Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • dr_dumi

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2006

  • Mesaj Privat
si pe la cat duc alea de acolo, asa estimativ doar!? ca daca sunt confortabile m-as baga la asa ceva... as avea atunci motiv sa o vopsesc Razz

P.S. apropo de linkul de mai sus al meu, cred ca e destul de naspa pt un fumator sa aibe asemenea tapitzarie Shocked
Skip ads

  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
e un opc...
http://www.corsa-passion.com/corsaOPC.htm
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
bogdanene a scris:cine are recaro (a se citi subsemnatul), nu cred ca se plange....de restul, nu ma pronunt
Laughing


bine zici bre Wink ...am condus 1000Km in 2 zile...dus intors Vatra Dornei ...nu am avut nici o problema...scaunele Recaro sunt super-relaxante, mai ales la drum lung(avand si acel suport lombar, sau cum i-o zice)
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Titlul acestui topic este incomod!
Ma intreb cate Opeluri a condus initiatorul... si il invit la o plimbare cu OPEL-ul meu...
Skip ads

  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Sincer, nu mi se pare!!!!

Eu sunt multumita de Corsa mea; e adevarat ca sunt incomode daca le tii in pozitia "standard", din fabrica. Eu conduc cu scaunul putin lasat pe spate si e chiar relaxant Wink
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
E incomod daca nu e reglat bine... eu initial il tineam dat in jos la maxim si nitzel pe spate, asa ca trebuia sa stau nitel stramb ca sa tin volanul si cu spatele curbat, sprijinit numai in partea de jos de spatar. Dupa cateva drumuri lungi (Bucuresti-Piatra-Neamt) mi-a trecut smecheria. Acum tin scaunul mai sus si mai putin inclinat, si ma simt excelent, dupa condus continuu 6 ore nu eram deloc anchilozat. Daca incerci sa obtii o pozitie de condus comoda reusesti si cu scaunele standard de Corsa. Nici eu nu sunt micutz... pentru cei care nu ma cunosc, am 1.88 si aproape 100 de kile, asa ca e o performanta ca ma simt ok in scaune de Corsa, dar e posibil daca privesti problema din punct de vedere practic si nu al "look-ului" Smile
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Scaunele Opel standard sunt incomode la drum lung. Parerea mea. Sad Desi am sperat ca fiind ceva mai tari vor ajuta la drumurile mai lungi nu reusesc sa gasesc nici o pozitie care sa imi fie comoda. Pana acum am avut mai multe marci de masini si pot spune ca fata de Volvo (care de departe nu se poate compara la ergonomia interioara cu nici o alta masina pe care am avut-o pina acum), Renault 21 si VW Passat din 2000, scaunele Opel sunt cele mai incomode.
In mod sigur tine si de conformatia fiecaruia. Eu la 1.85 nu reusesc sa le "setez" si pace. Si in manualul masinii arata schematic pozitia la volan, cu spatele complet sprijinit pe spatarul scaunului si capul atingand tetiera. Asa ceva nu reusesc sa fac in Opelul meu Vectra. In orice alta masina am stat pana acum reuseam sa gasesc usor pozitia aceea, aici nu. Desi am in plus fata de celelalte masini mentionate, chiar linga butucul mare de reglaj al inclinatiei spatarului inca un butuc mai mic cu care se modifica pozitia in zona lombara. Mi se pare cel putin ciudat.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Consider ca initiatorul acestui topic abereaza, in sensul in care nu vad rostul acestei generalizari, cu caldura ii recomand sa incerece scaunele de Tico daca isi doreste aparitia unor probleme la coloana vertebrala
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Eu am gasit pozitia ideala de condus destul de repede si sunt multumit de confortul oferit de scaunele mele. Nici cele de tico nu mi s-au parut incomode la drumuri lungi.
  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Si eu am avut pitic inainte; se reglau si scaunele lui foarte bine. In nici un caz n-a fost asta motiv pentru care sa ma plang.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Intr-adevar nu poti generaliza chestia cu scaunele ca nu e un model standard pe toate masinile, Astra cu echipare sport de exemplu au Recaro cu reglaj lombar despre care poti spune multe, doar ca nu poti spune ca sunt incomode, in Vectre scaunele au dimensiuni mai generoase, si o sustinere laterala mai buna si asa mai departe. Intr-adevar in Corsa sunt micute (masina mica / scaune mici), dar daca le reglezi bine nu apar probleme de confort, singura problema la ele e sustinerea laterala slaba care iti cam da fiori la un stil de condus mai sportiv, dar daca inveti sa te sustii cu genunchii in consola centrala si stalp te descurci fara probleme. Ce e drept la Corsa e ca scaunele micutze nu iti ofera posibilitatea asezarii intr-o pozitie mai relaxata. Daca il dai la maxim in jos si il mai si lasi pe spate, nu mai ajungi la volan, conditii in care trebuie sa stai cu spatele curbat, si asta te oboseste cumplit mai ales la drum lung, plus ca practic te anchilozeaza, cand te dai jos din masina ai impresia ca ai uitat sa mergi iar spatele te doare cumplit.
  • angel

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2005

  • Mesaj Privat
De-asta exista volan reglabil pe inaltime Smile
Skip ads

  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Da, stiu ca exista, dar din pacate genunchii mei nu sunt reglabili, sa-i dau mai jos ca sa aiba loc volanul.... Smile
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Discutiile astea pot continua la nesfarsit.Vreti super pozitie relaxanta,luati-va Maybach asa cum am mai spus si sunt convins ca nu simti oboseala nici dupa 2000km Very Happy
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Daca conduce altul... Very Happy
Hai sa fim seriosi,nu exista Opel cu scaune incomode,exista modele de masini si modele de scaune.....si mai exista si oameni care nu stiu sa-si regleze scaunele sub fund.....asta e !!! Laughing
  • clau

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2006

  • Mesaj Privat
@eddie: exista intr-adevar modele de masini, de scaune si de oameni. Unii stiu sa le regleze, altii ba. Unora li se potrivesc din prima, altora mai greu. Nu cred insa ca ai putea sa spui ca prin simplul reglaj de scaun (pe oricate directii vrei tu sa-l reglezi) vei ajunge sa ai parte de acelasi confort in oricare 2 tipuri de masini. Opel pur si simplu nu exceleaza prin ergonomie si confort interior. Asta era ideea.
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Stiti Zafira mea din 2003 este prima masina la care-i scartie scaunul soferului in timpul mersului omparativ cu toate celelalte masini pe care le-am condus SE EXCLUDE DACIA!
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
subscriu

am condus 3 tipuri de opel vectra, astra g caravan , si acum am o corsa ... intr-adevar .. astra si corsa au scaunele incomode.. nu reusesti sa iti gasesti pozitia perfecta cand teitera sa atinga capul si pentru asta.. la drum lung intervin dureri de coloana , gat cap...sper ca in viitor voi reusi sa ma asez in sacun cum trebuie Smile
  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am reglat scaunul astfel incit sa am coloana vertebrala dreapta adica spatarul scaunului este perpendicular pe perna.Restul de reglaje (inaltime si adincime) le-am facut ulterior cu spatarul fixat asa cum v-am spus.Nu am probleme cu scaunele de Corsa,chiar au inceput sa-mi placa.
  • corsa1.2tw

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cam aceleasi lucruri le-am observat si eu in legatura cu reglajul scaunului: trebuie sa stai cu spatele cat mai lipit de spatar (deci fundul infipt bine in scobitura scaunului apoi spatele cat mai drept) si apoi sa reglezi distantele la picioare - pedale si inclinatia spatarului pt distante maini - volan.
reglajul pe inaltime si-l face fiecare in functie de vizibilitatea pe care si-o doreste
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR