Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • craetos

  • Mesaje scrise: 332
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2009

  • Mesaj Privat
cum ne racim noi gura de pomana...da' na, macar ne descarcam naduful Crying or Very sad
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
IARNA PE ULITA (v.2010)

A-nceput de ieri s-apara
Cate-o groapa de rahat.
Vremea s-a mai imbunat,
Strazile-au ramas prin tara,
Ca la sat.

Sunt transee, nu sosele
Nu poti circula deloc
Caci sunt gropi din loc in loc
Mari, cat sa-l ascunzi in ele
Si pe Boc.

Si cand ploua toate-au apa
Nu se vede, dar precis
Ca se-ascunde un abis
Cam in ori-si-ce baltoaca.
E de vis…… !

Nu soferii sunt miopi
Cand conduc, ci trebui spus,
C-au o mare vina-n plus,
Ca sunt "prosti de dau in gropi"…
Cei de sus!

Zici ca mergi pe-alta planeta
Avem gropi ca-n cimitir
Nu le treci nici dac-ai TIR.
Si voi vreti rovinieta?

HAI SICTIR !
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Aici se gasesc ordonanta si legile de jefuire a romanilor, prin asa numita rovinieta: http://www.cnadnr.ro/pagina.php?idg=51
Din ce am citit pe fuga, nu e specificat decat obligatiile, contraventii, si alte abureli de doi lei, ptr noi ''prostimea'', ei, ''jmecherii'', nu au nici o obligatie, decat aceea de-a ne jefui, iar noi, desi platim taxa de drum, circulam prin gropi distrugandu-ne masinile, in timp ce conturile si nesimtirea lor cresc pe zi ce trece.

D_M_G a scris:

Ce autoritate morala are Compania de Autostrazi si Drumuri Nationale de a impune rovineta pe DN-uri in special, unde in nici o tara europeana nu se practica aceasta taxa? Sunt zeci de directori intr-o caldire, care iau asa cum am postat in alt topic, salarii de cate un miliard si jumtate anual, si care moral nici macar nu au contribuit financiar in vreun fel l Pentru constructia de DN-uri si autostrazi, banii sunt din buzunarele "prostimii" si din fondurile europene! Bun...in loc ca aceasta companie sa investeasca 10 miliarde de roni in infrastructura, acestia fiind tot banii nostrii, ei investesc pentru reteaua de camere video cu care vom fi vanati in curand! Pai daca toate finantele sunt venite de la noi si de la Europa, acestea din urma fiind nerambursabile, cu ce drept instituie acest S.A. taxa pe DN-uri? Suntem dispusi sa-i tinem in carca la nesfarsit? Le-ai citit declaratiile de avere? Majoritatea au cate 4-5 terenuri, cate 4-5 vile, cate 3-4 masini, plus tractoare, combine, semanatori, masini de ierbicidat...daca nu ai fi pe sitele unei companii de drumuri ai crede ca ai ajuns in cel mai mare IAS din tara asta! Intra si documenteaza-te!

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Din nou am sters offtopicul. Dragi colegi, poezia de mai sus se gaseste si la rubrica "Sa ne descretim fruntile". Aprecieri despre ea, faceti acolo.
Aici ontopic va rog.
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Cipiotule, vezi ca iti cer drepturi de autor


Si ca sa nu fiu offtopic : nu imi mai cumpar rovinieta. Am facut mult timp prostia asta si nu se cunoaste nimic pe drumuri. La un moment dat credeam ca sunt singurul care plateste Smile. Oricum, mai mult circul prin oras.
Obisnuiam ca de fiecare data cand ieseam din localitate pentru un drum sa imi cumpar rovinieta cand alimentam la peco.
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Las ca vine Base si le rezolva pe toate. Si asa ne-a spus ca suntem un popor de manelisti...ma rog, cel putin 99% dintre noi.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Eu sunt unul dintre cei care au platit-o si o vor plati in continuare. Cosider ca riscul de a plati sanctiunea este mult mai mare decat cuantumul taxei. In situatia in care te prinde, ar trebui sa ai mai mult de 5 ani de mers fara rovinieta ca sa spui ca ai facut economie. Ori perioada este mult prea lunga ca sa speri ca nu te va prinde, mai ales daca circuli mult pe dn-uri.
Ca o consider si eu, ca toata lumea, o taxa nejustificata este cu totul altceva. Si rca-ul este nejustificat pentru mine atata timp cat nu am produs nici o dauna in 17 ani de soferie dar toti il considera totusi util.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
babuliu a scris:...Si ca sa nu fiu offtopic : nu imi mai cumpar rovinieta...


Asta o zici tu Rolling Eyes ,la ce amenzi si sanctiuni se vor da din august cand se preconizeaza ca vor scoate astia rovignieta electronica si camere de supraveghere pe drumurile nationale. Cate am zis noi ca nu le mai luam,dar frica pazeste bostanaria. Wink
Skip ads

  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai decat sa platim niste bani acestor hoti degeaba (vedeti gropile de pe toate dn-urile acestei tari) , nu mai bine ne coalizam intr-o forma de protest-demers ptr eliminarea acestei taxe aberante pe care suntem obligati s-o platim, in timp ce ei nu sunt obligati sa ofere nimic in schimbul acelor bani?
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu o platesc. Am luat acum in ianuarie pentru un an = 116 ron.
  • deleted-29357

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Pentru ei important e sa ia banul,ca se duc la drumuri sau nu,asta e altceva.
Oricum,din august intra varianta electronica,o luati si scapati de o grija Smile
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am platit-o si eu. In 8 februarie mi-a expirat cel vechi, iar weekend-ul ce a urmat am avut un drum de Hateg la bunici.
Este o taxa abuziva pe care noi prostimea trebuie sa o platim. Nu are rost sa te risti sa fi oprit, pentru ca neuronii retardati ai "reprezentantilor institutiilor abilitate" oricum nu proceseaza argumentele tale, pertinente de altfel, legate de starea drumurilor. Din cate am inteles sunt niste amenzi care depasesc cu mult valoarea rahatului ala ce se lipeste pe parbriz.
Skip ads

  • ionutzmi

  • Mesaje scrise: 469
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Omega 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2008

  • Mesaj Privat
si eu o platesc (de frica amenzii) ! agentii se leaga de ea mai ales la auto cu nr straine ,cum e si a mea .
amenda pt lipsa rovinetei pt autoturisme e 500ron iar dak o platesti in 48 ore 250ron. (deci cam mare riscul sa mergi FARA)


Ultima modificare facuta de ionutzmi la Mie 24 Feb, 2010 3:33 pm, modificat de 2 ori in total
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cum adica electronica?
Adica daca ma vede pe DN o camera de supraveghere, cauta apoi nr. de inmatriculare intr-o baza de date, vede ca nu am si-mi trimite automat amenda acasa? Hmmm, nu cred ca ai nostri sunt suficient de destepti pentru asa ceva. Poate vor angaja o firma...
Oricum de la noroiul de pe drumurile patriei, nu mi se mai vede numarul(se curata doar de fata cu politia Very Happy)

LE: In 5 ani de neplata am economisit cinci rovinete sau doua amenzi. Multi inainte fara rovineta si fara amenzi. Glumesc, nu incurajez neplata rovinetei, doar ca va spun, inca nu cunosc om sa fi luat amenda pentru rovineta.


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Mie 24 Feb, 2010 3:33 pm
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ DB77AAA: http://economie.hotnews.ro/...ce-din-august.htm

si vezi ca si pt nr de inmatriculare murdare se ia amenda Smile
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
G_S_C a scris:Pai decat sa platim niste bani acestor hoti degeaba (vedeti gropile de pe toate dn-urile acestei tari) , nu mai bine ne coalizam intr-o forma de protest-demers ptr eliminarea acestei taxe aberante pe care suntem obligati s-o platim, in timp ce ei nu sunt obligati sa ofere nimic in schimbul acelor bani?


Sunt de acord cu orice coalitie facuta impotriva rovinietei, a taxei de drum din carburant, a taxei de prima inmatriculare (de spoluare) sau a impozitului forfetar. Mai sunt de acord cu coalitia impotriva ordonantelor care suspenda o lege chiar din prima zi de aplicare. Si mai sunt legi impotriva carora m-as coaliza cu cineva dar nu e aici locul enumerarii lor.
Stie cineva care sunt pasii de urmat in vederea anularii unei legi absurde? Are cineva cunostinta de o astfel de coalitie la care sa ader si eu?
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:
Stie cineva care sunt pasii de urmat in vederea anularii unei legi absurde? Are cineva cunostinta de o astfel de coalitie la care sa ader si eu?


Minim o suta de mii de semnaturi, care sa cuprinda nume si prenume, seria,nr. si CNP-ul din BI/CI, adresa si semnatura! Este modalitatea constitutionala de a schimba/anula/modifica aceasta ordonanta aberanta! Oare avem atatia soferi in tara asta care sa si participe la o initiativa legislativa? Sad
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Ar merita o incercare. Dar, ma indoiesc....
  • G_S_C

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic ca am vb destul si e timpul sa trecem la actiune. Am vb cu colegul D_M_G si am decis sa ne ocupam de acest demers. Va rog ca cei care doriti sa subscrieti acestei actiuni, sa trimiteti datele dvs respectiv nume-prenume, cnp si nr-serie carte de identitate sau buletin ptr a intocmi listele. Va rog cei care doriti, si daca mai aveti neamuri, rude, prieteni, cunostinte, care doresc sa participe la anularea acestei taxe aberante, trimiteti-mi datele dvs pe pm sau email. Toate datele dvs vor fi pastrate intr-un fisier criptat, si vor fi confidentiale. Daca in termen de trei-patru luni de la declansarea acestei initiative nu se strange numarul necesar de semnatari ptr a demara procedura, toate datele dvs vor fi distruse. Daca se vor strange, toate listele vor fi prezentate presedintelui tarii in cadru televizat(vom anunta toate televiziunile sa vina) ptr a demara procedura de abrogare a OG nr 15/2002, responsabila de aceasta ''jefuire'' a noastra sub forma de rovinieta. Mentionez ca si eu si colegul D_M_G suntem adulti si oameni responsabili, deci nu avem ganduri ascunse.
Cei ce doresc, pot trimte pe adresa de email:
rovinieta.anulata@gmail.com
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Va exista o lista actualizata si pe forum? Nu cu doate datele dar macar nume, prenume si localitatea.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR