Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Aveti vreun motiv pentru care nu va spuneti motorizarile ?


Ai dreptate...mea culpa
Eu am mult raspanditul,aplaudatul si hulitul deopotriva motor Y17dt
Skip ads

  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai esti norocos cu asa consum pe vreme rece, dar bineinteles depinde cat mergi in oras, in care oras ... eu am scos consum mare pentru ca merg doar cate 10-15 min, si deloc in afara ... dar dupa cum ziceam depinde cati km faci cand mergi in oras si mai ales in ce oras, oricum sunt multe variabile care contribuie la consumul unei masini. Bafta si consumuri scazute acum ca a dat caldura Smile
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
bx3m a scris:Pai esti norocos cu asa consum pe vreme rece, dar bineinteles depinde cat mergi in oras, in care oras ... eu am scos consum mare pentru ca merg doar cate 10-15 min, si deloc in afara ... dar dupa cum ziceam depinde cati km faci cand mergi in oras si mai ales in ce oras, oricum sunt multe variabile care contribuie la consumul unei masini. Bafta si consumuri scazute acum ca a dat caldura Smile


Merg f mult in Targoviste,oras in care aglomeratia pe strazi este f aproape de nivelul Bucurestiului, cei de aici stiu, plus ca acum apesi de cel putin 3ori mai des pe frana datorita adevaratelor cratere de pe strazi.
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
esti foarte norocos cu asa consum pe gerurile astea ... desi nu stiu, imi vine greu a crede despre consumul asta ... e ciudatel ... esti singurul pe care l-am auzit ca are un consum normal la diesel in perioada rece !
vara, si motoarele noatre (y17dt) au consumul pe care l-ai dat tu ... dar vara !
in conditiile in care mergi intr-o aglomeratie f aproape de a bucurestiului in perioada rece si ai consumul acela ... cat ai consumul vara ?
schimband treptele de viteza si circuland cu turatia intre 1500 - 2200 tind sa cred (din cate stiu eu) ca distrugi injectoarele ... si tot motorul un diesel la turatiile astea dupa mine e subturat, eu schimb pe la 2500 - 2700 rpm !
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Subturat este sub 1500 rpm si am aflat asta chiar aici, era un topic cu un tutorial de mers cu masinile diesel.Eu incerc sa nu cad sub 1500 si atunci cand accelerez o fac foarte lent, asa ca nu are nici o pb motorul.E adevarat sunt si momente in care merg sportiv dar fiind drumurile ffff proaste la ora actuala nu ma risc.....poate doar la o iesire mai lunga din oras....si era sa uit...vara consumul se duce undeva la 5,2-5,5 in oras in stilul de mers mai sus mentionat si ajunge pana pe la max 6.5 cu un mers sportiv(adica depasiri cu a 3-a la 90-100 km/h)
  • sl

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2007

  • Mesaj Privat
salut din cate vad voi spuneti ca consumul mare se datoreaza temperaturii scazute,dar mie nu mi-a consumat nici o data asa multa motorina ca acum undeva la 10l in arasul galati,mie mai mult de 6 in oras si 4,2l in afara nu ia luat dar de vreo 5 luni ma omoara cu consumul asta,am inteles ca ar putea fi furtunul dde alimentare de retur infundat si sa incerc sa suflu sa vad daca bolboroseste in rezervor,daca nu este infundat dar ami facut cineva lucrul asta mai exact care este furtunu unde este pozitionat ca sa pot sufla cu o pompaca nu-mi dau seama va rog daca stie cineva spunetimi si mie,multumesc stilul meu era undeva pana in 2500 sa schim acum ma duc la 3000 dar este prea mare diferenta de consum
  • C.Razvan

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2010

  • Mesaj Privat
SL ai gasit problema consumului mare?era vorba despre acel furtun de retur?si a mea consuma de o ia dracii.....
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR