Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Va salut. Dupa cum am mai spus si intr-un post anterior, ma pregatesc de un drum mai lung (4-5000 km).
Am jante din aluminiu de 15". Am cumparat 4 cauciucuri barium Bravuris. M-am dus la o vulcanizare mai renumita sa le montez. Acolo au observat ca am o janta putin stramba. Am indreptat-o. Au pus cauciucurile (195/50), au echilibrat rotile.
Toate bune si frumoase pana am plecat la un drum de 50 km. Am observat ca la 100 incepea volanul sa imi sara din mana. Dupa ce am venit, a 2-a zi m-am dus la ei. Acolo surpriza ! au dat o rata de pe fata jos si avea eroare de 10 cu 15.
Deci destul de mare. Le-a echilibrat din nou si am plecat in probe. Aceeasi problema, la 100 vibratii.M-am intors si le-am spus.au dat iar o roata jos si din nou surpriza, avea eroare.Dupa ce a echilibrat-o si a dat-o jos de pe aparat, l-am rugat sa o puna din nou sa vad daca mai este vreo eroare. Din nou a aparut eroare.

Inainte cu o zi de a-mi cumpara cauciucurile, am fost in service cu masina unde am schimbat mai multe. Am rugat mecanicul sa imi verifice tot ce tine de bucse si directie. Totul ok. Cu jantele de tabla pe care am debica navigator, nu vibreaza nimic. Deci nu cred ca ar fi de la masina.

dupa o zi m-am dus iar la echilibrat. Din nou aceeasi problema, imediat dupa echilibrare, aparatul da eroare din nou.
Patesc la toate rotile la fel. Nu imi explic ce ar putea fi.Si uite asa au echilibrat baietii de vreo 5 ori rotile.Tot degeaba.
Am zis ca e de vina aparatul lor.M-am dus la alta vulcanizare unde am dat de aceeasi problema. Le echilibreaza la 0-0 si daca ii schimba pozitia rotii adica o rotesti putin si fixezi, aparatul da eroare de 10 chiar 15 grame. Nu imi explic ce se poate intampla...
.
Imi vibreaza volanul si ma dispera, mai ales ca am de mers destul de mult.Nu am joc la volan, nu bate nimic, unghiurile sunt bune. Practic, nu se pot echilibra aceste jenti Sad. Nu stiu ce sa mai fac...Va rog sa ma ajutati cu solutii pertinente.

Va multumesc...
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
incearca sa le echilibrezi cu alte cauciucuri , eu cred ca e de la ele
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Salut,
are cumva noul cauciuc un punct de culoare rosie sau galbena?
Iddea este ca acel punt trebuie aliniat la valva jantei(valva si punctul acela trebuie sa fie la acelasi nivel).
Nu stiu sigur daca asta este problema in cazul tau dar mai multe detalii despre punctul ala, cat si despre anvelope si jante, gasesti la AICI
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu cred sa fie de la cauciucuri. In primul rand sunt noi noute, in al 2-lea rand se intampla la toate rotile la fel.
Sa spunem ca ar fi un cauciuc ma gos intr-o parte, s-ar rezolva prin echilibrat.Si de ce dupa ce schimb pozitia rotii iar da eroare? Exact ca si cum as avea ceva in roata si umbla pe acolo. Vreau o explicatie logica.
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
chiar nu stie nimeni ce ar putea fi? voi ce ati face in locul meu?
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca spui ca jantele de tabla nu au probleme, incerca sa vezi, daca pui cauciucurile noi pe ele, cum sta treaba. Si invers sa pui cauciucurile vechi pe jentile de aluminiu. Asa sper sa determini care e vinovatul, janta sau cauciucul. Stiu ca jentile de aluminiu cumparate separat au inele de centrare, poate jentile nu sunt centrate corect nici pe banc nici pe roata. Mai incearca si la alta vulcanizare, cere si lor parerea.
  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Ai 3 probleme de urmarit:

1 - Nu se echilibreaza pneurile noi fara rulaj prealabil. Idiotii de la vulcanizare ar trebui sa iti spuna. Mergi 3-400 km cu ele asa, chiar daca vibreaza la 100, dupa aceea mergi la echilibrat, fara a demonta pneul de pe janta. Nu ar trebui sa faca probleme dupa.

2 - Nu ai inele de centrare corespunzatoare.

3 - Combinatia janta-pneu are greutate diferita.
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
turatii esti tare ! Am observat azi, dand o roata jos ca inelele de centrare sunt mai mari. Astfel nu intra fix si are joc janta inainte de a pune prezoanele. Nimeni nu mi-a spus despre asta.
Problema e alta acum. Nu gasesc inele de centrare. Am fost la un strungar si mi-a zis ca trebuie facute din teflon.
El a zis ca a mai facut dar numai din teflon. Acum nu gasesc teflon Sad.

Oricum, ce n-au observat 15 idioti, ai rezolvat tu. esti tare.
Skip ads

  • turatii

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca inele de centrare gasesti si in targ in vitan, dar sunt destul de scumpe. Nu e obligatoriu sa fie din teflon, pot sa fie si din plastic sau aluminiu. Sama Service facea din aluminiu - dar cred ca e 100 ron setul.
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Sama service face din aluminiu si sunt vreo 85 RON setul dar sa nu-ti si echilibrezi rotile la ei ca sunt praf. Dupa niste peripetii pe acolo m-am jurat sa nu mai calc.
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Eu am spus primul de inelele de centrare! Crying or Very sad
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Da BAC ai dreptate. Ai avut dreptate. Scuze. Am fost la un strungar si mi-a luat dimensiunile. Maine ma duc sa le iau.am sa vad dupa cre este diferenta.
Skip ads

  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
misiune indeplinita ! Am luat aseara cercurile respective, facute extraordinar de bine ! Sunt din teflon.
Rezultat : la 130 la ora mergeam cu mainile in san. nici o vibratie nimic.Multumesc tuturor pt sfaturi.
Daca va confruntati cu asemenea probleme, sa cautati teflon (e greu de gasit). E dur si usor.
  • deleted-6211

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2007

  • Mesaj Privat
si eu am o problema asemanatoare...
dar nu prea m-am zbatut sa aflu ce se intampla...

am cauciucurile de 4 luni (circa 5000km)
pe jantele de tabla nu aveam nici o problema iar pe astea de aliaj care sunt noi imi bate la 12o....
Numai la 120...daca merg cu 140 nu mai bate si la fel sub 120

Ce credeti?
Inelele sunt ok iar de echilibrat le-am echilibrat doar o data cand le-am montat.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema, nu imi sunt echilibrate rotile, si imi vibreaza volanul! ce credeti ca ar trebui sa fac?
Hai, mai oameni buni, si la carute se mai dadea din cand in cand jos raful, sa se mai stranga roata... Prima chestie care o faceti daca simtiti vibratii in volan la anumite viteze (din ce am vazut, cam in jur de 120-130 km/h) e sa mergeti la o vulcanizare de incredere, sa va echilibreze rotile. Daca chestia asta nu tine, incepeti sa va puneti probleme de inele de centrare, bucsarai, borna de la baterie, etc.
@andy_nr10, tu traiesti cu impresia ca odata ce ai pus guma pe janta, aia asa ramane, echilibrata pe veci? sa iti dau o veste proasta, guma se roade (de multe ori chiar neuniform), plumbii mai pot cadea cand freci cate o bordura sau mai dai printr-o groapa (la propriu, vreau sa zic Twisted Evil ). Stiai ca, daca iti pui gume noi pe masina, ar trebui sa mergi cu ele la reechilibrat dupa 2.000 km?
  • bogdan23

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2006

  • Mesaj Privat
JE nu mai fi carcotas. Daca eu nu m-am mai intalnit cu aceasta problema si am eliminat toate variantele pe care le spui tu acolo ce ai vrea sa fac? Sa stau relaxat?. Jentile si cauciucurile m-au costat 15 mil. Nu pot sa stau chiar asa de linistit.
Cat despre reechilibrat dupa 1000-2000 de km nu stiu ce sa zic. Am auzit multe variante..
  • deleted-6211

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2007

  • Mesaj Privat
@Je....se pare ca nu citesti mesajul....sau interpretezi dupa propriile tale probleme..

Sa recapitulez:
Masina este noua, are 3 luni
Gumele la fel (au venit cu masina Wink
Jantele sunt noi, au 2 saptamani.

Cand am montat jantele le-am echilibrat... si apoi am facut un drum pe autostrada (asa s-a nimerit) si imi bateau....
Deci ca sa inteleg mai bine au facut cauciucurile galme peste noapte? sau masina mea mai pleaca noaptea la sarit borduri?
Esti funny dar mai citeste enuntul problemei...
Si apropo..am nevoie de sfaturi nu de posturi inutile.
Merci
  • clawmvp

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
andy_nr10 a scris:
Deci ca sa inteleg mai bine masina mea mai pleaca noaptea la sarit borduri?


scuze pentru acest post inutil si offtopic dar am bufnit in ras de mi-a sarit sucul pe tastatura cand am citit Smile
  • deleted-6211

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2007

  • Mesaj Privat
pai asta sustine colegul nostru @Je....
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Daca numai la jantele de aliaj sunt probleme, atunci sigur e vorba de echilibrarea lor sau inelele de centrare, cel mai probabil de acestea din urma.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR