Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • Monicorsa

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
nu vi se pare?

nu stiu altii ce simt dar eu dupa 5 ore de drum am coloana maianchilozata decat dupa alte munci silnice...

i-am spus asta unui amic care are tigra simi-a spus ca el de mult a constatat asta si, mai mult decat atat, a observat, si in trafic, ca soferii de pe orice tip de Opel au o alta pozitie decat restul "oparticipantilor la trafic" si anume cumva aplecai in fata, ca si cum nu ar vedea prea bine ce au in fata...eu beneficiez si de scaun reglabil pe inaltime...credeti ca ma ajuta cu ceva? nu face decat sa ma rastoarne, cumva, pe spate...

voi ce credeti?
Skip ads

  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Nu prea stiu ce sa zic...am condus ore in sir si nu am avut probleme cu spatele ....ce e drept am observat ca pe Clio sunt cam incomode scaunele...dar pe Opel??? NU prea cred...
O fi probabil si de la faptul ca tu ai Corsa...si am mai avut niste discutii cu un forumist pe tema asta....Corsa nu prea e avantajata la drum lung....e mai buna in oras.
Pozitie la volan:iarasi nu stiu ce sa zic...in a mea care e foarte joasa...repet FOARTE JOASA....pozitia e excelenta...nu stau chircit la volan, nu fug de pe scaun in curbe si am tot fost pe la munte/mare.....deci posibil sa fie doar senzatia ta....

Incearca sa dai scaunul in spate cat sa poti ajunga la pedale ....dar sa il ti cat sa poti duce cu piciorul la maxim pedala pana in capat.Lasa-l un pic pe spate...si incearca sa ai cam 30 de cm fata de volan. Cauta un topic "Pozitia la volan" . Poate te mai ajuta si pe acolo ceva....gasesti vreun post interesant.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
pai va cred si eu ca va dor salele dupa 5 ore de condus!!!
nu cred ca este de vina scaunul, ce ati vrea intr-o corsa? un tron!? glumesc Very Happy
ideea este sa dai spatarul cat mai pe spate(cine este obisnuit asa) si in felul asta "sira spinarii" Very Happy nu mai sta atat de incordata/curbata/contorsionata.
la drum lung mai pui o muzica chill, te relaxezi, te mai dai si jos...
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
@monicorsa: Masina este noua si scaunele sint mai tari la inceput senzatia este intradevar neplacuta.Cum am rezolvat eu problema:
M-a deranjat scaunul la inceput cind mergeam mai mult dar pur si simplu m-am "infipt" in scaun de citeva ori (2-3 ori) atunci cind aveam senzatia de aceea neplacuta de junghi in spate.Acum este in regula, adica am facut si drumuri lungi si scaunul nu ma mai deranjea-za.Deci pur si simplu "inpinge" cu spatele in scaun atunci cind ai probleme si o sa vezi ca scaunul se va lasa exact acolo unde te deranjeaza mai mult.

@florinike,@love4cars:Daca scaunele sint mai vechi adica masina are un rulaj de citva ani atunci este logic ca scaunele sa se fi "inmuiat".Eu am avut Cielo cu scaune Opel si nu am avut nici o problema cu scaunele deoarece masina avea ~90000km (???oare) cind am cumparat-o.
Skip ads

  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Opel il are ca furnizor de scaune pe Recaro Smile . Eu sunt foalte multumit de cele din Calibra ...inclusiv de bancheta din spate..
  • iso

  • Mesaje scrise: 1,347
  • Locatie: Galati
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pina la urma confortul este perceput de fiecare prin prisma "hardware-ului" propriu . Wink
Un scaun/fotoliu nu poate decit sa se straduie sa acopere multitudinea dimensiunilor anatomice prin asigurarea confortului in timpul deplasarii cu automobilul . Opel reuseste sa faca treaba asta macar in 70% din cazuri . E greu sa "asezi" pe scaun pe toata lumea ...


Ultima modificare facuta de iso la Dum 23 Apr, 2006 7:33 pm
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cred ca trebuia sa zici SCAUNELE DE OPEL CORSA SUNT INCOMODE! Smile
cel mai mult am condus 11 ore o vectra A si sunt chiar bune nu la fel de comode ca la prima mea masina ( 730i ) dar bune in comparatie cu unele modele de Reno sau Fiat


parea mea
  • Xenomorph

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Hmmm... scaunele din Corsa nu mi s-au parut pana acum incomode dar, daca ar fi sa le reprosez ceva, ar fi lipsa semi-totala a sustinerii laterale a modelelor de pe nivelele de echipare pana in Sport si GSI care, la manevre mai "precipitate", te obliga sa te agati de volan ca sa nu te versi!
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:cred ca trebuia sa zici SCAUNELE DE OPEL CORSA SUNT INCOMODE! Smile
cel mai mult am condus 11 ore o vectra A si sunt chiar bune nu la fel de comode ca la prima mea masina ( 730i ) dar bune in comparatie cu unele modele de Reno sau Fiat
parea mea

*
Vrei masina mica, AI masina mica Rolling Eyes
Cand am trecut la Astra, nu asi fi revenit inapoi nici batut... Embarassed
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere nu ma simt deranjat de scaunele masinii mele dar nu stiu cum e sa conduci mai multe ore un corsa. Cred ca mai e si dupa cum il reglezi si tu. Incearca si tu mai multe pozitii poate o gasesti pe cea ideala.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
In principiu scaunul se regleaza dupa conditiile in care conduci....Am observat comportamentul acesta la mine....in momentul in care merg prin oras si ma grabesc sau este foarte aglomerat ridic scaunul aprox. la 90* , il dau in fata pana pot atinge cu piciorul la fund pedala de frana si oglinzile pe pozitie. Cand merg la drum intins...scaunul cat mai in spate cat sa pot sa am o pozitie relaxata....si spatarul putin aplecat pe spate....
  • _mihai_

  • Mesaje scrise: 434
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Hehe,

Eu nu il gasesc deloc obositor, insa am mers si cu astra si intradevar
parca e mult mai bine ( cred ca e si o alta pozitie / inaltime a scaunului +
o alta tinuta la drum lung a masinii ).

Obosesc mai repede in corsa decat in astra la drum lung, dar nu am
dureri de spate.

E drept cu suportul lateral .. ca nu prea are
si ca cam tin de frana de mana Razz in curbe ( incerc totusi sa o trag )
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
cine are recaro (a se citi subsemnatul), nu cred ca se plange....de restul, nu ma pronunt
Laughing
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Scaunele de Opel sunt ca pentru o masina ieftina. Tapiteria si scheletul sunt de proasta calitate comparativ cu alte masini de clasa medie.Problema se mai rezolva cu noile generatii de Opel.
Pentru o masina economica cum e Corsa cred ca e si mai catastrofa.
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
are vreo 5 ani masina mea si ale naibii scaune tot tari au ramas.. am mers cu o berlina zilele astea si avea scaune din acelea de te afunzi in ele (aia da relaxare:P), si eu sunt de aceasi parere. Dupa un drum Constanta Bucuresti, te cam doare spatele... iar reglajul pe inaltime nu pre ajuta mai delok la cei 192 de cm ai mei... (daca nu ar exista acest reglaj nu as fi putut avea corsa, dar mai mult de a crea spatiu la picioare, nu ajuta de loc coloana vertebrala)..

Apropo de scaune, stie careva unde as putea personaliza tapiteria de la ele?? fatza+spate?
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ce intelegi prin personalizare? O eventuala broderie?
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Ce sa zic...adevarul este ca nu sunt extrem de confortabile,insa atunci cand conduci relaxat,nu sunt probleme.In plus,cine se plange de asta,sa-si cumpere scaune de Maybach... Very Happy
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
zafira 2.0 automatic a scris:Ce intelegi prin personalizare? O eventuala broderie?


nu vreau sa imi pun cine stie ce huse din CORA in masina si de aceea ma intrebam daca oare o face cineva sau o exista vreo firma care sa se ocupe de asa ceva sa schimbe culoare/modelul de broderie (sau cum io zice) al scaunelor si a banchetei din spate... parca esti in taxiu cand urci la mine in masina... la asta ma refeream cu personalizarea


oricum in nici un caz nu ma refer la asa ceva!!! vezi jos:

http://img130.imageshack.us...1493/222466id.jpg
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Shocked
unde, unde ca vreau si eu asa......

Wink Laughing
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Corsa poate avea si ea scaune:
https://www.clubopel.com/alb...c.php?pic_id=2210
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR