si plasticul, iar forma trebuie sa fie aceiasi.

Bafta oricum ar fi.
  • remus07

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
gxg1313 a scris:Am si eu o intrebare.


Am fost ieri cu masina la un service si am descoperit ca nu mai am scutul de sub masina. Lipseste fereastra aia care se da jos cand faci schimbul de ulei si e si rupt restul.

Cred ca si stiu pe unde l-am lasat, undeva pe DN1A langa Cornesti e un pod fantastic plin de gropi.


Baietii de la service mi-au recomandat sa imi pun un scut metalic in loc pentru ca e mult mai rezistent si mai bun.


Intrebarea mea e, masina mea fiind destul de joasa...am inteles ca scutul acesta metalic "atarna"(nu imi vine alt cuvant mai bun) mai jos decat un scut normal, fiind si mai gros. Si ma gandesc sa nu faca mai mult rau decat bine.


Mai e careva care are scut metalic pe GTS? Si daca da a avut inainte si scut de plastic si poate sa faca o comparatie?

Sau tot mai bine ar fi sa imi pun tot un scut de plastic si sa ocolesc podul ala?

Va multumesc anticipat Wink .
Continut ascuns:


Bu
Skip ads

  • remus07

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Buna , si eu sunt posesorul unui GTS si cand am aduso din Germania i-am pus scut metalic la Opel GOLD PlATIN si nu am avut nicio problema din contra iarna este foarte util. Si nu atarna !
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Cat te-a costat scutul metalic?
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
salut, am si eu scut la vectra mea... masina este foarte joasa. stai linistit ca nu o sa ai probleme cu el. scutul costa cam 600 de lei din ce imi amintesc.
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Sal prieteni.Vreau si eu sa va intr,cam ce suprafata acopera scutul,si daca e diferenta mare intre un scut de plastic si unul metalic?
Skip ads

  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
....m-am gandit la diferenta de pret intre unul de plastic si unul metalic
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR