Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Miercuri tatal meu a fost instiintat de catre seful lui ca la firma a venit un plic de la politia rutiera care continea 2 poze cu duba de serviciu (duba de 3.5 tone) si o frumoasa amenda de 700lei.Prima poza a fost facuta la ora 12:00 iar a 2 a poza la ora 16:00 masina a fost parcata in fata blocului (nu pe trotuar).Stiam ceva cum ca nu ai voie sa parchezi masini de peste 3.5 tone pe drum public in intervalul orar 20:00-08:00.Amenda o fost platita pana la urma de catre firma.Acum vine MAREA INTREBARE...daca duba era proprietate personala unde o parchez?Caut o proprietate privata si platesc sau o duc pe camp la 2 km de casa si a 2 a zi o gasesc vandalizata.
Skip ads

  • lupul1969

  • Mesaje scrise: 571
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Meriva 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Numai in parcari amenajate, zice legiuitorul...La Gara Nicolina la vama sta F.B., ca nu stiu astia de ce sta acolo!
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vesnica problema la noi ... "nu ne intereseaza unde parchezi... numai aici n-ai voie" ... adica parcari ioc, da` semne de parcare interzisa cat cuprinde ...
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca s-a intamplat in Iasi (vad ca asta ai trecut), iata ce prevede HCL 144 din 19 martie 2007
....
Art.20 In parcarile de resedinta, situate la mai putin de 30 m de frontul imobilelor de locuit, stationarea autoturismelor este permisa contra cost, percepindu-se o chirie lunara stabilita in urma unei licitatii publice. Parcarile de resedinta nu se inchiriaza pentru masini cu greutate mai mare de 3,5 tone(autocare, camioane, microbuze etc).
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu era parcare de resedinta ... ca astea le poti numara pe degete in iasi si se "castiga" licitatiile asa cum se castiga ... celebrele P.C.R. (pile - cunostinte - relatii)
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Acum so rezolvat problema parcarii (duba e parcata in curtea unui azil de batrani in constructie).
Ceea ce ma enerveaza e ca amenda s`a dat deoarece masina a fost parcata in cursul zilei (cand parcarea e mai tot timpul goala) si mentionez ca nu e parcare amenajata.Primul gabor rutier care`l prind in trafic il iau la intrebari legat de problema asta. Twisted Evil
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Azi am vorbit cu nush ce "mare sef" al politiei rutiere (am fost la el cu recomandarea unei cunostinte).
I`am explicat cum sta treaba i`am aratat pozele si instiintarea ca am fost amendat.
Raspunsul lui a fost unul sec "Este un abuz".
A dat un telefon si a aflat ca amenda a fost daca in urma unei reclamatii a unui "vecin".
Norocul meu ca stiu si care e vecinul ca unu singur se crede mare viteaz si isi marcheaza locul cu ceilalti vecini nu am treaba inteleg "primul venit primul servit".
Acum astept sa calce "scumpul meu vecin" pe bec si il ard de o sa ma tina minte MULT timp de acum inainte.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
intre timp, in locul tau, as depune o plangere si impotriva gaborului care a semnat procesul verbal. Sa invete si el legislatia
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Mihai imi pare rau sa aud ca politia din Iasi e chiar in halul asta. Tinand cont ca vin saptamanal in Iasi am observat si eu ca stau din ce in ce mai multi politisti la "geana". Oricum amenda mi se pare imensa si eu zic ca ar trebui sa depui o contestatie (nici cand iti ridica masina nu platesti atata).
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@je nu are rost sa depun nici`o plangere deoarece masina e in leasing si amenda a platit`o firma....
Cat despre scumpul meu vecin care o facut reclamatia acum mai mult ca sigur sta geana pe masina lui Twisted Evil
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR